موج
کدخبر : ۳۴۷۶۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347681

محمد مهدی گویا:

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هنوز موردی از آنفلوانزا در کشور نداشته ایم بیان کرد واکسن آنفلوانزا تنها برای گروه های پرخطر است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اظهار داشت: واکسیناسیون آنفلوانزا در کشور سابقه طولانی دارد، وزارت بهداشت هر ساله این واکسن را در اختیار گروه های پرخطر مردم که در معرض ابتلای شدیدتر به این بیماری هستند قرار می داد که شامل کارکنان خط مقدم بهداشت و درمان، بعضی از بیماری های خاص، بعضی از کسانی که در مراکز اقامتی بهزیستی به سر می برند و  گروه های پرخطر زندانیان بوده است و بقیه مردم چنانچه نیاز به واکسن داشتند می توانستند با نسخه پزشک و از طریق داروخانه ها واکسن دریافت کنند.

وی یاد آور شد: تاکید وزارت بهداشت بر این نکته بوده که واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر است و همه مردم لازم نیست که این واکسن را دریافت کنند و بر اساس پروتکل هایی که هر ساله برای این منظور تهیه می شد، به این نکته اشاره شده و امسال هم همینطور است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که تجویز واکسن آنفلوانزا هیچ ارتباطی با ایمنی در برابر ویروس کرونا ندارد، افزود: مهم این است که در فصل سرما اجازه ندهیم همزمان شاهد هر دو همه گیری کووید ۱۹ و آنفلوانزا باشیم و خطر وقوع همزمان این دو همه گیری را به حداقل برسانیم.

وی در ادامه گفت: تجربه همزمانی کووید ۱۹ و آنفلوانزا در نیم کره جنوبی زمین نشان داده است که می توان با اقدامات موثر، وقوع آنفلوآنزا را به طور جدی در فصل سرما کاهش داد، به دلیل اینکه واکسیناسیون گسترده تر آنفلوانزا برای تعداد بیشتری از افرادی که در گروه پرخطر قرار دارند، انجام می شود و همچنین رعایت بهداشت فردی و فاصله گیری اجتماعی و  و رعایت پروتکل های بهداشتی توصیه شده،  وقوع آنفلوآنزا را به طور جدی در فصل سرما کاهش می دهد.

گویا افزود: وزارت بهداشت از سال گذشته بعد از وقوع همه گیری کووید ۱۹ برنامه آمادگی در برابر آنفلوانزا و وقوع همزمان این دو همه گیری را در فصل سرما مورد ملاحظه قرار داده است که حاصل جلسات و پیشنهادات کمیته علمی آنفلوانزا و نیز معاونین و تاکید وزیر بهداشت، تقویت سیستم آزمایشگاهی، تامین کیت های تشخیصی همزمان دوگانه آنفلوانزا و کووید ۱۹ و تامین واکسن برای تعداد بیشتری از افراد گروه های پرخطر است که مهم ترین آنها خانم های باردار هستند.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی صورت گرفته در سال جاری تعداد بسیار بیشتری از واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است تا برای گروه های پرخطر یعنی کادرهای بهداشتی درمانی خط مقدم، خانم های باردار، مبتلایان به بیماری های خاص، کسانی که به علت بعضی بیماری های خاص تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، ساکنین سرای سالمندان، جانبازان بالای ۵۰ درصد و همچنین تمامی جانبازان شیمیایی، افراد پرخطر ساکن در زندان ها، مبتلایان به عفونت HIV و بعضی بیماری های خاص دیگر هستند، استفاده شود که کلیه این افراد با هماهنگی با سازمان های مربوطه به صورت رایگان واکسینه خواهند شد.

گویا گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از این واکسن ها که از بهترین کمپانی های تولید کننده واکسن آنفلوانزا در دنیا که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است، تهیه شده و در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع و مقرر شده است این افراد با هماهنگی با مراکز بهداشتی سراسر کشور به صورت زمان بندی شده، واکسن خود را دریافت کنند. عملیات واکسیناسیون از روز شنبه ۵ مهر در بعضی از شهرستان ها و از روز یکشنبه ۶ مهر در تمامی شهرستان های کشور شروع شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، از افراد واجد شرایط دریافت واکسن درخواست کرد حتماً قبل از مراجعه برای دریافت واکسن با مراکز بهداشت محل خود تماس گرفته و پس از تعیین وقت تزریق، مراجعه نمایند تا از مراجعات غیرضروری و همچنین ازدحام در مراکز بهداشتی به دلیل انتقال بیماری کرونا جلوگیری شود.

وی گفت: از مردم تقاضا داریم به اطلاعیه های مراکز بهداشتی شهرستان ها و استان ها توجه جدی داشته باشند.

گویا در مورد کسانی که در گروه های پرخطر اعلام شده برای دریافت رایگان واکسن، قرار نمی گیرند، افزود: این افراد می توانند با تجویز پزشک خود واکسن را از داروخانه ها تهیه کنند که به محض توزیع واکسن در داروخانه ها، به پزشکان و مردم اعلام خواهد شد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را به کار گرفته تا واکسن آنفلوانزا به موقع و قبل از فرا رسیدن فصل سرما در اختیار مردم قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در فصل جاری تاکنون موردی از آنفلوانزا در کشور رخ نداده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها