جعفر بدری از رواج تشریفات ازدواج و پیامدهای ناگواری آن انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، در جلسه‌ای که در راستای برنامه‌های معاونت فرهنگی دادگستری استان با حضور ائمه جماعات مساجد برگزار شد، جعفر بدری رئیس کل دادگستری لرستان اظهار کرد: پدیده خانمان‌سوز مواد مخدر دسته‌دسته جوان‌ها را گرفتار کرده و خانواده‌های زیادی را به بی‌حیثیتی، بی‌خانمانی و بی‌هویتی سوق می‌دهد و مبارزه پراکنده گره‌گشای این مشکل نیست.

وی با تأکید بر ایجاد اشتغال برای جوانان تصریح کرد: در گذشته فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و کشاورزی استان لرستان وجود داشته که متأسفانه از این فرصت‌ها استفاده نشد.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: اکنون شرایط برای رونق اقتصادی فراهم است و کم هزینه‌ترین آن رونق صنعت گردشگری است که امروزه یکی از پررونق‌ترین فعالیت‌های اقتصادی جهان است.

بدری ادامه داد: این صنعت در بسیاری از کشور‌ها با رشد سریع‌تر نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی و با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، یک صنعت پیشرو تلقی می‌شود و لذا دولت‌ها تلاش دارند جاذبه‌های گردشگری را در کشور خود ارتقا بخشند و به این واسطه ضمن اشتغال‌زایی پول خوبی عاید مردم خود کرده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان لرستان اظهار کرد: مزیت ایجاد جاذبه‌های گردشگری این است که نه نیاز به آب و باران دارد و نه نیاز به سوخت و انرژی و هزینه کلان برای سرمایه‌گذاری؛ بلکه سرمایه‌ای است که فقط و فقط مستلزم یک مدیریت کارا و مؤثر است تا با معرفی جاذبه‌های گردشگری استان از آثار مثبت اقتصادی آن بهره‌برداری کرد

جعفر بدری، با اشاره به رواج رسوم و تشریفات پرهزینه و ناپسند ازدواج و پیامد‌های ناگوار آن اظهار کرد: رسوم نادرستی که تا سال‌های اخیر خبری از آن نبود، امروز جزو ارزش‌های اجتماعی شده است و چنان پذیرفته‌شده و مورد استقبال قرار گرفته که خانواده‌ها نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند و از آن عبور کنند.

وی توضیح داد: جوانان برای تأمین مصارف کمرشکن ازدواج تاوان سنگینی می‌پردازند. با وجود این مخارج و هزینه‌ها، ازدواج نهایت سخت و دشوار می‌شود. جوان بیکار و بی‌درآمد، با وجود این رسم و رسوم نادرست و هزینه‌های گزافی که برای آن لازم است، ناگزیر است که ازدواج نکند. لذا این وظیفه بر دوش نهادهای مسوول است که زمینه ازدواج جوانان را تسهیل کنند.

بدری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به‌ضرورت فرهنگ‌سازی در عادات و رفتار شهروندان اظهار کرد: در سال‌های اخیر با وجود تحول و تغییر بزرگ و چشم‌گیر در سبک زندگی مردم، ولی متاسفانه از ارزش‌های پایدار اجتماعی که در رفاه، نشاط، آرامش، شادی و همزیستی مردم نقش دارد، خبری نیست.

بدری با تقدیر از حمایت و پشتیبانی ائمه جمعه و جماعات از برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم اظهار کرد: مسئولیت اخلاقی و دینی ما ایجاب می‌کند تا در برابر شهروندان احساس مسئولیت کرده نسبت به مشکلات آنان واکنش نشان داده و قدمی برداریم و به‌اندازه توان خود در رفع نیازمندی آن‌ها سهمی داشته باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج