موج

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س):

معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت معصومه(س) گفت : در تولید محتوا و برنامه، در حرم مطهر، برای تمامی سنین، هدف‌گذاری می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی در گفتگو با خبرگزاری موج در خصوص برنامه‌های حرم مطهر اظهار داشت :یکی از برنامه‌های شاخص در طول سال، ویژه برنامه‌هایی در ایام معصومیه است که از سالروز ورود حضرت معصومه تا دهم ربیع الثانی و سالروز رحلت شهادت گونه به مدت 17 روز برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) افزود:در این برنامه‌ها برگزاری توری 3 ساعته ویژه نوجوانان از جمله کارهای شاخص برای دانش آموزان به نام یک روز خوب، یک حس خوب است.

وی بیان کرد:این تور ویژه شخصیت شناسی و حرم شناسی و شناخت عالمان مدفون و شخصیت های مشهور در حرم است و بعد عبرت آموزی در آن مورد تاکید قرار دارد و بازخورد خوبی در این ایام داشت.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی عنوان کرد:در بخش کودک نیز کارهایی انجام شد، حرم مطهر دارای رواق کودک است که در طول سال به فعالیت می پردازد و در ایام معصومیه این برنامه‌ها از رواق به دل حرم منتقل شد و در شبستان شکل گرفت تا فرزندان بیشتری تحت پوشش این برنامه باشند.

وی خاطرنشان کرد:این برنامه، بچه های بهشت نام دارد که در صبح و عصر تا پاسی از شب ادامه داشت و تلاش کردیم خاطره خوشی از حرم در دل کودکان نقش ببندد.

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) تصریح کرد:یکی دیگر از برنامه‌ها برگزاری مراسم رحلت بود که سحرگاه جمعه تا پایان شب شنبه این برنامه‌ها اجرا شد و برای زائران و مجاوران نیز بازخوردهای خوبی به همراه داشت.

وی گفت:یکی دیگر از برنامه های شاخص در این ایام، اجتماع بزرگ بانوان بود که سال های قبل به صورت محدود برگزار می‌شد و امسال در روز شنبه همزمان با سالروز رحلت بسیار با شکوه برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت و هویتی برای بانوان به شمار می‌رفت.

همایش زوج‌های بهشتی با حضور 600 زوج برگزار شد

همایش زوج های بهشتی

حجت الاسلام والمسلمین احمدی افزود:در ایام معصومیه، همایش زوج‌های بهشتی با حضور 600 زوجی که در طول سال به عقد یکدیگر درآمده بودند برگزار شد که این برنامه‌ با سخنرانی شهاب مرادی بازخورد خوبی برای مهمانان داشت.

وی بیان کرد: بسیاری از برنامه‌ها نظر سنجی و بازخورد آن با توجه به اهدافی که برای خانواده و زائران داریم مشخص می شود.

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) عنوان کرد:یکی از اهداف، تقویت فعالیت‌ها در فضای مجازی است و آستانه مقدس باید نقش خود را ایفا کند، براین اساس صفحات مختلفی در فضای مجازی ایجاد کردیم.

وی ادامه داد:همچنین کارگروهی برای تولید محتوا در فضای مجازی با محورهایی برگرفته از بیانیه دوم انقلاب و کلام رهبری تشکیل دادیم و محتواهایی را بر اساس این معیارها استخراج می‌کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه های بازنگری محتوایی در موزه است؛ در موزه اشیایی قیمتی و قدیمی نگهداری می‌شود و باید بتوانیم از این اشیا محتوایی برای مخاطبان استخراج کنیم تا بعد عبرت‌گیری این اشیا مورد توجه قرار بگیرد.

وی اظهار داشت:یکی از برنامه‌های حرم ایجاد مرکز آفرینش های فرهنگی هنری فاطمی و تولید محصولات مطابق با سبک زندگی اسلامی است که در جهت ایجاد شغل و تولید ملی و نشر معارف در قالب محصولات دنبال می‌شود.

