حسین الهی‌قمشه‌ای در مراسم یادبود خواهرش زنده‌یاد مهدیه الهی‌قمشه‌ای گفت: همان‌طور که می‌گویند هر مراسم ختمی، مراسم ختم خود ماست و این زنگ‌ها در واقع برای ما به صدا درمی‌آید.

به گزارش خبرگزاری موج، حسین الهی‌قمشه‌ای، برادر زنده‌یاد مهدیه الهی‌قمشه‌ای در مراسم یادبود درگذشت این شاعر، مترجم و ادیب فقید، گفت: به قول حافظ «فراق یار نه آن می‌کند که بتوان گفت…» برای من که نزدیک به ۵۰ سال علاوه بر رابطه خویشاوندی با ایشان دوستی، انس و الفت داشتم این غم فراق بسیار سخت است.» وی همچنین با مصداق آوردن از شعر شاعرانی دیگر در وصف غم هجران به تشریح تعابیر مختلفی از مرگ در اندیشه و کلام عرفا و اندیشمندان جهان پرداخت و گفت: همان‌طور که می‌گویند هر مراسم ختمی، مراسم ختم خود ماست و این زنگ‌ها در واقع برای ما به صدا درمی‌آید.

الهی‌قمشه‌ای خاطرنشان کرد: قرآن کریم از مرگ خبر نداده است, به تعبیری این خبر را شیطان داده است که ما می‌میریم. قرآن می‌گوید شما نزد پروردگارتان می‌روید. همچنین در جای دیگری اشاره دارد: هیچ مفری در هنگام مرگ وجود ندارد، زیرا شما نزد رب و پروردگار خود خواهید رفت. در تمام جهان از واقعه مرگ تعابیر شیرین و آرامبخشی وجود دارد. از آثار شکسپیر گرفته تا آثار ویکتور هوگو. یکی از این تعابیر نیز، تعبیر پیامبر اکرم است که فرمودند: مردم خوابند و وقتی می‌میرند بیدار می‌شوند. تعبیر دیگر این است که ما بعد از مرگ دوباره متولد می‌شویم و مصداق روشن این تعبیر را می‌توان در شعر مشهور مولانا «از جمادی مردم و نامی شدم / وز نما مردم به حیوان برزدم / مردم از حیوانی و آدم شدم / پس چه ترسم کی ز مردن کم شدم…» دید و البته خوشا به حال کسی که قبل از مرگ دوباره متولد شود.

مراسم ترحیم زنده‌یاد مهدیه الهی‌قمشه‌ای – شاعر، مترجم و ادیب فقید - با حضور جمعی از وزرا، مدیران فرهنگی و اهالی فرهنگ و ادبیات صبح امروز جمعه ۲۵ تیرماه در مسجد جامع شهرک غرب برگزار شد.