سمنان– معاون اجتماعی دادگستری کل استان سمنان با اشاره به آمادگی کامل دستگاه قضا برای همکاری در برگزاری هرچه بهتر انتخابات گفت: اقدامات پیشگیرانه از رویکردهای مهم در تحقق عدالت انتخاباتی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان سمنان، علی دارینی با اشاره به آغاز به‌کار ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان سمنان ضمن تشریح وظایف و اختیارات اعضای این ستاد اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه و در راستای تحقق عدالت انتخاباتی از رویکردهای مهم ستاد است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان نیز در این نشست ضمن بیان اینکه با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و رسیدگی فوری به تخلفات احتمالی، صیانت از رای مردم به بهترین صورت در انتخابات 96 انجام می شود، افزود: هدف از فعالیت ستادهای نظارتی صیانت از رای مردم است و در انتخابات سال آینده نیز این رویکرد با قدرت اتخاذ می شود.

حیدر آسیابی خاطر نشان کرد: ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی هماهنگی لازم با سایر دستگاه های اجرایی انتخابات را خواهد داشت و پیشگیری از جرایم احتمالی در اولویت دستگاه قضایی است.

وی گفت: ارشاد و راهبری ستادهای استانی و شهرستانی و نظارت بر آنها به ترتیب بر عهده ستاد مرکزی و ستادهای استانی است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان با بیان اینکه انعکاس فوری شرح وقایع و جرایم مهم به ترتیب برعهده ستاد پیشگیری و رسیدگی جرائم و تخلفات انتخاباتی استان و مرکز است، افزود: توجیه، ارشاد تشکل ها و احزاب، گروه ها، ستادهای انتخاباتی، تبلیغاتی و اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرایم یکی دیگر از وظایف این ستاد است.

آسیابی با بیان اینکه اصحاب رسانه و مطبوعات در اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانونی و جرایم انتخاباتی نقش بسزایی دارند، گفت: باید با اطلاع رسانی دقیق و آگاهی عمومی در کاهش تخلف های احتمالی گام برداشت.

وی گفت: هیچ یک از مجریان و دست اندرکاران برگزاری انتخابات حق ندارند از نامزد مورد نظر خود در جریان انتخابات حمایت کنند.

حجت الاسلام حسنعلی عربی رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان سمنان نیز در این جلسه با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال آینده، گفت: همه مجریان و دست اندرکاران برگزاری انتخابات باید تقوای در امور را رعایت کنند که تقوا در موضوع انتخابات همان اجرای دقیق قانون است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج