رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه اصفهان مهد شعر و ادب و زادگاه شاعران صاحب نام و ادیبان برجسته از جمله جلال الدین همایی است، گفت: شعر در این شهر زنده و پاینده است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حداد عادل در مراسم افتتاح خانه شعر و فرهنگ اصفهان در خانه استاد جلال الدین همایی گفت: امیدوارم در این خانه، شعر وادب فارسی قوت بگیرد وانجمن های ادبی و شاعران جوان با حضور در این مکان به بالندگی شعر و ادب فارسی همت گمارند و شعر بالنده، پرنشاط و پر زخون انقلاب را فراموش نکنند.

وی از مدیریت خانه شعر و فرهنگ اصفهان خواست که این مکان، مرکز عرضه انواع کتاب های ادبی بحصوص کتاب های شعر شود و در اینخصوص برنامه ریزی کنند.

وی با اشاره به تاریخچه ای از خانه تاریخی استاد همایی در اصفهان افزود: این خانه به دو دلیل حائز اهمیت است ، اول اینکه در ساخت این خانه از هنر معماری ایرانی و اسلامی استفاده شده است و دوم اینکه متعلق به یکی از شخصیت های برجسته ادب ایران اسلامی است.

حداد عادل اضافه کرد: چنانچه این مکان، خانه ای معمولی و ساده بود نیز به دلیل اینکه مربوط به یکی از شخصیت های جامع فرهنگ و ادب فارسی است، ارزش میراثی می یافت.

وی با ابراز خوشحالی از مرمت خانه استاد همایی و استفاده از آن به عنوان خانه شعر و فرهنگ اصفهان گفت: از هنر معماری ایرانی اسلامی در ساخت این خانه استفاده شده و احیا و مرمت این خانه های میراثی اقدامی ارزشمند برای حفظ فرهنگ و هنر ایران اسلامی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: بهره برداری از این خانه های میراثی برای ارتقای فرهنگ و ادب فارسی اقدامی بس ارزشمند است.

وی با بیان اینکه کاربرد خانه های میراثی و مکان های تاریخی تنها برای موزه نیست، افزود: این مکان ها که متجلی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و روحیه نشاط و آرامش را به انسان منتقل می کند باید یک حقیقت باشد که ما با آن ها زندگی کنیم.

حداد عادل با اشاره به اینکه استفاده از معماری ایرانی و اسلامی در شهرسازی و ساختمان سازی کشورمان مورد بی توجهی و این هنر اسلامی در شهرسازی مورد بی مهری قرار گرفته است، تصریح کرد: در دهه های اخیر، در شهرسازی اعم از ساخت منازل مسکونی و ادارات ما هیچ نشانی از معماری اسلامی و سنتی ایران دیده نمی شود.

وی با بیان اینکه همه معماری، مصالح آن نیست، افزود: اندیشه پیشینیان ماست که توانسته از مصالح ساختمانی، هُنر بسازد و اکنون نیز می توان با مصالح جدید ساختمانی، بناهایی را متناسب با فرهنگ جامعه اسلامی و اصالت معماری سنتی ایران ساخت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج