معاون وزیر راه و شهر سازی گفت: 33 پروژه مختلف فنی، عمرانی، سرمایه گذاری، دریایی و بندری در بندر شهید رجایی و سایر بنادر هرمزگان به صورت همزمان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری موج، ‌"اله مراد عفیفی پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در حاشیه افتتاح پروژه های بندر شهید رجایی  اظهار داشت: مجموع هزینه صرف شده برای اجرای این 33 پروژه در استان مبلغی قریب به1830  میلیارد ریال است که به طور عمده از محل منابع داخلی سازمان بنادر و تعدادی از آنها نیز از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی تأمین شده است .

وی هدف از اجرای این پروژه ها را افزایش سهم ایران از بازار دریایی منطقه خلیج فارس، توسعه نرم افزاری و سخت افزاری بنادر و ارتقاء کیفیت خدمات حوزه حمل و نقل دریایی در استان هرمزگان عنوان کرد و افزود: بهره برداری از این پروژه ها علاوه بر توسعه زیرساخت ها و ایجاد ظرفیت های جدید در بنادر استان، برای جمعیتی بالغ بر ۵۵۰ نفر اشتغالزایی مستقیم به دنبال دارد که اولویت جذب نیروی انسانی با نیروهای ماندگار و بومی استان است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن برشمردن پروژه‌ های مهم سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری ایران خاطرنشان کرد: پایانه لجستیک کالا و کانتینر سینا با سرمایه گذاری 420 میلیارد ریال واشتغالزایی مستقیم برای120 نفر و همچنین ساخت پایانه نگهداری فرآورده های نفتی افق با سرمایه گذاری 200 میلیارد ریالی و اشتغالزایی مستقیم برای 24 نفر از جمله مهم ترین پروژه‌های بندر شهید رجایی است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است.

عفیفی پور آب شیرین کن فیدار صنعت آبادیس با ظرفیت تولید روزانه چهارهزار و 500 متر مکعب را به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های افتتاح شده برشمرد و گفت: این پروژه با رقمی بالغ بر 130 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی تأثیر مثبتی در ارتقاء کیفیت خدمات رسانی به کشتی ها و تامین منابع آب شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی خواهد داشت.

وی همچنین با تشریح دیگرپروژه‌های افتتاح شده در بندر شهید رجایی اضافه کرد: تعمیرات اساسی خطوط 2 و 7 ریلی محوطه داخلی بندر، تامین شناورهای خدماتی و امداد و نجات دریایی و پاکسازی پای اسکله ها به منظور تامین عمق مناسب و افزایش ظرفیت از جمله پروژه های افتتاح شده هفته دولت سال 96 است.

خارج سازی سه فروند کشتی مغروقه

عیفیفی پور در ادامه خارج سازی سه فروند مغروقه در نزدیکی جزیره لاوان، دهانه ورودی بندر شهید باهنر و ساحل سورو و همچنین تعمیرات اساسی و بهسازی سیستم کنترل ترافیک دریایی(VTS) خلیج فارس را از دیگر پروژه های دریایی و بندری افتتاح شده در حوزه دریایی و بندری این استان برشمرد که علاوه بر افزایش ظرفیت عملیاتی، ارتقاء ایمنی در آب های تحت پوشش را نیز به همراه خواهد داشت.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: پروژه های اشاره شده در محدوده بنادر این استان از شرق تا غرب استان پراکنده هستند که در راستای توسعه یکنواخت سواحل، توجه به ایجاد اشتغال پایدار و رفع محرومیت از نوار ساحلی هرمزگان مورد بهره برداری قرار می گیرند.

عفیفی پور ضمن تبیین ابعاد اجتماعی و اقتصادی این پروژه ها تصریح کرد: این سرمایه گذاری ها علاوه بر تقویت اقتصاد ملی و توسعه زیرساخت های کشور، پیامدهای مثبت قابل توجهی در حوزه اجتماعی دارد و باعث می شود تا بسیاری از جوانان متخصص و تحصیلکردگان جویای کار با تکیه بر این سرمایه گذاری ها به فرصت های شغلی پایدار دست یابند.

خودکفایی در تامین آب و برق

این مقام مسؤول از پیگیری های این اداره کل برای خودکفایی بزرگترین بندر تجاری کشور در زمینه تولید آب و برق سخن به میان آورد و افزود: در حال حاضر بالغ بر سه هزار میلیارد ریال پروژه در زمینه توسعه اسکله های نفتی و فازهای یک و دو طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی، نصب تجهیزات استراتژیک و توسعه ظرفیت های ریلی از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی در حال اجراست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج