موج
کدخبر : ۳۵۸۸۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358852

رئیس پلیس راهور خبر داد؛

سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور از شماره گذاری ۶۷۰ هزار و ۸۹۱ دستگاه خودروی نو در سال جاری خبر داد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه پنج درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار سید کمال هادیانفر صبح امروز در نشست خبری با بیان اینکه چهار وظیفه اصلی برعهده پلیس راهور است، اظهار کرد: مدیریت ترافیک در 236 هزار کیلومتر راه‌های اصلی، فرعی، روستایی، تسهیل در ترددها در فصول مختلف در طول شبانه‌روز، ارائه خدمات در مباحثی همچون صدور گواهینامه و شماره‌گذاری و کاهش سوانح ترافیکی و جان‌باختگان آن از جمله این وظایف است.

رئیس پلیس راهور افزود: در سال 98 توفیق کاهش 1.4 درصدی تصادفات را در حوزه جانباختگان بعد از دو سال داشتیم، امسال نیز بنابر آمارها با کاهش 35 درصدی ترددها با شیوع کرونا، در هشت ماه سال جاری شاهد کاهش 13.7 درصدی (هزار و 720 نفر) جانباختگان سوانح رانندگی بر اساس آمارهای پزشکی قانونی به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم همچنین بیشترین کاهش جان‌باختگان سوانح رانندگی با حدود 17 درصد در جاده‌ها و سه درصد در شهرها روی داده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در 9 ماهه، 19.4 درصد کاهش جانباختگان سوانح رانندگی را داشته باشیم، گفت: در حوزه تصادفات در ترافیک باید گفت اکنون در شرایط زمستانی قرار گرفته و بارشهای برف، کولاک و باران را شاهد هستیم، اکنون بیش از 40 هزار نفر در اجرای طرح زمستانی نقش چشمگیری دارند.

این مقام انتظامی بیان کرد: 670 هزار و 891 دستگاه خودروی نوشماره امسال پلاک کردیم که نسبت به مدت مشابه پنج درصد کاهش داشته است. همچنین انتقال دو میلیون و 32 هزار و 38 خودرو را در مدت مذکور انجام دادیم که نسبت به مدت مشابه سه درصد افزایش داشت.

هادیانفر ادامه داد: 35 میلیون وسیله‌نقلیه در کشور داریم که درصد زیادی از آنها مانند 9 میلیون موتورسیکلت در سن فرسودگی قرار دارند، اجرای قانون هوای پلاک به کندی در کشور پیش می‌رود، از 23 میلیون خودرو سبک و سنگین در کشور سال گذشته 11 هزار و امسال 9 هزار و 940 دستگاه اسقاط شده یعنی نشان از کندی فرآیند دارد، متاسفانه تسهیلات درنظر گرفته شده برای اسقاط وسایل‌نقلیه صحیح اجرا نمی‌شود.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه یک میلیون و 200 هزار نوبت‌دهی اینترنتی در مراکز شماره‌گذاری انجام گرفته، تصریح کرد: اکنون نوبت‌دهی در مراکز شماره‌گذاری سراسر کشور به صورت اینترنتی انجام می‌شود همچنین درباره صدور پروانه رانندگی در 9 ماه امسال تقریبا 481 هزار صدور جدید گواهینامه داشتیم، نکته جالب این است که مسن‌ترین فرد درباره گواهینامه موتورسکیلت 74 سال سن داشت، برای پایه سه فردی با 80 سال و برای پایه دو فردی با 64 سن موفق به اخذ گواهینامه شد.

وی با بیان اینکه اکنون آموزش و آزمون عملی فقط در بحث مراکز آموزش رانندگی انجام می‌شود، اظهار کرد: نرم‌افزاری برای آموزش مجازی آئین‌نامه به صورت پایلوت آغاز شده است. هشت هزار و 784 دارنده گواهینامه در مرز نمره منفی قرار دارند، باید 6 ماه تخلف نکنند تا نمره منفی آنها بی‌اثر شود و اگر احتیاط نکنند و تخلف داشته باشند گواهینامه آنها ابطال می‌شود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه در 9 ماه سال گذشته 67 میلیون و در 9 ماهه امسال 75 میلیون اعمال قانون صورت گرفت، گفت: تقریباً 60 درصد اعمال جریمه به صورت سیستمی است اما برخی از ماموران با قبوض جریمه می‌کنند، افرادی که با قبض جریمه می‌شوند برای پرداخت عجله نکنند تا پیامک برای آنها ارسال شود.

هادیانفر افزود: به همکاران ابلاغ کردیم هیچ وسلیه‌نقلیه چه در جاده و چه در شهر برای خلافی بالای یک میلیون تومان توقیف نشود، قصد داریم یک میلیون تومان را با سه میلیون تومان افزایش دهیم.

رئیس پلیس راهور سال گذشته با بیان اینکه بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان اعمال قانون سال گذشته به حساب خزانه دولت واریز شد، متذکر شد: اکنون به طور متوسط در کل کشور با شیوع کرونا حدود 30 درصد کاهش تردد داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: پیامکهای ارسال شده در بحث جریمه دو مرحله‌ای است، ما در چند مرحله اعمال جریمه را کنترل می‌کنیم، به طور مثال وقتی خودرویی تخلف می‌کند یک پیامک برای راننده ارسال می‌شود که خودروی شما دچار تخلف شده اما در حال بررسی است بعد از آن نرم‌افزاری به صورت سیستمی پلاک و خودرو را بررسی می‌کند سپس عامل انسانی به صورت اپراتوری کنترل را انجام می‌دهد و در نهایت پیامک جریمه برای فرد ارسال می‌‌شود.

این مقام انتظامی با اشاره به ترخیص 97 هزار موتورسیکلت توقیف شده از پارکینگ‌های کل کشور، گفت: معیار و ملاک فعالیت وسیله‌نقلیه نه سن فرسودگی بلکه سلامت وسیله‌نقلیه است.

هادیانفر متذکر شد: به همکاران تاکید کردیم توقیف وسایل‌نقلیه تا جای ممکن با تذکر و اعمال جریمه به حداقل ممکن برسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها