موج

محمود عباسی؛

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری ابراز داشت: طرح آموزش خودمراقبتی به کودکان از سال آینده اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری ، با اشاره به اجرای طرح پایلوت آموزش خود مراقبتی به کودکان ، گفت: این طرح که به موجب تفاهم‌نامه میان آموزش و پرورش و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری انجام می‌شود تا سال آینده در کل کشور اجرا خواهد شد.عباسی در نشست خبری روز جهانی آگاهی ایدز با تاکید بر اهمیت کرامت انسانی بیماران مبتلا به ایدز ، گفت: با فرصت مطالعاتی پیش آمده از حدود یک سال قبل زمینه‌ای فراهم شد تا مطالعات گسترده‌ای برای برون‌رفت از چالش‌های موجود در زمینه ابعاد مختلف بیماری ایدز داشته باشیم.

وی با اشاره به مطالعه تطبیقی میان قوانین مربوط به ایدز در ایران و سایر کشورها، اظهار کرد: قوانین ما دچار نواقصی هست که باید مرتفع شود. بر همین اساس با حفظ اهمیت ارزش‌های اخلاقی جامعه و اسناد بالادستی کشور، پیش‌نویس لایحه‌ای درخصوص بیماران مبتلا به ایدز فراهم شد و باید در دستورکار قرار گیرد.

عباسی ادامه داد: ما در زمینه قوانین موجود برای بیماری ایدز حتی از کشورهای منطقه نیز عقب‌تر هستیم. به طور مثال در کشور یمن برای فردی که به بیمار مبتلا به ایدز انگ بزند، شش ماه حبس درنظر گرفته شده‌است و مشاهده همین تفاوت‌ها مارا برآن داشته تا به فکر یک قانون منسجم در این زمینه بوده و به فکر تصویب زودتر این لایحه باشیم.

وی در خصوص بندهای این لایحه، تصریح کرد: لایحه با تاکید بر اهمیت آموزش و اطلاع رسانی اغاز می‌شود. یکی از اصلی ترین موضوعات حال حاضر کشور آموزش خود مراقبتی به کودکان است که تا صحبت آن به کیان می‌آید عده‌ای تاب نمی‌آورند اجازه این آموزش را از ما سلب می‌کنند؛ باید بدانیم کودکان نیز دارای حقوقی هستند.

عباسی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای میان آموزش و پرورش و معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، گفت: یکی از برنامه‌هایی که در دستورکار مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک است، آموزش خود مراقبتی در مدارس به کوکان است. اجرای این طرح در استان‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت و قرار است تا پایان سال در یکی از استان‌ها به شکل پایلوت اجرا شود. همچنین به دستور مقام معظم رهبری حدود ۵۰۰ هزار کودک اتباع نیز بدون اعمال کوچک ترین تبعیض در حال آموزش هستند.

وی افزود: هیچ‌کس حق ندارد با رفتار و گفتار خود فرد مبتلا به ایدز را مورد اهانت قرار دهد. هرگونه آگهی و تبلیغ در امور بیماری به شکل غلط در رسانه‌های گروهی ممنوع است و  هیچ فرد مبتلا به ایدز نباید به دلیل نبود قانون و آگاهی از کار، تحصیل، کار و... باز بماند.

بیشتر بخوانید:

آموزش طرح خود مراقبتی برای سلامت جسم و روان ضروری است

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج