مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه، استفاده از فن‌آوری‌های نوین را یکی از ضروریات توسعه صنعت گردشگری استان کرمانشاه عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، جلیل بالایی در افتتاحیه سومین رویداد استارتاپ دانشگاه رازی با رویکرد تخصصی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که با حضور اساتید و دانشجویان در دانشگاه رازی برگزار شد، بابیان اینکه این رویداد بیش از آنکه اقتصادی، علمی و تجاری باشد فرهنگی است، اظهار داشت: استارتاپ ها می‌توانند به‌عنوان فراخوان ایده‌ها و خلاقیت‌ها در یک محیط اجتماعی که هم بازار، هم مصرف‌کننده و هم تولیدکننده به‌صورت پراکنده و جزیره‌ای عمل می‌کنند، این حلقه‌ها را شناسایی و با چاشنی فناوری زمینه خلق و تولید ایده‌های نو و موثر در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در استان را فراهم کنند.

 وی ایران را بزرگ‌ترین میراث دار جهان معرفی کرد و ادامه داد: کشور ایران در جهان به لحاظ تعداد آثار باستانی جزء 10 کشور برتر جهان است و ازنظر ظرفیت‌های طبیعی نیز در بین 5 کشور اول دنیا قرارگرفته است اما در بخش بهره‌مندی و بهره‌برداری از منابع این حوزه شامل اشتغال، سرمایه‌گذاری و... سهم ما کمتر از یک درصد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه تصریح داشت: استان کرمانشاه نیز در بحث تعداد آثار تاریخی جزء 7 استان اول کشور و به لحاظ منظرها و ظرفیت‌های طبیعی در بین 5 استان نخست کشور قرارگرفته است اما متأسفانه سهم ما از صنعت گردشگری کشور چندان مناسب و درخور نیست.

بالایی به وجود 13 هزار عنوان شغل در حوزه صنعت گردشگری در دنیا اشاره کرد و افزود: در کشور ما این تعداد عنوان شغل به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد، از این‌رو ابتدا باید ظرفیت‌هایی را که در پیرامون ما هستند و هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنیم، شناسایی کرد، سپس متناسب با هویت تاریخی کرمانشاه و متناسب با ظرفیت‌های اختصاصی استان ایده‌های جدیدی ایجاد کرد.

وی خطاب به دانشجویان شرکت‌کننده در سومین استارتاپ دانشگاه رازی گفت: از شما انتظار و توقع داریم که در طی این سه روز برگزاری رویداد با ارائه ایده‌های نو راهی برای پاسخگویی به برخی از سوالات حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بیابید.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه با مطرح نمودن چند سوال، اضافه کرد: چرا با وجود آنکه در استان کرمانشاه 60 رشته از 200 رشته صنایع‌دستی وجود دارد و حتی برخی از این صنایع فقط مختص به استان کرمانشاه است و صنعتگران فراوانی نیز داریم اما نتوانسته‌ایم آن را به فناوری وصل کنیم تا فناوری بتواند با ایجاد بازار قدرتمند و توانمندی بدون تحمیل هزینه‌های اضافه به صنعتگران در این حوزه عمل کند.

وی متذکر شد: باید پاسخی یافت که چرا مردم ما با بناهای تاریخی استان مهربان نیستند و با آن آثار زندگی نمی‌کنند. ما حافظان خوبی برای این بناها نبوده‌ایم. با داشتن 4200 اثر تاریخی چه باید کرد تا از این فرصت‌ها استفاده کنیم و ضعف ما چیست؟

بالایی از تعداد کم دفاتر خدمات مسافرتی استان انتقاد کرد و بیان داشت: چرا باید تعداد دفاتر خدمات مسافرتی ما کمتر از 50 دفتر باشد درحالی‌که این‌همه جوانان تحصیل‌کرده داریم.

وی تور گردانی را از مهم‌ترین کارهای حوزه گردشگری خواند و تأکید کرد: چگونه می‌توانیم با ایده‌های نو توانمندی جدیدی در این حوزه ایجاد کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه عنوان کرد: چرا باید تنها 10 راهنمای گردشگر در استان داشته باشیم؟ چرا یک آژانس برای مدیریت گردشگری نداریم؟ چکار کنیم شهروندان همراهان ما باشند و بااخلاق، رفتار، فطرت کرمانشاهی و مهمان‌نوازی خود به مقوله گردشگری کمک کنند؟

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: ما منتظر ایده‌های خلاقانه شما در این حوزه هستیم تا به ایجاد شغل‌های پربازده در این حوزه تبدیل شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج