مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: با تخصیص حدود 25 میلیارد ریال اعتبار در قالب اجرای طرح های جامع مقابله با بیابان زایی از محل صندوق توسعه ملی در فاز اول در کانون های بحران فرسایش بادی در حوزه شرق شهرستان جاسک، 800 هکتار مالچ پاشی و 400 هکتار نهال کاری انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان امید ذاکری افزود: اجرای طرح های مقابله با بیابان زایی جزو طرح های محوری اقتصاد مقاومتی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور می باشد.

وی اظهار داشت: بیابان زایی به معنای تخریب سرزمین بوده و بهره برداری بی رویه و مفرط و بیش از ظرفیت و توان طبیعت، تخریب ناشی از برداشت غیر اصولی از معادن ، فعالیت های عمرانی بدون توجه به مسائل زیست محیطی و اصول توسعه پایدار ، تخریب پوشش گیاهی (جنگلها و مراتع)، روش های نامناسب کشاورزی، بهره برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، شیوه های نامناسب آبیاری، شور شدن منابع آب و خاک و تغییر کاربری اراضی از مهمترین عوامل انسانی بیابان زایی می باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان تصریح کرد: با وقوع پدیده بیابان زایی هم امنیت غذایی و هم امنیت زیستی انسان ها مورد تهدید قرار می گیرد و با بحرانی شدن وضعیت و افزایش فرسایش بادی و تشکیل تپه های ماسه ای سکونت گاه های انسانی، جاده های مواصلاتی، بندرگاه ها و خطوط انتقال انرژی مورد تهدید جدی قرار گرفته و بیماری های تنفسی و گوش و حلق و بینی افزایش می یابد.

امید ذاکری افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان تاکنون برای مقابله با بیابان زایی در استان 25 هزار هکتار نهال کاری، 6500 هکتار مالچ پاشی ، 400 هکتار احیای اراضی بیابانی با مشارکت مردم، 6400 هکتار احیای بیابان ها با استفاده از رواناب های سطحی و 42 کیلومتر تله رسوب گیر را اجرا نموده است.

ذاکری در پایان گفت: در سال های اخیر نیز در منطقه گشمی و کیدر پایین در حوزه شرق شهرستان جاسک اقدامات موثری برای تثبیت ماسه های روان منطقه صورت گرفته و شرایط زیستی را برای ساکنین نسبت به قبل بسیار بهبود بخشیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج