مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گلستان با اشاره به برگزاری۲۴۷ نشست کتابخوان در گلستان، گفت: نخستین نشست کتاب‌خوان کشوری ویژه دستگاه قضا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا قوانلو مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گلستان عصر امروز در نخستین نشست کتاب خوان کشوری ویژه قضات با حضور قضات استان گلستان اظهار داشت: کتاب‌خوانی و کتاب از شاخصه‌های توسعه است که امروز از آن غفلت شده است.

وی افزود: سرانه مطالعه در ژاپن بسیار بالاست در حالی‌ که ژاپن توسعه را با ما آغاز کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گلستان تصریح کرد: امیدواریم نشست‌های کتابخوانی بتواند در ترغیب جامعه به کتابخوانی نقشی هر چند کوچک ایفا کند.

قوانلو اظهار کرد: نشست‌های کتاب خوان طرح ملی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود که ازسال 94 توسط دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مطرح و در 2 حوزه عمومی و تخصصی در سطح کشوری، استانی و شهرستانی ارائه شد و استان گلستان در یک سال اخیر حدود 247 نشست برگزار کرده است.

رئیس دادگستری استان گلستان هم در این نشست گفت: هر چند رسیدگی به سالانه حدود  400 هزار پرونده در محاکم استان، مجال مطالعه را کمتر برای قضات فراهم می‌کند اما از فرصت نشست‌های کتابخوانی برای ترغیب همکاران به مطالعه بیشتر، استفاده می‌کنیم.

هادی هاشمیان افزود: به همین منظور سال گذشته تفاهم نامه‌ای با اداره کل کتابخانه‌های استان گلستان امضا کردیم که براساس آن، توزیع 10 هزار جلد کتاب در حوزه‌های قضایی استان آغاز شده و در آینده نزدیک نیز در همه دادگستری‌ها و دادسراهای استان، ایستگاه مطالعه راه‌اندازی می‌شود.

هاشمیان با بیان این که از ظرفیت کتابخانه‌های استان برای افزایش آگاهی مردم استفاده می‌کنیم، گفت: ما از کمک همه دستگاه‌های فرهنگی برای افزایش آگاهی‌های مردم استقبال می‌کنیم و اگر مردم به حقوق و تکالیف شان آگاه شوند هم خودشان کمتر به درسر می‌افتند و هم پرونده‌های ورودی به محاکم استان کم می‌شود.

رئیس دادگستری استان گلستان افزود: خوشبختانه با تفاهم و تعامل صورت گرفته در استان، همه دستگاه‌های فرهنگی مانند آموزش و پرورش، صداوسیما، فرهنگ و ارشاداسلامی و علمای شیعه و سنی برای افزایش آگاهی مردم به کمک دستگاه قضایی آمده‌اند.

هاشمیان افزود: نخستین خروجی این تعامل و همراهی ، کاهش ورودی 20 هزار پرونده به محاکم و کمتر شدن تعداد زندانیان استان در سال 95 بود.

در نشست تخصصی کتابخوانی امروز استان گلستان، کتاب " حق زارعانه " نوشته ی قدرت عموزادی مهدیرجی مستشار دادگاه تجدید نظر استان و کتاب " پرونده شخصیت کیفری ایران ، فرانسه و انگلستان " نوشته حسینعلی ایزد بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب علی آباد کتول " رونمایی شد .

در ادامه این نشست 7 نفراز اعضای شرکت‌کننده که از قضات استان گلستان بودند به معرفی کتاب‌های خوانده شده پرداختند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج