رئیس سپمپوزیوم بین المللی گل و گیاهان زینتی کشور گفت: بیش از ۲۵ مهمان خارجی و ۱۰۰ مهمان داخلی در این سمپوزیم در رامسر شرکت دارند.

به گزارش خبرگزاری موج، پژمان آزادی در نشست خبری این سمپوزیوم در رامسر گفت: هدف از برگزاری این سمپوزیوم ایجاد تعامل سازنده بین محققین و دانشجویان خارجی با محققان داخلی بوده و در حقیقت همکاری علمی بین ایران و کشورهای مطرح بین المللی است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۵مهمان خارجی و۱۰۰ مهمان داخلی در این سمپوزیوم حضور داشته و به تبادل تجربیات در بخش گل و گیاهان زینتی می پردازند، افزود: گیاهان زینتی بر اساس بررسی های انجام شده از پتاسیل بالایی در حوزه ارز آوری برخوردار بوده و ظرفیت مهم صادرات بشمار می رود.

آزادی با اشاره به استعداد شمال کشور در بخش گل و گیاه زینتی و رتبه اول پرورش گل و گیاه در فضای باز کشور، تصریح کرد: این ظرفیت دستکم می تواند سهم ۳۰۰ میلیون دلاری صادرات را به خود اختصاص دهد.

رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی کشور ادامه داد: هر چقدر بتوانیم در بخش گل و گیاه بطور علمی و نوین کار کنیم، هم در حوزه اشتغال و هم در صادرات گام موثری برمی داریم.

رئیس سمپوزیوم گل و گیاهان زینتی کشور این سمپوزیوم بزرگترین رویداد علمی گل و گیاهان زینتی در تاریخ کشور است، گفت: محور نهایی  و اصلی این سمپوزیوم، نمایشگاه گل و گیاه است زیرا به می تواند به تولید و اشتغال منجر شود.

آزادی افزود: گل و گیاهان زینتی مبحث جامعی است که در بخش اشتغال،   صادرات و تامین سلامت روانی نقش موثری دارد.

وی با بیان اینکه گل و گیاهان زینتی گردش مالی ۲۵۰ میلیون دلاری در سال دارد، اضافه کرد: این  مهم نشان دهنده ارز آوری این صنعت است.

آزادی با اشاره به بیش ازپنج هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان زینتی در کشور اظهار کرد: در آمد ۴۰ میلیون دلاری از محل صادرات این بخش نشان دهنده عدم بهره برداری از این صنعت پولساز در کشور است.

این مسئول با بیان اینکه در مازندران و گیلان بیش از هزار هکتار سطح زیر کشت گل و گیاه وجود دارد، تصریح کرد: شرایط مستعد در شمال کشور برای کاشت گل و گیاهان زینتی می تواند صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری را به ارمغان بیاورد و این یعنی دو درصد  درآمد صادرات نفتی را به خود اختصاص می دهد.

آزادی ادامه داد: این میزان درآمد زایی در یک منطقه از کشور، جهشی عظیم در حوزه اشتغالزایی و ارزاوری است.

وی درباره اهمیت سمپوزیوم ها و نمایشگاههای گل و گیاه گفت: نمایشگاه زمانی می تواند تاثیر گذار باشد که در آن منطقه پتانسیل انجام آن کار وجود داشته باشد.

دبیر اجرایی برگزاری این سمپوزیوم اظهار کرد: اگر در شهری و استانی توانایی و زیر ساخت وجود داشته باشد، قطعا به رونق اقتصاد و بازار کار منجر شده و بنابر این نمایشگاهها و سمپوزیوم ها محل تبلیغات بوده و بسیار مهم هستند.

وی اظهار کرد: هدف اصلی این سمپوزیوم ، گشایش مسیرهای ارائه روش های نوین در این بخش بوده و امیدوار هستیم همزمانی نخستین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه رامسر با سمپوزیوم بتواند ما را به این هدف نزدیک تر کند.

آزادی گفت: هر رویداد علمی که پیگیر هستیم باید در نهایت به بازار و تولید رسیده و طبیعتا نمایشگاه گل و گیاه فرصتی است که می تواند کمک موثری در این زمینه کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج