رئیس شورای اسلامی شهر رشت تشکیل تورهای طبیعی، سلامت و... را از دیگر پیشنهادات برای شهرهای جاده ابریشم دانست و بیان کرد: یقینا با این اقدامات می توانیم در راستای رونق شهرها هدفمند عمل کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، سید امیر حسین علوی با اشاره به برگزاری مجمع شهرهای جاده ابریشم در نیشابور اظهار کرد: شهرهای عضو مجمع جاده ابریشم پیشینه قوی در مباحث فرهنگی، تاریخی و... دارند و رشت نیز از غنای فرهنگی، مذهبی بسیار والا و ارزشمندی برخوردار است.

وی افزود: رشت با داشتن بزرگانی همچون پرفسور سمیعی، میرزا کوچک جنگلی که نقش بسیار مهم و غیر قابل انکاری در نهضت مشروطه داشت از جایگاه بسیار بالایی به لحاظ فرهنگی، تاریخی برخوردار است.

علوی بیان کرد: ۴۱ شهر عضو مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم می توانند در مواجه با مشکلات اشتغال و‌.... با بهره مندی از ظرفیتهای یکدیگر در راستای رفع بیکاری، تقویت اقتصاد شهری و... گام بردارند و به نفع شایسته ای از این مرحله گذار عبور کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی بیان کرد: از سال ۲۰۱۵ شهر رشت بعنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو به ثبت رسید و این مهم  از محورهای خلاقیت می باشد.

وی با بیان اینکه گیلان در گذشته به عنوان دروازه اروپا ارتباطات خوبی با کشورهای اروپایی، روسیه و... داشت افزود: قطعا احیای کریدور شمال به جنوب که از برنامه های دولت می باشد و با بهره مندی از فرصتهای حمل و نقل موجب بروز تعاملات بهتر و دستاوردهای مناسبی برای ۴۱ شهر جاده ابریشم باشد.

علوی در خصوص تشکیل نخستین سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه بیان کرد: ایجاد اولین سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه می تواند فرصت بهینه ای برای شهرهای جاده ابریشم فراهم کند و پیشنهاد می کنم شهرهای عضو مجمع با تشکیل دفتری در این سرای تجاری برنامه های فرهنگی، اقتصادی خود را پیگیری و گسترش دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت تصریح کرد: در واقع ۴۱ شهر عضو مجمع جاده ابریشم باید نقش سفیر فرهنگی، مذهبی و... یکدیگر را ایفا کنند و با بهره مندی از ظرفیتهای ایجاد شده در نخستین سرای تجاری ایرانیان در آستراخان همانند شبکه متصل به یکدیگر در راستای هم افزایی، تعاملات سازنده، توسعه اقتصادی و فرهنگی گام برداریم.

علوی خواستار برگزاری همایشهای بیشتری در خصوص شهرهای عضو جاده ابریشم‌شد و گفت: با توجه به اینکه بسیاری از کشورها تعاملات خود را در سطح چنین مباحث و همایشهایی مطرح و بررسی می کنند پیشنهاد می کنم از حضور دیگر دستگاههای دولتی نیز در این همایش با محوریت شهرداریها دعوت به عمل آید تا از ظرفیت آنان نیز استفاده شود.

وی پیشنهاد داد: طرح مطالعات اقتصادی بر مبنای گردشگری از جمله مباحثی است که با محوریت ۴۱ شهر جاده ابریشم می تواند دستاوردهای خوبی برای شهرهای عضو بهمراه داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در خاتمه با اشاره به عدم مدیریت یکپارچه شهری تصریح کرد: پیشنهاد می کنم ۴۱ شهر عضو جاده ابریشم در یک طومار خواستار تحقق مدیریت یکپارچه شهری بشوند و از ظرفیت  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری استفاده شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج