موج
کدخبر : ۳۷۶۶۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376602

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز معلم:

سازمان معلمان ایران به مناسبت روز معلم بیانیه ای صادر کردند و طی آن ضمن مرور آنچه در طول دوران کرونایی کنونی بر معلمان رفته، خواستار توجه بیش از پیش وزارتخانه و مسئولان به وضعیت آنها شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، در بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز معلم آمده است: مناسبت ها بهانه هایی هستند برای پرداختن به آنچه که تجربه دیروز و نیاز امروز و فردای ما در گرو پرداختن به موضوعات مهم زیست فردی و اجتماعی است. مناسبت ها به ما می گویند تا از تکرارهای بی حاصل پرهیز و آنچه را که تکرارش مثل نفس کشیدن حیاتی است، تسهیل و تسریع نماییم.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:  روز معلم چه از نوع ملی و چه از نوع جهانی اش به ما یادآوری می کند که برای بهتر زیستن، چاره ای جز آموختن و توانمندتر شدن نیست و زمان طلایی کودکی و نوجوانی، بهار آموختن و توانمند شدن است که فقط و فقط در سایه داشتن معلمانی سالم، ماهر، باانگیزه و دارای منزلت و معیشت متناسب با این حرفه سرنوشت ساز میسر می گردد.

این بیانیه همچنین با اشاره به نقش معملمان در شرایط تحصیلی کرونایی کنونی نوشته است: روز معلم ۱۴۰۰ در حالی فرا می رسد که سال تحصیلی تمام کرونایی بیش از همیشه اهمیت، ارزش، اعتبار و سختی کار معلمان را نمایان ساخت و همه مادران و پدران، با تمام وجودشان به این مهم پی بردند؛ به طوریکه بیش از هر کسی، این والدین هستند که برای عادی شدن شرایط مدارس و حضوری شدن آموزش روزشماری می کنند؛ آنها دریافتد که وقتی مدیریت یک یا دو فرزند آنقدر کار حرفه ای و دشواری است که نیازمند دانش، مهارت و ویژگی های شخصیتی معلمانه است، مدیریت ۲۰ یا ۳۰ و حتی در برخی از کلاس ها ۴۰ نفری کودکان و نوجوانان، یک تنه توسط معلم، چه معجزه ای است که کمتر به ارزش و سختی و اهمیت آن بها داده می شود.

در ادامه این بیانیه، معلمان گفته اند: در سال تحصیلی کرونایی، معلمان آنقدر خوش درخشیدند که مسئولان مجبور به تسلیم در برابر خلاقیت های معلمان و مدارس شدند و معلم محوری و مدرسه محوری که سال ها توسط کارشناسان و منتقدان فریاد می شد، چشمه هایی از اعجاز خود را نمایان ساخت.

جانفشانی های معلمان بخش بعدی این بیانیه را تشکیل می دهد که در مورد آن گفته شده : تعدادی از معلمان در آتش عشق معلمی سوختند و تا دقایق پایانی زندگی خود، بر روی تخت بیمارستان و در بستر بیماری هم گوشی و تبلت به دست، از نشاندن بذر امید و دانش در دل و ذهن دانش آموزان خود غافل نبودند.در زیر غبار محرومیت ها و مظلومیت های دانش آموزانِ به دور از اینترنت و محروم از موبایل و تبلت، این معلمان عاشق و فداکار بودند که آموزش حضوری را به بهای جان خود برقرار نموده و اجازه ندادند تا کرونا فرصت دانستن و توانستن را از کودکان و نوجوانان این مرزو بوم بگیرد.

نویسندگان این بیانیه در ادامه با انتقاد از مواضع منفعلانه مسئولان  آموزش و پرورش آورده اند: اما روز معلم فرا می رسد و باز هم مثل همه سال های گذشته و شاید بدتر، بیشتر مسئولان در رده های مختلف، نه تنها سرشان بالا نیست و حرفی برای گفتن ندارند؛ بلکه باید سرافکنده تر از همیشه پاسخگوی این پرسش تکراری باشند که چه زمانی معلم در صدر می نشیند و قدر می بیند؟! آری روز معلم فرا می رسد و روزگار معلمی همچنان غبارآلودِ بی تدبیری ها، اولویت ندادن ها، دروغ ها، شعارها و وعده هاست؛ غبارهایی که بیش از همه بر چشم نسل امروز و فردا فرو می رود و راه ایرانی آباد و توسعه یافته را پرسنگلاخ می نماید.

این سازمان همچنین گذری هم به الزام برای آزادی معلمان زندانی داشته و نوشته است: سازمان معلمان انتظار دارد تا در اوج بحران های چندجانبه و در شرایطی که احساس می شود کشور در آستانه تحولات مختلف قرار گرفته، مسئولین نظام، نسبت به دستور آزادی معلمان در بند که سال ها بهترین دوران عمرشان را در زندان ها سپری کرده اند، اقدام نمایند؛ درباره حقوق و معیشت معلمان -به ویژه بازنشستگان محترم- تدبیری بیندیشند و نیز، نسبت به افزایش اعتبارات آموزش وپرورش، حداقل دو برابر اعتبارات فعلی -با توجه به افزایش اعتبارات سایر نهادها و وزاتخانه ها- اقدام نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها