پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان قصد دارد روز جمعه هفته جاری به ارمنستان سفر کند و در جریان این سفر تلاش خواهد کرد از هر گونه مناقشه دیپلماتیک با ترکیه به سبب تایید نسل کشی ارمنی‌ها توسط ترک‌های عثمانی در جنگ جهانی اول اجتناب کند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ به نقل از خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان از روز جمعه سفر سه روزه خود به ارمنستان را آغاز می‌کند و در جریان این سفر از بنای یادبود نسل‌کشی ارمنی‌ها در ارمنستان موسوم به «زیزرناکابرت» دیدار خواهد کرد اما در جریان سخنرانی‌هایش خطاب به رهبران مذهبی و سیاسی در ارمنستان احتیاط به خرج خواهد داد تا از مناقشه با ترکیه اجتناب کند.

سال گذشته پاپ فرانسیس چند روز پیش از مراسم‌های صدمین سالگرد کشتار ارمنی‌ها توسط ترک‌های عثمانی در ماه آوریل، این کشتار را «اولین نسل کشی قرن بیستم» توصیف کرد. بعد از این سخنرانی پاپ، ترکیه فورا فرستاده‌اش به واتیکان را فراخواند.

این در حالی است که در روزهای اخیر واتیکان شدیدا تلاش کرده تا از واژه نسل کشی برای کشتار ارمنی‌ها استفاده نکند. فدریکو لومباردی، سخنگوی واتیکان در نشستی با خبرنگاران درباره این سفر پاپ فرانسیس گفت: چرا همواره دغدغه استفاده از واژه نسل کشی وجود دارد و شما خبرنگاران در همه سوال‌ها درباره آن می‌پرسید؟ ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاد. هیچ یک از ما انکار نمی‌کند که کشتارهای وحشتناکی رخ داد. ما آن را تایید می‌کنیم. ما دقیقا برای‌ گرامی‌داشت یاد این کشتار از بنای یادبود مربوط به آن در ارمنستان بازدید خواهیم کرد اما نمی‌خواهیم که این کار مستمسک بحث‌های سیاسی و ایدئولوژیک قرار بگیرد.

لومباردی گفت که ترجیح می‌دهد از واژه ارمنی «مدز یقرن» برای این اتفاق که معنی آن " شرارت بزرگ " یا " مصیبت بزرگ " است استفاده کند.

ارمنستان اولین کشوری بود که در سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت را به عنوان یک مذهب دولتی و رسمی پذیرفت. این اتفاق ۱۲ سال پیش از آنکه امپراطوری رم آزادی مذهبی به مسیحیان دهد افتاد. کلیسای ارمنستان در قرن پنجم در پی یک مناقشه از رم جدا شد و در حال حاضر بخشی از کلیسای ارتدکس شرقی است. با این حال در ارمنستان که سه میلیون نفر جمعیت دارد حدود ۲۸۰ هزار مسیحی کاتولیک نیز زندگی می‌کنند.

پاپ فرانسیس پیش از بازگشت به رم در روز یکشنبه آینده، در ارمنستان از صومعه «خور ویراپ» واقع در پایین کوه آرارات در نزدیکی مرز با ترکیه دیدار خواهد کرد.

پاپ فرانسیس در ماه سپتامبر به دو کشور دیگر حوزه قفقاز یعنی گرجستان و جمهوری آذربایجان سفر خواهد کرد.