مدیر تنظیم بازار و محصولات کشاورزی کرمانشاه گفت: در راستای جلوگیری از افزایش قیمت گوشت قرمز و متعادل‌سازی قیمت آن، از دی‌ماه سال گذشته صادرات گوسفند زنده از کشور ممنوع شد و تاکنون نیز این ممنوعیت ادامه دارد.

علی‌اصغر بهمنی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه با اشاره به افزایش تدریجی قیمت گوشت قرمز در کشور و استان از دی‌ماه سال گذشته افزود: باوجود ممنوعیت صادرات دام زنده و قرار گرفتن در فصل گله ریزان (فصل فروش دام‌های مازاد)، قیمت گوشت قرمز در استان نه‌تنها روند نزولی نداشته، بلکه حتی روند صعودی هم دارد.

مدیر تنظیم بازار و محصولات کشاورزی و نهاده‌های سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بالا رفتن قیمت گوشت قرمز را با نبود نظارت کافی بر عرضه آن در ارتباط دانست و افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت با نظارت بیشتر در سطح قصابی‌ها می‌تواند قیمت‌ها را تعدیل کند.

هر کرمانشاهی 13 کیلو گوشت در سال مصرف می‌کند

وی در ادامه سرانه مصرف گوشت قرمز استان را 13 کیلوگرم در سال دانست و افزود: میزان مصرف سالانه گوشت قرمز استان 26 هزار تن در سال است.

بهمنی پور با اشاره به مازاد تولید 10 هزار تنی گوشت قرمز در استان کرمانشاه افزود: این میزان معادل 400 هزار رأس گوسفند است.

به گفته بهمنی پور در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی بااستخوان در شهر کرمانشاه حدود 40 هزار تومان بوده و این نرخ در شهرستان‌های دیگر استان بین 28 تا 30 هزار تومان است.

وی بابیان اینکه قیمت گوشت قرمز قبل از عید و قبل گران شدن آن در شهر کرمانشاه 32 هزار تومان بود، افزود: در دی‌ماه سال گذشته قیمت گوشت قرمز به مرز 40 هزار تومان رسید، اما 40 هزارتومانی بودن آن در شرایط کنونی منطقی نیست.

بهمنی پور قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده رابین 14 تا 15 هزار تومان عنوان کرد.

وی افزود: در حال حاضر گوشت قرمز منجمد برزیلی و داخلی در استان در حال توزیع است، بااین‌وجود هم کاهش قیمت گوشت قرمز را شاهد نیستیم و این موضوع جای تأسف و نگرانی دارد.

این مسئول افزود: در صورت تداوم گرانی گوشت قرمز، احتمال بالا رفتن مجدد قیمت آن در ادامه سال دور از انتظار نخواهد بود.

بهمنی پور بابیان اینکه در استان‌های مجاور گوشت قرمز باقیمت منطقی‌تری عرضه می‌شود، افزود: قیمت منطقی عرضه هر کیلو گوشت قرمز در شرایط فعلی حدود 35 هزار تومان است.

کرمانشاه 4.5 درصد گوشت قرمز کشور را تولید می‌کند

وی افزود: گوشت قرمز کافی در سردخانه‌های استان موجود است و کمبودی برای عرضه نداریم.

بهمنی پور در ادامه جمعیت دامی استان کرمانشاه را چهار میلیون و 500 هزار واحد دامی دانست و اظهار کرد: جمعیت دام قابل کشتار و پروار استان یک‌میلیون و 500 هزار واحد دامی است.

 بهمنی پور تعداد کشتارگاه‌های صنعتی استان را دو واحد به ظرفیت دو هزار رأس دام سبک و 200 رأس دام سنگین در هرروز عنوان کرد و افزود: همچنین در استان 12 کشتارگاه نیمه‌صنعتی داریم که ظرفیت کشتار 355 رأس دام سنگین و 1165 رأس دام سبک را در هرروز دارند.

مدیر تنظیم بازار و محصولات کشاورزی و نهاده‌های سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه میزان تولید گوشت قرمز کشور در سال را 801 هزار تن دانست و افزود: سهم استان کرمانشاه از این میزان تولید 36 هزار تن است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج