‌رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهریز گفت: سازمان میراث فرهنگی در سراسر کشور با شعار «نوروز 96 ، نوروز متفاوت» به پیشواز نوروز 96 می‎‎رود.

‌به گزارش خبرگزاری موج، «علی اصغر صمدیانی» در جمع اصحاب رسانه خاطرنشان کرد: از مجموع بناهای تاریخی و صنایع دستی و آثار طبیعی تعداد 600 اثر تاریخی و طبیعی در مهریز شناسایی شده که از این تعداد 98 اثر به ثبت آثار ملی رسیده است.

وی با بیان این که ایران هر سال فقط برای دو اثر می تواند جهت معرفی و ثبت جهانی اقدام کند، خاطرنشان کرد: دو اثر جهانی مهریز یعنی باغ پهلوان پور که یکی از 9 باغ ایرانی است و قنات حسن آباد مشیر و دهنو نیز جزو 11 قنات ثبت شده در یونسکو هستند.

صمدیانی افزود: «باغ دولت آباد یزد» و «باغ پهلوانپور مهریز» و «قنات زارچ» و« قنات حسن آباد مشیر و دهنوی مهریز» از آثار تاریخی و طبیعی استان یزد هستند که به ثبت جهانی رسیده‌اند.

وی چاقوسازی، ترکه بافی یا سبدبافی و سنگ تراشی را نیز از صنایع دستی شاخص مهریز نام برد.

این مسئول اظهار کرد: مراسم «نوروزگاه» از برنامه‌های این نهاد است که در محوطه بناهای ثبت جهانی برگزار می شود و قرار است این مراسم در باغ پهلوان پور با برگزاری برنامه‌های متنوعی مانند برگزاری بازارچه صنایع دستی، برپایی تئاتر و مسابقات نقاشی کودکان برگزار شود.

وی ادامه داد: از برنامه‌هایی که در کوشک یا شربت‌خانه این باغ برگزار می‌شود، می‌توان به ایستگاه عکس با لباس سنتی و گستردن سفره هفت سین در داخل کوشک اشاره کرد.

وی گفت: همچنین دو دستگاه ویلچر در باغ پهلوانپور برای رفاه شهروندان معلول و کم توان مهریزی و مسافران نوروزی فراهم شده است.

صمدیانی به کارهای انجام گرفته توسط کمیته خدمات سفر توسط مسئولین شهرستان مهریز اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش مهریز که مسئول ستاد اسکان مسافران نوروزی است، با ارسال پیامک به مسافران نوروزی سال گذشته، از آنها برای سفر مجدد به مهریز در ایام نوروز دعوت به عمل آورده است.

وی با بیان این که طرح جمع‌آوری تابلوهای فرسوده و نصب تابلوهای ال.ای.دی و زیباسازی و تنظیف خیابان‌ها و معابر نیز توسط مجموعه شهرداری و شورای شهر انجام گرفته است، افزود: المان «گیوه» که نماد پیشه گیوه دوزی در ایام قدیم مهریز بوده است نیز در مکان پرتردد و محل عبور مسافران به سمت روستای مدوار و چشمه غربالبیز نصب شده است.

عضو کمیته خدمات سفر نوروزی مهریز افزود: جمعیت هلال احمر مهریز سه پایگاه برای راهنمایی گردشگران و نیروی انتظامی نیز سه پایگاه جهت تامین امنیت گردشگران نوروزی پیش‌بینی کرده‌اند و قرار است در یکی از میادین شهر سفره هفت سین نمادین قرار داده شود.

وی ابراز امیدواری کرد که پمپ بنزین بین راهی آتنا نیز تا قبل از ایام نوروز برای رفاه حال مسافران نوروزی افتتاح شود.

وی عنوان کرد: قرار است در منطقه سریزد با ورود بخش خصوصی، کارگاه کوچک تولیدات صنایع دستی برگزار شود و در امر تامین مکان و فروش صنایع دستی تولید شده به این کارگاه کمک کند.

این مسئول افزود: همچنین بخش خصوصی برای انجام بازاریابی و بسته بندی این صنایع دستی که توسط این کارگاه تولیدی یا توسط مردم به صورت شخصی انجام می‌گیرد، اعلام آمادگی کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج