موج
کدخبر : ۳۱۵۲۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315221

استاد حوزه و دانشگاه:

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه بر ضرورت فرهنگ‌زدایی از قرآن کریم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام محمدعلی میرزایی در پیش نشست همایش ملی مقاومت از دیدگاه قرآن با طرح موضوع درآمدی بر مقاومت رسانه‌ای در قرآن، با اشاره به اینکه قرآن کریم بهترین روش‌های تعاملی و ‌ارتباطی را دارد، اظهار کرد: شاخص‌های رسانه‌ای قرآن حیرت انگیز است و کلام الهی در روش پیام رسانی خود اعجاز دارد. 
وی با اشاره به آیه ۱۵۹ سوره آل عمران، افزود: در این آیه اصل ارتباط جمعی بیان شده و در آخرین آیه سوره فتح فلسفه ارتباطات تشریح شده و غنی ترین فلسفه ارتباطات انسانی در قرآن آمده است.

این مدرس حوزه افزود:‌ قرآن یک مکتب مقاومتی ارائه کرده یعنی یک نگاه مکتبی و همچنین نظریه‌های ریزتری را در این زمینه مطرح کرده و به ارکان رسانه و وسایل ارتباطاتی یعنی منبع پیام و جهت پیام اهمیت داده است.

وی افزود: ما گاهی روش‌های تاریخی را در قرآن لحاظ نمی‌کنیم در حالیکه مفهوم رسانه به این معنا در گذشته وجود نداشته است.

میرزایی همچنین از ضرورت فرهنگ‌زدایی از تاریخ قرآن سخن گفت و افزود:‌ یکی از معجزات قرآن این است که هرچه زمان میگذرد عینیت یابی آیات این کتاب آسمانی بیشتر می‌شود.

وی با اشاره آیه ۴۱ سوره مائده، گفت: قرآن از قوم یهود به عنوان کسانی یاد می‌کند که شدیدا سخنان دروغ را گوش می‌کنند و این مسله یعنی برخط بودن همیشگی انسان و شنیدن را بیان می‌کند.

میرزایی در ادامه از سه اصطلاح رسانه مقاوم، رسانه مقاومتی و مقاومت رسانه‌ای سخن گفت و اظهار داشت: هدف اصلی رسانه مقاوم ایجاد ثبات در رسانه و جلوگیری از چالش هاست اما در رسانه مقاومتی رسانه‌ای را می‌بینیم که کارکرد مقاومتی دارد و یعنی برای مقاومت یک رسانه یکی از موارد را داراست.

وی مقاومت رسانه‌ای را طرحی کلان و آرمانی دانست که همواره با تهدیدهایی روبروست که این تهدیدها ممکن است از سوی رسانه یا غیر رسانه مطرح شود.

او تاکید کرد: رسانه مقاوم رسانه‌ای است که در برابر تهدیدات می‌ماند و در شرایط سخت یک ملت در برابر چالش‌ها ایفای نقش می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین با استناد به برخی از آیات قرآن، مفاهیمی همچون گمراه کردن، بزرگنمایی، کوچک نمایی، نگه داشتن در جهل، بستن کانالهای ارتباطی، پراکنده کردن، بی انگیزه کردن، توجه به بحث های قومی و نژادی و حزبی ، آلوده کردن حق و باطل، فریب دادن را به عنوان تهدیدهایی یاد کرد که در قران از سوی دشمنان همواره مطرح می‌شود.

وی همچنین به جنبه هایی ایجابی مقاومت رسانه ای هم اشاره کرد و مسائلی از قبیل شفافیت را کلید واژه های شناخت رسانه ای دشمن مطرح کرد که همواره در رسانه های وجود دارد.

میرزای درادامه همچنین، فتنه زدایی ،دشمن شناسی ،جلوگیری از خدمت رسانی ،رسوایی ،نفاق و انباشت ثروت را از دیگر نکاتی دانست که قرآن در زمینه رسانه به آنها پرداخته است.

وی همچنین با اشاره به آیه ۲۸ سوره توبه، گفت: نفوذ زدایی فرهنگی دشمن یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کرد چون قرآن مثلا در این مورد اعلام می کند که مشرکین نجس هستند یعنی ویروس شرک یک پدیده منفی است و از مسلمانان می خواهد که نگذارند این افراد وارد مسجد الاحرام شوند.

میرزای تاکید کرد: مشرکان و یهود در آن زمان مرکز ثقل اقتصادی و رسانه بودند و چون مسجد الاحرام رسانه مسلمان است و مهمترین کانون ارتباطاتی است نباید اجازه ورود به مشرکان داده شود و اگر مسلمان از فقر می ترسند باید بدانند که خدا آنان را بی نیاز می کند و ما این مسئله را امروز نیز مشاهده می کنیم که در فقدان آمریکا می توان به مسالی رسید که در حضور آنها ممکن نیست.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها