مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از تصویب طرح تعیین حریم بنای تاریخی هنرستان هنرهای زیبا برای ثبت آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، فریدون اللهیاری در حاشیه نشست شورای ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان اظهار داشت: طرح تاسیس هنرستان هنرهای زیبای اصفهان در سال 1315 خورشیدی با عنوان هنرستان های فنی، هنری و صنعتی در وزارت فرهنگ و معارف تصویب و سپس طرح اولیه آن در منزل مرحوم کازرونی و پس از آن در ساختمان سابق اداره راه اصفهان در همان سال اجرا شد.

وی افزود: همزمان با راه اندازی هنرستان هنر و صنعت اصفهان، طرح بنای هنرستان هنرهای زیبا توسط هنرمند شهیر "عیسی خان بهادری" و همچنین "آندره گدار" معمار و ایرانشناس معروف فرانسوی در سال 1316، طراحی و سپس این بنای ارزشمند با الهام از بناهای تاریخی مجموعه تخت جمشید و تلفیق آن با هنر و معماری اسلامی، در سال 1317 در ساحل زاینده رود و جنب پل تاریخی سی و سه پل(الله وردی خان) تاسیس شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره با تعیین حریم این اثر تاریخی تصریح کرد: این هنرستان تاریخی با بیش از 80 سال فعالیت فرهنگی و هنری از یکسو دارای معماری ارزشمند بوده و از دگر سو اساتید بزرگی را در طول این دوره تاریخی در عرصه هنر به فرهنگ و تمدن این سرزمین تقدیم کرده است.

وی گفت: با توجه به اینکه این اثر ارزشمند در محور تاریخی زاینده‌رود و در جنب سی و سه پل قرار گرفته، طرح تعیین حریم این اثر تاریخی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره ویژگی‌های این طرح تصریح کرد: در این طرح ارتفاع ساخت و ساز ساختمان‌ها در پیرامون این هنرستان و حتی شاخصه‌های فرهنگی برای طراحی معماری و تزئینات ساختمان‌های پیرامون این مجموعه تاریخی ضابطه مند می‌شود و این در حالی است که اداره کل میراث فرهنگی استان در این زمینه با استناد به طرح‌های جامع حریم فرهنگی و تاریخی زاینده رود در داخل شهر اصفهان و همچنین طرح حریم پل تاریخی سی و سه پل، طرح تعیین حریم هنرستان هنرهای زیبا را تهیه خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج