معاون شهردار تهران اعلام کرد: رقم دیون شهرداری به افراد حقیقی و حقوقی ۸۵۱۵ میلیارد تومان است و کل بدهی دولت به ما ۱۴ هزار میلیارد است. اگر دولت بدهی اش را بدهد ما می توانیم بدهی خودمان به بانک ها را بدهیم.

به گزارش سارا حبیب الهی خبرنگار خبرگزاری موج، دویست و هفتادو نهمین جلسه شورای شهر تهران با ١٠دقیقه تاخیر و با حضور ٢٠نفر از اعضای شورا با قرائت قرآن آغاز شد. امروز ١١نفر از اعضای شورا،(رضا قلى پور، احمد مسجد جامعى، محمد مهدی تندگویان، محمد حقانى، اسماعیل دوستى، ولی الله شجاع پوریان، محسن سرخو، عباس جدیدى، فاطمه دانشور، احمد حکیمى پور، عبدالحسین مختاباد) در شروع حضور نداشتند و از غایبین شورا نام برده شد.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران، قدت گودرزى معاون مالى و اقتصادى شهرى شهردارى تهران و اعضاى شوراى شهر بروجرد از میهمانان شوراى اسلامى شهر تهران بودند که در این جلسه قرار شد درباره دیون شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی گزارش از سوی شهرداری شورای شهر ارائه شود.

*دنیا مالی: بی تدبیری دولت تدبیر در ارتباط با مدیریت شهری

احمد دنیا مالی در دویست و هفتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکرات پیش از دستور به سخنان رئیس جمهور در اجلاس شوراها و شهرداران ۲۰۱۶ در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: اگر رئیس جمهور مملکت اجازه نداشته باشد در مورد مدیریت شهری حرف بزند چه کسی باید سخن بگوید؟

دنیامالی با بیان اینکه شهردار تهران در مورد اجلاس شورا و شهرداری ها صحبت هایی کرد که این موارد تضارب آراست و سیاسی نیست. وی با اشاره به اینکه ۳ سال از دولت تدبیر و امید می‌گذرد و علی‌رغم بحث‌های متعدد در این مدت مدیریت شهرداری و دولت نتوانستند ارتباط نزدیکی بگیرند، بیان کرد: از رئیس جمهور درخواست می‌کنیم بازدیدی از شهر تهران داشته باشند و برنامه اى برای بررسی معضلات این شهر مانند حریم تهران، آلودگی هوا، حریق، مسائل شهرسازى و ترافیک در نظر داشته باشند. رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامى شهر تهران، گفت: باید هزینه‌های پایتخت به شکلی جبران و کمک شود. رئیس جمهور دستور دادند که قبل از مهر ماه و آلودگی هوای تهران نشستی برگزار شود. هر اختلافی بین مدیریت شهری و دولت بوجود بیاید دود آن به چشم مردم می‌خورد.*گودرزی: دولت ۱۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری بدهکار استبه گزارش خبرگزاری موج، قدرت گودرزى معاون مالى و اقتصادى شهرى شهردارى تهران در دویست و هفتادو نهمین جلسه شوراى شهر تهران در دستور جلسه به منظور ارئه گزارش در مورد دیون به اشخاص حقیقى و حقوقى اظهار داشت: میزان تسهیلات دریافتی ما ۹۲۰۰ میلیارد تومان است. وی با بیان اینکه رقم دیون شهرداری به افراد حقیقی و حقوقی ۸۵۱۵ میلیارد تومان است، تصریح کرد: کل دیون شهرداری معادل۷/۷ درصد بودجه ابلاغی است. گودرزى با اشاره به اینکه کل بدهی دولت به ما ۱۴ هزار میلیارد است، گفت: اگر دولت بدهی اش را بدهد ما می توانیم بدهی خودمان به بانک ها را بدهیم.*تقی پور: دولت تنها در حوزه مترو ٨هزار و ٨٠٠میلیارد تومان به شهرداری بدهکار استتقى پور سخنگوى شوراى اسلامى شهر تهران، پس از اظهارات اعضاى شوراى شهر در مورد میزان بدهى شهردارى به پیمانکاران و تامین منابع از بانک ها با بیان اینکه هیچ بنگاه اقتصادی قادر به فعالیت تنها با تکیه با سرمایه خود نیست اظهار داشت: در تمامى بنگاه های اقتصادى بخشی از تامین مالی با دریافت وام از بانک ها و منابع دیگر صورت مى پذیرد. وى انجام پروژه با تامین مالى را در مقایسه با اجراى آن با تاخیر چند ساله که قطعا توام با هزینه هاى تورمی تاخیر انجام شده خواهد بود، اقتصادى تر عنوان کرد و گفت: مدیریت شهرى شهردارى زمانی موفق است که با دید درست اقتصادى و در بازه زمانى کمتر اقدام به تامین مالى کند.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شوراى اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه تامین مالی به این شیوه نه تنها حرام نبوده، که روال است، افزود: بر اساس هم استفاده شهروندان از پروژه ها نظر مترو تسریع خواهد شد و هم هزینه انجام پروژه کم تر می شود. تقی پور میزان بدهی دولت تنها در حوزه مترو را ٨هزار و ٨٠٠میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: با توجه به بدهی ٨هزار و ٨١۵میلیاردى شهرداری  در پرداخت این بدهی را مرتفع خواهد ساخت. قالیباف در صحن شورا با بیان اینکه خیلی خوشحالم که این فرصت مهیا شد تا درمورد دیون و سرمایه گذاری که با پول مردم مدیریت می شود امروز در شورا هستم، اظهار داشت: به سه موضوع کلی اشاره میکنم که برخی از سوالات اعضای شورا را پاسخ می دهد ، استقبال می کنم این گزارش بعدها در کمیسیون بررسی شود و بعدها اطلاع مردم قرار بگیرد،گزارش منتهی به خردادسال ٩۵ است ما پروژه های در دست اقدام داریم، مباحثی که اینجا مطرح می شود آخرین آماری است که مورد تایید قرار گرفته است. وی ادامه داد: ١٠٩هزار و ٨٧۶هزار تومان شامل ۶٢هزارو ٢۶میلیارد تومان نقد و ۴٧هزار و ٨۵٠میلیارد تومان به صورت غیر نقد از سال ٨۴تا ٩۴ در دست داریم. قالیباف با بیان اینکه ٢/۵برابر املاک در شهرداری اضافه شده است: دارایی شهر را اضافه کرده ایم. وی با اشاره به تملک اتوبان امام علی(ع) گفت: باید اتوبان امام علی (ع) باید تملک شود یا نه انجا زمین متری ۴ میلیون و ۵٠٠هزار تومان خریداری شده است. شهردار تهران ادامه داد: در منطقه یک زمین را به قیمت روز خریدارى کرده ایم و تبدیل به فصای سبز شده است. قالیباف با بیان اینکه زمین های زیادی از مردم خریدارى کرده ایم، تصریح کرد:روزهای سه شنبه ٣٠دقیقه وقت به شهرداری داده شود تا ما کارکردهای خود را ارائه دهیم. در واقع هزینه تملک در ساخت مترو بیشتر از ساخت مترو است. شهردار تهران گفت: بیش از ٢٠ سال است که برخی مدعی هستند که پارک ساعی برای آن ها است اسنادی که ما در دادگاه بحث کرده ایم که ممکن است شهرداری محکوم شود و حتی ما را بدهکار هم بدانند. وی در مورد سرمایه های شهرداری افزود: نه تنها سرمایه های شهرداری را نفرخته ایم بلکه به ٢/۵ درصد افزایش داده ایم. حدود ۴۵درصد زیر ساخت شهر در سه دوره شورا ساخته شده است. پیشنهادشهردار تهران در این نشست این بود که بر اساس اسنادی که ما داریم ١۴هزار میلیارد طلب شهرداری تهران و حدود ١۶٠٠میلیارد از مردم طلبکار هستیم، بالای ۴۵هزار میلیارد در حوزه تثبیت عوارض مردم طلبکار هستیم، در ٣هزار و ٨٠٠هکتار فرسوده فیش پروانه صفر است. دو میلیارد دلار مجلس تصویب کرده که از صندوق ذخیره عرضی به شهرداری ها داده شود که ١/٢برای تهران است،دلار یک میلیارد و دویست متعلق به شهر تهران و ٣٠٠میلیون دلار برای مابقی شهرهای کشور و الباقی متعلق به کلان شهر ها است.باز پرداخت این وام صد در صد با دولت است و دیون دولت به شهرداری تهران برای ۵٠ درصد حمل و نقل است که نداده است، ما امروز به عنوان مدیریت شهری می گوییم نه تنها بدهکار نیستیم بلکه به سرعت همه برنامه های خود را اجرایی می کنیم، ١۴هزار میلیارد به اضافه ١۶٠٠طلب مردم پیشنهاد یک صندوق ذخیره برای شهر تهران که برای آینده شهر تهران که دیون ایجاد نکنیم بلکه برای حل معضلات شهر تهران استفاده کنیم.