مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان از افتتاح نخستین واحد تخصصی اورژانس پیش بیمارستانی روانپزشکی به صورت آزمایشی در اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، راستین اظهار داشت: این طرح در صورت موفق بودن، در سایر نقاط کشور نیز اجرا می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از امدادخواهان اورژانس پیش ‌بیمارستانی، بیماران اعصاب و روان هستند که گاهی در منزل دچار حمله عصبی و تشدید علائم بیماری مانند پرخاشگری شده و خانواده آنها نیز برای انتقال فرد بیمار به مرکز درمانی با مشکل مواجه می ‌شوند لذا موضوع را به فوریت ‌های پزشکی اطلاع داده و درخواست امدادرسانی می ‌کنند.

راستین افزود: در این مواقع، لازمه امدادرسانی، حضور پلیس در صحنه و برقراری امنیت در محیط است تا احتمال آسیب رسانی به پرسنل اورژانس و خودروی آمبولانس و تجهیزات آن به حداقل برسد و پرسنل بتوانند اقدامات درمانی لازم را برای بیمار و انتقالش انجام دهند که این روند در اغلب موارد با مشکلاتی روبرو است.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان تصریح کرد: بر همین اساس طبق هماهنگی بعمل آمده با گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مقرر شد نخستین آمبولانس مخصوص اعزام بیماران اعصاب و روان با شرایطی ویژه به صورت آزمایشی در شهر اصفهان راه‌ اندازی شود و چنانچه این طرح موفق بود، برای کشوری شدنِ طرح اقدام شود.

راستین خاطرنشان کرد: پس از مطالعات انجام شده، در گام نخست یک دستگاه خودروی آمبولانس با تجهیزات و ایمنی مخصوص طراحی شد تا خودرو و پرستار واحد امدادی بتوانند از امنیت لازم برخوردار باشند.

وی افزود: براساس این طرح، پس از تماس با اتاق فرمان فوریت‌های پزشکی و درخواست امدادرسانی، پزشک اتاق فرمان، موضوع را با پزشک متخصص اعصاب و روان هماهنگ می کند و در صورت نیاز ، دستور به اعزام واحد امدادی صادر می شود.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در زمان حاضر این واحد تخصصی اورژانس روانپزشکی در بیمارستان خورشید اصفهان مستقر است و فعالیت آن از ابتدای خرداد آغاز می‌ شود، گفت: در این واحد امدادی، در هر ماموریت 3 نفر پرسنل شامل 2 نفر بادیگارد (محافظ) و یک پرستار روانپزشکی حضور خواهند داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج