عضو شورای عالی حوزه با انتقاد از تبعیض شرکت‌های خودروساز در تحویل خودروهای متفاوت به مسؤولان و مردم، افزود: برخی از خودروهایی که شماره خاصی دارند و قرار است به مسؤولان برسد، از ابزار و قطعات با کیفیت برخوردار هستند در حالی که همین خودروها با کیفیت پایین‌تری به دست مردم می‌رسند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، آیت‌الله سیدمحمد غروی به نامگذاری سال 1396 به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: اقتصادی که متاثر از متغیرهای خارجی نظیر فروش نفت نباشد و به تولید داخلی و اشتغال متکی باشد، اقتصاد مقاومتی است.  

وی با بیان اینکه رونق تولید داخلی زمینه ساز افزایش اشتغال و کاهش بیکاری می‌شود، تصریح کرد: رونق گرفتن تولید داخلی در گروی دست به دست دادن قوای سه گانه کشور است تا با ایجاد قوانین تسهیل کننده برای سرمایه گذاری، ارائه تسهیلات مالی و مبارزه با قاچاق بتوان اقتصاد کشور را تقویت کرد.

عضو شورای عالی حوزه افزود: کمک مسئولان برای تسهیل شدن تامین مواد اولیه و بازسازی و تجهیز صنایع و کارخانجات تولیدی می‌تواند زمینه ساز تقویت تولید داخلی شود.

وی در ادامه بر لزوم تقویت کیفیت کالاهای تولید داخلی تاکید کرد و گفت: در صورتی تولید داخلی رونق می‌گیرد که محصولات با کیفیت ارائه شود و مورد استقبال مصرف کننده داخلی و خارجی قرار گیرد.

غروی با تاکید بر اینکه اجناس داخلی باید مطابق با استانداردهای جهانی تولید شود، ابراز کرد: متاسفانه بسیاری از کالاهای بی کیفیت و نامناسب داخلی مورد تایید سازمان استاندارد قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد باید به این موضوع توجه داشته باشد که نه تنها کیفیت اولیه یک کالا را مورد ارزیابی دقیق قرار دهد، بلکه تا هر زمانی که آن کالا تولید شد، نظارت قوی صورت گیرد تا کیفیت آن کالا کاهش پیدا نکند.

عضو شورای عالی حوزه افزود: برخی از شرکت‌های اقتصادی بعد از کسب نشان استاندارد و تبلیغات، کیفیت محصولات خود را کاهش می‌دهند.

وی با بیان اینکه برخی از اجناس بی کیفیت داخلی موجب عدم تمایل مردم به خرید کالاهای ایرانی شده است، ابراز کرد: کیفیت پایین برخی از اجناس داخلی موجب شد، چشم مردم به دنبال محصولات خارجی باشد و این مسئله را صرفا نمی‌توان با تبلیغات رفع کرد زیرا مردم انتظار تولید کالای باکیفیت دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اگر همچنان برخی محصولات ایرانی بی‌کیفیت بمانند، نه در داخل کشور از آنها استقبال می‌شود نه می توان آنها را صادر کرد و در این صورت شاهد شکست بزرگی در عرصه صادرات کالای ایرانی خواهیم بود.

وی با انتقاد از کیفیت پایین خودروهای داخلی تصریح کرد: با کیفیت پایین خودروهای داخلی علاوه بر خطرات جانی که متوجه سرنشین و راننده می‌شود، کسانی که از تمکن مالی برخوردار هستند، یا حاضر نمی‌شوند از خودروی ایرانی استفاده کنند یا قطعات بهتر را جایگزین می‌کنند و این یک لطمه به اقتصاد کشور است که مسئولان معمولا به این مسائل کمتر توجه می‌کنند. 

غروی با انتقاد از تبعیض شرکت‌های خودروساز در تحویل خودروهای متفاوت به مسؤولان و مردم، افزود: برخی از خودروهایی که شماره خاصی دارند و قرار است به مسؤولان برسد، از ابزار و قطعات با کیفیت برخوردار هستند در حالی که همین خودروها با کیفیت پایین‌تری به دست مردم می‌رسند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های خودروساز برای خدمات پس از فروش هم توجیهات زیادی می‌آورند و آن قدر بهانه جویی می‌کنند تا خدماتی ارائه بدهند و این مسائل اعتماد مردم را خدشه دار می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج