رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در مدت ۱۳ سال، ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری تاسیس شد، گفت: در مدت ۷ ماه از تشکیل کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، ۴ صندوق پژوهش و فناوری به ۱۸ صندوق قبلی اضافه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، بهزاد سلطانی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش بنیان کشور به ۲ هزار و ۴۰۹ شرکت رسیده است گفت: از این تعداد ۲ هزار و ۵ شرکت به صندوق نوآوری و شکوفایی طرح ارائه کرده‌اند که تعداد ۶۰۰ طرح تعیین تکلیف شده است و تعداد ۴۰۰ طرح در دست بررسی قرار دارد.

وی افزود: تعداد طرح‌های مصوب این صندوق از مرز هزار طرح عبور کرده و به هزار و ۵۰ طرح رسیده است که در مجموع در این تعداد شرکت دانش بنیان ۱۰ هزار و ۵۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت هستند و سومین دوره رونمایی از محصولات تولید شده این شرکت‌ها نیز برگزار می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: از سوی دولت صندوق‌های پژوهش و فناوری به وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی واگذار شده که کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری به ریاست وزیر علوم و به دبیری صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شد، در جلسات این کارگروه ۴ صندوق پژوهش و فناوری تشکیل شده است.

سلطانی با بیان اینکه در مدت ۱۳ سال، ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری تاسیس شد، اظهار داشت: در مدت ۷ ماه از تشکیل کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، ۴ صندوق پژوهش و فناوری به ۱۸ صندوق قبلی اضافه شد و امیدوارم با این سرعت تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری که ابزارهای مالی توسعه فناوری کشور هستند، اضافه شود.

سلطانی اظهار داشت: همچنین تاکنون ۴ مورد دفاتر کار برای شرکت‌های دانش بنیان به پایان رسیده است که این دفاتر کار به شرکت‌های دانشگاه‌های تربیت مدرس و صنعتی شریف واگذار شده است.

وی ایجاد دفاتر کار برای مراکز شتابدهنده‌ها و یک مورد ایجاد مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان را از دیگر خدمات صندوق نام برد و گفت: ساختمان جدیدی نیز در این زمینه به تازگی به بهره برداری رسیده است.

سلطانی با تاکید بر این که تا چندماه آینده ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان آغاز می‌شود، گفت: خرید این ساختمان بر اساس مصوبه این صندوق بوده است و امیدواریم زمانی که این مجتمع تبدیل به گالری و نمایشگاه فناوری شد، این ساختمان به محل تلاقی فناوران و این مجتمع به نماد فناوری کشور تبدیل شود زیرا شرکت‌های دانش بنیان نباید «زیر پله‌ای» باشند، چون زمانی که این شرکت‌ها ثروتمند می‌شوند، قبل از آن، جامعه را ثروتمند کرده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که در این مجتمع از فناوری‌های پیشرفته تولید شده در کشور استفاده شده است، گفت: سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، سنگ‌های دکوراتیو، سیستم IP تلفن، شیرآلات هوشمند، ‌چراغ‌های LED و باغ ایرانی از جمله فناوری‌های داخلی است که در این مجتمع از آن استفاده شده است.

وی با تاکید بر این که شرکت‌های دانش بنیان نیازمند توانمندسازی مالی نیستند، خاطر نشان کرد: با راه اندازی درگاه توانمندسازی، شرکت‌های دانش بنیان سراسر کشور می‌توانند پس از ثبت نام به صورت آنلاین از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای و استانداردسازی صندوق بهره مند شوند. تاکنون ۲۴ شرکت از خدمات استانداردسازی صندوق بهره مند شده‎اند.