رئیس اتاق بازرگانی استان اردبیل گفت: به دلیل عدم استفاده به موقع از گشایش اعتبار اسنادی، واحدهای تولیدی این استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، حسین پیرموذن عصر شنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اضافه کرد: هم اکنون واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی استان اردبیل نیازمند یاری بخش‌های دولتی و بانک‌های عامل در استان هستند.

وی با اشاره به رتبه ۲۶ استان در پرداخت تسهیلات تولید و لزوم بهبود این شاخص تصریح کرد: با توجه به وضع تحریم ها، جنگ اقتصادی موجود در کشور و افزایش نرخ ارز، نقدینگی واحدهای تولیدی ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است. 

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران ادامه داد: به نوعی که به دلیل عدم استفاده به موقع از گشایش اعتبار اسنادی، واحدهای تولیدی استان در تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند. 

وی با تاکید براینکه اگر در این مقطع سیستم بانکی برای رفع نیازهای واحدهای تولیدی به منظور تامین مواد اولیه ورود پیدا نکند واحدهای تولیدی اردبیل با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند، ابراز امیدواری کرد که با تدابیر مسئولان استانی موانع موجود برداشته شود.

پیرموذن درخصوص مکانیزم برگشت ارز حاصل از صادرات نیز یادآور شد: اتاق ایران به این بخشنامه شبانه بانک مرکزی درخصوص پیمان سپاری ارزی واکنش نشان داده و جوابیه اتاق هم اکنون بر روی میز دولت است.

وی بیان داشت: در این زمینه اتاق ایران پیشنهاد کرده که عراق، سوریه و لبنان معاف از این مکانیزم بازگشت ارز باشند و درخصوص آذربایجان هم باید این مورد پیگیری شود.