مسؤول امور بانوان ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور گفت: در حال حاضر بیش از 700 موکب اربعین حسینی در کشور دارای شناسنامه هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، فرناز بیگی عصر امروز در همایش استانی واحد خواهران ستاد بازسازی عتبات عالیات کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: راه‌اندازی موکب در اربعین حسینی به منظور ساماندهی و ارتقای سطح خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته مبلغ یک‌هزار میلیارد ریال نذورات مردمی برای بازسازی عتبات عالیات در کشور جمع‌آوری شد، بیان کرد: این طرح مشمول تمامی موکب‌های در مرز، طول مسیر و موکب‌های مستقر در شهرهای نجف اشرف، کربلا، کاظمین و سامرا است.

مسؤول امور بانوان ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور اذعان کرد: کسانی که تمایل دارند در این امر مشارکت کنند برای تشکیل پرونده و ثبت نام در طرح شناسنامه‌دار کردن مواکب و دریافت پروانه فعالیت به دفاتر ستادهای بازسازی عتبات عالیات در سراسر کشور مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 2 میلیون نفر زائر اربعین از ایران به عراق رفتند، ابراز کرد: پیش‌بینی می‌شود در اربعین حسینی امسال این تعداد به 3 میلیون نفر برسد.

بیگی با بیان اینکه تعهد ستاد بازسازی عتبات عالیات در کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری 5 میلیارد ریال است، اذعان کرد: بیش از 50 درصد نذورات این استان از سوی بانوان جمع‌آوری شده است.

مسؤول امور بانوان ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور در ادامه با اشاره به تعداد موکب‌های اربعین حسینی که دارای شناسنامه در سراسر کشور هستند، گفت: در حال حاضر بیش از 700 موکب اربعین حسینی در کشور دارای شناسنامه هستند.

بیگی با اشاره به همکاری بانوان در این زمینه بیان کرد: نیمی از این کمک‌ها از سوی بانوان جمع‌آوری می‌شود که در هر استان 30 مسؤول بانو در این زمینه فعالیت دارند.

مسؤول امور بانوان ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه هر ساله در زمینه جمع آوری نذورات مبلغی برای بازسازی عتبات در نظر گرفته می‌شود، ابراز کرد: امسال نیز مبلغ یک هزار و 200 میلیارد ریال تعهد امسال استان‌ها برای جمع‌آوری نذورات مردمی به منظور اجرای طرح‌های بازسازی عتبات عالیات بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از 10 سال است که بحث بازسازی عتبات عالیات در کشور عراق مطرح است، ابراز کرد: ساخت صحن و سرای حضرت فاطمه زهرا(س) در حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) در شهر نجف اشرف از سوی این ستاد در حال اجرا بوده و پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده به اتمام برسد.

بیگی گفت: مساحت این صحن و سرا 220 هزار متر مربع بوده که حدود 90 هزار متر مربع آن زیارتی است.

وی ادامه داد: مطالعات توسعه حد فاصل خیمه‌گاه، تل زینبیه و حرم امام حسین(ع) انجام شده و عملیات اجرایی آن نیز در سال گذشته از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با مساحتی به متراژ 160 هزار متر مربع در حال حاضر در حال اجرا و گودبرداری است.

مسؤول امور بانوان ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با اشاره به این که در هر استان اقداماتی از سوی بانوان برای بازسازی عتبات انجام می‌شود، افزود: در استان کرمان فرش‌های حرم حضرت فاطمه زهرا(س) به طول 220 هزار متر مربع بافته خواهد شد.

بیگی خاطرنشان کرد: امسال نیز پیش‌بینی می‌شود مبلغ 1200 میلیارد ریال از محل نذورات مردمی جمع آوری شود.