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) خاطرنشان کرد:از جمله رویکردهای مهم حرم، عمق بخشی به فعالیت‌هاست، ما برآنیم برنامه‌های قرآنی را در سطح مساجد قم بسط و توسعه بدهیم و به همین دلیل دوره های روخوانی را در مساجد قم برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه رده‌های سنی مختلفی برای افراد در طراحی برنامه‌ها در نظر گرفته می شود افزود:حرم مکانی عمومی است و عمده برنامه‌ها ذیل خانواده شکل می‌گیرد و برای کودکان و نوجوانان و خواهران برنامه‌های ویژه‌ای در نظر داریم.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی بیان کرد:یکی از انتظارات این است در حرم به مباحث ویژه بانوان بیشتر پرداخته شود و بر این اساس به زودی نمایشگاهی در مورد بانوان مبارز نیز برپا خواهد شد.

وی تصریح کرد:همچنین در رواق ها نیز برای کودکان و دختران جوان برنامه هایی را در نظر گرفته ایم، البته به طور کلی برنامه های خانوادگی مورد استقبال بیشتری از سوی زائران قرار می گیرد، هر چند در تولید محتوا و برنامه در حرم مطهر، برای تمامی سنین هدف‌گذاری می‌شود.

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) عنوان کرد:بخش بین المللی حرم نیز برای گردشگرانی که با هدف زیارت وارد حرم می شوند برنامه هایی در مورد شخصیت حضرت معصومه و آشنایی با حرم دارد، با توجه به اینکه قم در شاهراه کشور قرار دارد، هجم زیادی از توریست و گردشگران در این جا حضور می‌یابند و این وظیفه ما را در بخش بین الملل و تولید محتوا با زبان‌های مختلف برای زائران مسلمان و غیر مسلمان سنگین می‌کند.

وی گفت : برنامه هایی در شبستان‌های حرم برای گردشگران و زائران خارجی در نظر می‌گیریم و در طول سال این برنامه ها به زبان های مختلف برگزار می شود و با توجه به گروه های هدف، تبلیغات و اطلاع‌رسانی در شبکه های اجتماعی و یا نصب بنر صورت می‌گیرد.

باید از ظرفیت نمایشگاه‌های مفهومی و تعاملی برای تاثیرگذاری روی مخاطبین استفاده کنیم

حجت الاسلام والمسلمین احمدی افزود : نمایشگاه های مفهومی و تعاملی تاثیر به سزایی دارند و می‌توان غرفه هایی راوی محور و متناسب با نیاز مخاطب و تاثیر گذار طراحی کرد تا با طراحی‌های زیبا و نورپردازی‌های لازم بتوانیم به نیاز مخاطبان پاسخ دهیم، اما به دلیل فضای محدود در حرم، برپایی نمایشگاه مغفول مانده است.

وی عنوان کرد:در تلاشیم چنین نمایشگاهی در داخل حرم باشد اما چون دائمی بودن مد نظر است باید فضائی مناسب را جانمایی کنیم که در این باره برنامه‌ریزی هایی در حال انجام است.

معاون فرهنگی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) در پاسخ به سوالی در مورد انجام فعالیت‌های اجرایی در کنار امور فرهنگی بیان کرد:با توجه به تراکم کارها گاهی وارد کارهای اجرایی نیز می شویم اما به طور کلی میزان مشارکت در فعالیت‌های دیگر برای من که فرصت محدودی دارم کمتر پیش می‌آید.

به دنبال رفع نقاط ضعف فعالیت‌هایمان هستیم

وی درباره وجود نقطه ضعف در فعالیت‌ها اظهار داشت:قطعا هر کاری دارای نقاط ضعفی است و باید برای رفع آن تلاش شود تا به حداقل برسد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی همچنین در مورد میزان رضایت از فعالیت‌ها خاطرنشان کرد:باور داریم که کارهای کارشناسی با بازخوردهای بهتری همراه است، اما میزان رضایت را باید از افراد بیرون از این مجموعه جویا باشیم.

وی تصریح کرد:برخی کارها و فعالیت‌ها بیشتر از سایر اقدامات به دل خودمان می‌نشیند که در این باره ایجاد مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری و ایجاد تحول در موزه برای آشنایی بیشتر مخاطبان با سیره اهل‌بیت(ع) و بعد عبرت‌آموزی بیش از بخش‌های دیگر برای ما دلچسب و جالب است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها