مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: با ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌توان به مشکلات باغداران پایان داد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، حسنی مقدم در خصوص نهالستان‌های بخش کشاورزی استان گفت: حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد نهال مورد نیاز در لرستان تولید اما بخشی از این نیاز از خارج استان تامین می‌شود.

وی در همین زمینه افزود: استان لرستان دارای ظرفیت و سرمایه های بالقوه شامل خاک ،شرایط اقلیمی مناسب و فارغ التحصیلان در رشته باغبانی است که براساس این شاخصه های کیفی میتوان باارائه برنامه ی جامع و روشمند و طی یک فرآیندمشخص به اهداف مطلوب درزمینه نهالستان برسیم.

مدیر باغبانی درخصوص نوع حمایت از تولید کنندکان نهال گفت: محور کار ما سیاست‌های وزارت جهاد است، به عبارتی باید استراتژی خود را منطبق و متناسب با سیاستهای وزارت هماهنگ کنیم و با صادر کردن مجوز برای تولیدکنندکان شاهد توسعه چرخ تولید نهال باشیم تا در چند سال آینده نهال مورد نظر در داخل استان تامین شود چرا که وارد کردن نهال از استانهای دیگر باعث خارج شدن سرمایه مالی شده وازطرفی چنانچه آسیبی در نهالها وجود داشته باشد برای افراد کار مشکلی است که به استانها مراجع و شکایت کنند به همین خاطر معتقدیم با بومی کردن نهال ها این موانع مرتفع می شوند.

حسنی مقدم به فقدان صنایع فناوری محصولات باغی اشاره کرد و گفت: از مشکلات اساسی دیگر باغداران استان نبود صنایع تبدیلی،تکمیلی و بسته بندی است به عنوان مثال در بروجرد قریب به ۳۰تا۳۵ هزارتن سیب برداشت می شود اما درکنار این فرصت و ظرفیت انبار یا سرد خانه متناسب با ظرفیت منطقه راه اندازی نشده است و با تداوم این رویکرد نمی توان به مشکلات باغداران پایان داد، بنا بر این احداث سردخانه و ایجاد کارخانه جهت فرآوری محصول مازاد بر نیاز بازار امری ضروری است.

مدیر باغبانی درخصوص توسعه آبیاری قطره ای در باغات استان گفت: در زمینه آبیاری قطره ای کار مؤثری انجام نداده ایم و باشاخص های آبیاری قطره ای فاصله داریم؛ باتوجه به اعتبارات وبرنامه های حمایتی که دراین خصوص وجود دارد لازم است بتوانیم گامهای مناسبی برداریم.

حسنی مقدم در پایان در زمینه باغبانی الگویی و مدرن گفت: دراین خصوص دراستان کاری صورت نگرفته وعلت تاخیر آن تنوع گونه های باغی است اما می توانیم برای امسال ابتدا با سه گونه شروع به کارکنیم و به تدریج دامنه آن را گسترش دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج