موج
کدخبر : ۴۵۶۳۳۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-456332

رئیس قوه قضاییه:

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بسیاری از درگیری‌ها با یک عذرخواهی قابل حل هستند، گفت: مطابق نظرسنجی ها، میزان رضایت مردم از شعب حل اختلاف کشور حدود ۷۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه طی سخنانی در همایش سفیران صلح شورای حل اختلاف قوه قضاییه ضمن اشاره به توفیقاتی که در جریان «پویش به عشق امام حسین (ع) می‌بخشم»، حاصل شده است، اظهار داشت: من از هیچکس طلبی ندارم و به همه بدهکار هستم؛ اما اگر حقی بر گردن کسی دارم، به عشق امام حسین(ع) همه را بخشیدم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اهمیت و ارزش صلح و سازش و همزیستی مسالمت آمیز در همه مکاتب و نظامات حکمرانی و اجتماعی، تصریح کرد: ارزش و اهمیت ایجاد صلح و سازش میان افراد جامعه و رفع خصومات میان مردم، برای ما در دستگاه قضایی از حیث ارتقاء آمار رسیدگی به پرونده‌ها نیست و ما این موضوع بسیار حائز اهمیت را به مقوله آمار تقلیل نمی‌دهیم بلکه برای صلح و سازش میان مردم و رفع خصومات آنها ارزش و اعتباری خاص قائل هستیم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به مسئولان مرکز توسعه حل اختلاف توصیه کرد که با تدوین سازوکارهای مشخص و سیاستگذاری و روشنگری، بیش از پیش از ظرفیت‌های گروه‌ها و اقشار مختلف مردمی ، طوایف، هنرمندان و صاحبان نفوس و قلم و کلام در راستای گسترش فرهنگ صلح و سازش و ایجاد مصالحه میان مردم بهره گیرند.

رئیس عدلیه همچنین به مسئولان مرکز توسعه حل اختلاف دستور داد در راستای فرهنگ‌سازی برای گسترش و بسط امر مصالحه میان مردم و طرف‌های نزاع، بیش از گذشته از ظرفیت رسانه ملی و سایر رسانه‌ها بهره گیرند و در این راستا به سازماندهی امر آموزش عنایت ویژه داشته باشند.

معرفی و تبلیغ «روش‌ها و سازوکارهای صلح وسازش»، «ارزش مصالحه»، «صلح یاران» و «طرفین مصالحه»؛ دیگر توصیه رئیس قوه قضاییه به مسئولان مرکز توسعه حل اختلاف کشور بود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه به تبیین و تشریح برکات و آثار حاصل از صلح وسازش پرداخت و تصریح کرد: اگر چه قصاص یک حق است اما گذشت از قصاص از ناحیه اولیای دم دارای برکات فراوانی است و قصاص کردن نیز تبعات و پیامدهایی را نیز دارا می‌باشد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به ارزش و اهمیت به صلح و سازش کشاندن موضوعات خانوادگی و مالی نیز اشاره کرد و به حجم قابل توجه پرونده هایی حاوی این موضوعات در قوه قضاییه اشاره کرد.

قاضی‌القضات در ادامه با بیان اینکه امروز یکی از عناوین مهم مسائل کیفری را نزاع‌ها تشکیل می‌دهند، گفت: بسیاری از این نزاع‌ها و درگیری‌ها با یک عذرخواهی ساده قابل حل و رفع هستند؛ لذا ترویج این موضوع که مردم چگونه از ایجاد نزاع و درگیری پیشگیری کنند و آموزش این روش ها، بسیار حائز اهمیت می باشد و از جمله مسئولیت‌های مرکز توسعه حل اختلاف است. 

رئیس قوه قضاییه همچنین به صلح‌یاران نیز توصیه کرد که در انجام امر ایجاد مصالحه و صلح و سازش میان طرفین نزاع و درگیری، ممارست و جهد داشته باشند و چنانچه پس از یک یا دو بار اقدام برای مصالحه، به نتیجه نرسیدند، دست از تلاش و کوشش و پیگیری برای ایجاد صلح و سازش میان طرفین درگیری برندارند و این اقدام خیر و پربرکت را تکرار کنند.

رئیس عدلیه همچنین با اشاره به مشکلات حقوقی و معیشتی کارکنان شوراهای حل اختلاف، بر پیگیری به سرانجام رساندن لایحه شوراهای حل اختلاف در مجلس یازدهم و تا آخر همین سال تاکید کرد.

 پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه در همایش سفیران صلح شورای حل اختلاف، حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور، با اشاره به مدل طراحی شده در این مرکز برای گسترش و بسط امر مصالحه و میانجیگری و داوری با عنوان «مدل تعالی و صلح یار» اظهار کرد: در مدل طراحی شده در مرکز توسعه حل اختلاف ، ۱۰ معیار در دو مبحث «توانمندسازان» و «دستاوردها» لحاظ شده است و ۱۷۰ شاخص نیز تعیین گردیده است.

وی با بیان اینکه استان‌های فارس، خراسان رضوی و ایلام به ترتیب حائز رتبه‌های اول تا سوم در امر توسعه حل اختلاف و به صلح و سازش کشاندن پرونده‌ها بر مبنای مدل فوق‌الذکر شده‌اند، گفت: صلح‌یاران ما با اعتبارهای اجتماعی، قومی، مذهبی و صنفی خود در پیشبرد احقاق حق و اجرای عدالت و تحقق صلح و سازش بین مردم مشارکت دارند.

«ایجاد شفافیت تمام عیار»، «تعیین مسیرها و شاخص‌های تحقق صلح وسازش» و «ویرایش و ارتقاء سالانه» از جمله ویژگی‌های مدل طراحی شده در مرکز توسعه حل اختلاف در راستای گسترش و بسط امر مصالحه و میانجیگری و داوری، می‌باشد که مورد اشاره حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی قرار گرفت.  

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور در ادامه با اشاره به افزایش بهره وری در این مرکز تصریح کرد: ظرف دو سال اخیر در مجموع، یک میلیون افزایش رسیدگی در شعب حل اختلاف سراسر کشور صورت گرفته و این مهم با وجود کاهش ۲ هزار و ۲۰۰ نیرو تحقق یافته است.

وی به ارائه آماری از توفیقات مرکز توسعه حل اختلاف در سال ۱۴۰۰ نیز پرداخت و گفت: در سال گذشته، شعب حل اختلاف، بیش از ۹ درصد افزایش رسیدگی پرونده مختومه داشته‌اند و میزان صلح و سازش‌ها نیز از ۳۲ درصد پرونده‌های قابل مصالحه در سال ۹۹ به ۴۰ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی، این را هم گفت که مطابق نظرسنجی ها، میزان رضایت مردم از شعب حل اختلاف کشور حدود ۷۰ درصد است.

همچنین در جریان همایش سفیران صلح شورای حل اختلاف، تعدادی از صلح‌یاران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند؛ از جمله «نورایی» صلح‌یار در حوزه صنعت، به معضلات موجود در بخش آب در کشور اشاره کرد و گفت: امروز به نمایندگی از ۵۰ شرکت دانش بنیان اعلام می‌کنم که ما با همکاری نخبگان حوزه صنعت برای رفع معضل چندوجهی آب در کشور راهکارهایی را یافته‌ایم.

ماموستا امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز در این همایش بیان داشت: با تلاش‌ها و همیاری‌های صورت گرفته میان صلح‌یاران استان آذربایجان غربی ، طی یک سال اخیر بسیاری از پرونده‌های قدیمی و طویل‌المدت که زمان مفتوح شدن آنها بعضاً به بیش از ۳۰ سال پیش بازمی‌گردد، حل و فصل شدند؛ همچنین پرونده‌ای نیز بین دو خانواده شیعه و سنی در استان رفع شد.  

خانم علیمرادی از کارکنان شورای حل اختلاف و صلح یاران استان ایلام نیز در این همایش بیان داشت: صلح‌یاران در سراسر کشور از گروه‌های مختلف مردمی در هر کوی و برزن به سراغ مردم می‌روند تا مسائل آنها را حل و فصل کنند اما در مواردی به ویژه در استان‌های کم برخوردار، تلاش‌های مجاهدانه صلح‌یاران برای تحقق صلح و سازش به سبب عدم دسترسی به منابع مالی به نتیجه منتهی نمی‌شود لذا پیشنهاد تأسیس صندوق ملی صلح وسازش به همت خیّرین را با اولویت بهره‌مندی استان‌های کم‌برخوردار داریم. 

خانم قربانی نماینده کارکنان شوراهای حل اختلاف نیز در این مراسم به بیان برخی از مشکلات معیشتی کارکنان این شورا پرداخت و درخواست به سرانجام رسیدن لایحه شوراهای حل اختلاف و تعیین تکلیف وضعیت معیشتی و شغلی کارکنان این نهاد را مطرح کرد و گفت: کارکنان شوراهای حل اختلاف علی‌رغم مشکلات موجود، با دلسوزی هر چه بیشتر امور مردم و مراجعان را پیش خواهند برد.

در ادامه، رفسنجانی، رئیس توسعه حل اختلاف خراسان رضوی نیز گفت: ۵۶ درصد از پرونده‌های وارده به شعب حل اختلاف استان خراسان رضوی منجر به صلح و سازش شده‌اند و از ورود آنها به دادگستری جلوگیری به عمل آمده است.

وی بیان داشت: در شهر مشهد نیز با راه‌اندازی شعب همیاران صلح روستایی، شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها به دادسرا بوده‌ایم.

حجت الاسلام موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در این همایش ضمن ارائه پیشنهاداتی برای گسترش و بسط صلح و سازش در دعاوی اظهار کرد: در استان فارس با اتخاذ راهکاری، حتی از مفتوح شدن پرونده‌ها در شعب حل اختلاف نیز پیشگیری می‌کنیم و در همان وهله پیش پرونده، موضوع را به صلح و سازش می‌کشانیم.

وی همچنین گفت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۷ فقره مصالحه در پرونده‌های قتل در استان فارس انجام گرفت. 

شایان ذکر است در پایان همایش سفیران صلح شورای حل اختلاف با حضور رئیس قوه قضاییه از رؤسای کل دادگستری استان‌های فارس، خراسان رضوی و ایلام به عنوان برگزیدگان در اجرای «مدل تعالی و صلح یار» تجلیل به عمل آمد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها