تعداد گردشگران ایرانی ورودی به فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی طی شش ماه اول سال 96 در قیاس با همین دوره زمانی در سال 95 با رشد 56 درصدی همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج از بندر انزلی، بر این اساس طی این مدت 3 میلیون و 356 هزار و 855 نفر در فاز تجارت و گردشگری منطقه حضور یافتند و این در حالی است که در شش ماه نخست سال 95 تعداد گردشگران داخلی ورودی به منطقه آزاد انزلی 2 میلیون و 147 هزار و 703 نفر بوده است.

از سوی دیگر در زمینه گردشگران خارجی ورودی به این منطقه در شش ماهه ابتدایی سال 96، منطقه آزاد انزلی میزبان 1044 توریست بوده که در مقابل 939 گردشگر خارجی که در نیمه نخست سال گذشته از منطقه بازدید کردند، بیانگر رشد 11 درصدی است.

بنابراین گزارش ایجاد زیرساخت هایی همچون مرکز تفریحات دریایی، بهره برداری از مجموعه ورزشهای ساحلی قایقران، راه اندازی خانه های روستایی بومی گیلان، ساماندهی و تجهیز طرح ساحلی منطقه با امکانات متنوع در کنار ایجاد مبلمان شهری، نورپردازی و پروژه های زیباسازی و جاذبه های جدید در پارک ساحلی از جمله مهمترین اقدامات و برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه زیرساخت های گردشگری بوده است.

گفتنی است؛  پروژه اسکله کشتی های تفریحی(مارینا) مجتمع بندری کاسپین که به عنوان حلقه مرکزی ایجاد مسیرهای گردشگری دریایی در دریای خزر هدفگذاری شده و در این زمینه تفاهم نامه هایی با نهادهای دیگر کشور و استان منعقد شده و ساخت آکواریوم و باغ خزندگان با سرمایه گذاری خارجی دیگر پروژه مهم گردشگری در حال احداث در این منطقه به منظور تکمیل حلقه های زیرساختی خدمات و تسهیلات گردشگری منطقه آزاد انزلی است.

علاوه براین همکاری با شرکت های تورگردانان و سامانه های رزرواسیون بین المللی در کنار اطلاع رسانی هوشمند از طریق سامانه های شبکه های تلفن همراه و سامانه اطلاعات مکانی گردشگری منطقه در پرتال سازمان (http://anzali.mapir.ir) مجموعه طرح های اطلاع رسانی صورت گرفته برای افزایش میزان گردشگران ورودی به منطقه آزاد انزلی را تشکیل می دهد.

از برنامه های در دست اجرای حوزه گردشگری سازمان می توان تعامل با کشورهای منطقه جهت برقراری پروازهای مستقیم به فرودگاه سردار جنگل رشت، برگزاری نمایشگاه های مختلف در حوزه گردشگری و صنایع دستی، جذب سرمایه گذار جهت احداث هتل و مراکز اقامتی و در نهایت در مرحله ساخت بودن مجتمع پردیس صنایع دستی منطقه و اقدامات انجام شده در راستای توسعه گردشگری حلال بیان کرد.