فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا از روحانیون این شهرستان برای مداخله در چالش های اجتماعی دعوت به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، یونس رنجکش در همایش نقش روحانیون در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی که به همت فرمانداری آستارا برگزار شد، افزود: روحانیت به عنوان یکی از مراجع جامعه نقش محوری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد که باید از این فرصتها استفاده کرد.

وی گفت: منبر یکی از رسانه های قوی در کشورمان است که می توان به کمک آن سبک درست زندگی ایرانی اسلامی را ترویج داد.

رنجکش اظهار داشت: باتوجه به تهدیداتی که جامعه را در حوزه آسیب های اجتماعی با آن روبه روست، یکی از برنامه های دولت، استفاده از همه ظرفیت های اجتماعی برای  کنترل و کاهش این آسیب ها است.

وی در باب اهمیت موضوع یادآور شد: بحث آسیب های اجتماعی در کشور آنقدر دارای اهمیت است که مقام معظم رهبری شخصا ورود کرده اند و حساسیت های ایشان باعث شد حتی سطح شورای اجتماعی وزارت کشور ارتقا داده شود و هم اکنون، با ریاست رییس جمهور برگزار می شود.

وی تلاش برای کاهش آسیب های اجتماعی را در کنار یک تکلیف حاکمیتی وظیفه ای شرعی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: در شهرستان مرزی آستارا نیز تلاش شده است آسیب ها را شناسایی کرده و در رفع آن کوشا باشیم چراکه این چالش برای همه است و باید انقلابی عمل کنیم و نگذاریم تبدیل به یک بحران شود.

فرماندار شهرستان آستارا به یک نظرسنجی در سال 1395 اشاره کرد و گفت: در این نظرسنجی که تک تک شهرستانها را نیز مورد بررسی قرار داده اند آمده است یکی از مراجع ای که مردم به آن اعتماد می کنند روحانیون و علما هستند، یعنی در کنار معلمان و خبرنگاران و پلیس؛ روحانیون نیز از زمره مراجعی هستند که مردم به توصیه های آنان توجه می کنند و می توانند هدایت جامعه را در مسیر آموزش های همگانی بر عهده داشته باشند.

وی از منبر به عنوان یک رسانه قوی یاد کرد و ادامه داد: روحانیون می توانند از تریبونی که در اختیار دارند در کنار آموزه های دینی، هشدارها و چالش های اجتماعی را نیز برای مردم تبیین کنند و آمارها نشان می دهد با اندکی ساماندهی بسیاری از این چالش را می توان کنترل کرد.

وی از علما درخواست کرد: به عنوان یکی از ارکان مرحعیت مردم، در بحث شناسایی آسیب ها و در کنترل و کاهش آنها مداخله کنند تا تبدیل به بحران نشود.

فرماندار آستارا به توصیه های رهبری در تغییر سبک زندگی اشاره کرد و گفت: زنگ خطر به صدا درآمده از همین رو روحانیون چه اهل تسنن و چه اهل تشییع می توانند با پررنگ کردن آموزه های دینی، سرمایه های اجتماعی جامعه را حفظ کنند.

وی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید نیز تمام تلاش خود را در پیشگیری از چالش ها قرار داده است و همه باید در کنار دولت در این زمینه مداخله کنیم.

فرماندار آستارا ضمن تشکر از حضور روحانیون در عرصه های مختلف اجتماعی و ترویج فرهنگ دینی خواستار مشارکت آنان در فرهنگ سازی های اجتماعی شد.

حجه الاسلام جمال یاری مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گیلان نیز در این همایش اظهار داشت: این امتیاز بزرگی است که امروز مردم علما را به عنوان یکی از مراجع خود قبول  ارند و به آنها اعتماد می کنند.

وی ضمن تشکر از فرماندار آستارا برای برگزاری این همایش افزود: دشمن هم به همین موضع پی برده است و سعی در تخریب چهره علما و روحانیون نزد مردم دارد که خوشبختانه به دلیل روشن فکری جامعه، موفق نبوده است.

وی تاکید کرد: همانطور که در نا امنی جامعه همه نقش دارند در برقراری امنیت نیز همه باید پای کار بیایند از معلم و پزشک و بازاری گرفته تا پلیس و قاضی و مسئول ، همه باید در کاهش آسیب های اجتماعی نقش داشته باشیم تا جامعه ای امن برای فرزندانمان ایجاد کنیم.

حجه الاسلام حافظ نیا امام جمعه شهرستان آستارا نیز در سخنانی اظهار داشت: آنچه که اسلام را بعد از 1400 سال زنده نگه داشته است تلاش همین علملا و روحانیون بوده است.

وی افزود: منبر یک رسانه ای است که چهره به چهره با مخاطب ارتباط برقرار می کند از همین رو تاثیرگذاری مستقیم و بالای دارد.

رئیس دادگستری و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان مرزی آستارا نیز در سخنانی از ضرب و جرح، مشروبات الکی، اعتیاد، طلاق  و کسب و کار حرام از مهمترین آسیب های موجود در استارا نام برده اند و خواستار کار فرهنگی بیشتر در این زمینه شده اند.

در پایان از سوی فرماندار آستارا لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود به علما و روحانیون حاضر در همایش اهدا شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج