رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان از کاهش 19 درصدی تصادفات فوتی در جاده های استان طی مدت چها ماهه امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، سرهنگ حسین پور قیصری  در گفت گویی اظهار داشت: براساس آمارهای به دست آمده میزان تلفات جاده ای استان در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 19 درصد کاهش داشته است که این آمار نشاندهنده افزایش توجه و دقت رانندگان در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و اهتمام بیشتر به هشدارهای پلیس است.

وی به نقش سازمان های خدماتی و امدادی ، نصب دوربین های ثبت تخلفات در جاده ها و حضور مستمر ماموران در جاده ها اشاره کرد و افزود: استان اصفهان یکی از استان هایی است که دارای بیشترین بزرگراه و آزادراه در سطح کشور است و به همین جهت رانندگانی که از مسیر های این استان عبور می کنند دچار خستگی و خواب آلودگی می شوند.

این مقام مسوول 54 درصد از تصادفات فوتی در جاده های استان را تک وسیله ای و واژگونی ناشی از خستگی و خواب آلودگی عنوان کرد و گفت: به رانندگان توصیه می کنیم که در هر دو ساعت رانندگی 15 دقیقه استراحت کرده و پس از انجام ورزش های کششی و رفع خستگی به رانندگی بپردازند.

رئیس پلیس راه استان به نقش سرنشینان خودرو در رفع خستگی و خواب آلودگی راننده اشاره کرد و گفت: سرنشینان خودرو بایستی مراقب رفتار راننده باشند و اگر آثاری از خستگی و خواب آلودگی را در او مشاهده کردند به وی تذکر دهند.

این مقام انتظامی بیشترین تصادفات رخ داده را بین ساعات 4 بعد از ظهر تا 8 شب عنوان کرد و گفت: در تحقیق و بررسی که بر روی واژگونی های به وجود آمده انجام شده نشان می دهد که این اتفاقات در 60 تا 30 کیلومتری شهرها رخ داده است و این موضوع به دلیل عدم توجه راننده به خستگی و خواب آلودگی خود و اصرار بر رانندگی با همان حالت تا رسیدن به مقصد است.

سرهنگ پور قیصری بیشترین تلفات جانی در جاده های استان را مربوط به رانندگان عنوان کرد و اظهار داشت: میانگین سنی کشته های تصادفات رانندگی در جاده های استان بین 25 تا 30 سال است که حاکی از عدم تجربه کافی آنان برای رانندگی در جاده است.

پور قیصری با بیان اینکه استان اصفهان 13 هزار کیلومتر راه دارد که شاه راه اصلی اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب است گفت: البته نقاطی در این راه ها هم هستند که به دلیل وجود نواقص در آنها به عنوان نقاط پرتصادف شناخته شدند و پلیس راه استان تمام عملیات و توان خود را در جهت کنترل تصادفات در این نقاط متمرکز کرده و با همکاری اداره راه و شهرسازی نسبت به آشکارسازی آنها اقدام کرده است.

وی با اشاره به شناسایی 109 نقطه پرتصادف در سطح جاده های استان گفت: یکی از کارهای ویژه ای که با همکاری دفتر تحقیقات کاربردی پلیس استان انجام گرفته و بسیار نیز با استقبال مردم مواجه شده تهیه نرم افزار هشدارساز همپا است.

این مقام مسوول بیان داشت: این نرم افزار که قابلیت نصب بر روی گوشی های اندرویدی را دارد هنگام نزدیک شدن خودرو به نقطه پرتصادف یک پیام صوتی هشداری به گوشی راننده ارسال می کند و باعث می شود که دقت و توجه بیشتری برای تردد در آن نقطه داشته باشد.

رئیس پلیس راه استان وجود جاده های دو طرفه در برخی از نقاط استان را از دیگر عوامل بروز تصادفات فوتی و جرحی عنوان کرد و گفت: محور خور _ جندق، محور معلمان، محور مبارکه – مجلسی و مجلسی به بروجن از جمله جاده های دوطرفه هستند که در آنها شاهد بروز تصادفات فوتی هستیم به طوری که در سال گذشته براثر تصادف در این جاده ها 85 نفر کشته و 700 نفر مجروح شدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج