موج

آوایی:

وزیر دادگستری گفت: میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها ۱۰ روز است و از تاریخ ۱۶ آبان‌ماه تا ۲۴ آبان‌ماه ۴۸۱ اکیپ گشت داشتیم در حالی که از ۲۵ آبان ماه تا ۳ آذر ماه این تعداد به ۲۰۴۵ اکیپ افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج،  علیرضا آوایی ، وزیر دادگستری در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه 4 آذر) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی تبعات افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر کالاهای دیگر گفت: ما اهتمام ویژه‌ای به گشت‌های مشترک و تصمیم‌گیری برای پرونده‌های ارجاعی به سازمان تعزیرات داشتیم در همین راستا ظرف یک هفته بیش از ۲۸ هزار شکایت و گزارش در سامانه ۱۳۵ ثبت شده که نسبت به مشابه سال قبل که ۴۹۷۵ پرونده بوده ۴۸۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

وزیر دادگستری با بیان این‌که «عمده گزارشات ارجاعی به سازمان تعزیرات مربوط به نانوایی، سوپرمارکت، مرغ، تخم‌مرغ و گاز مایع بوده است»، یادآور شد: ظرف یک هفته ۱۳۶۴ اکیپ گشت و 6 هزار مورد بازرسی و هزار پرونده تشکیل شده است همچنین گشت سازمان از ۲۵۰ تا به ۵۰۰ تا افزایش پیدا کرده است و روزانه ۱۵۰۰ نفر از همکاران ما در تعزیزات در گشت‌ها حضور میدانی دارند.

وی با بیان این‌که «میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها ۱۰ روز است»، ادامه داد: از تاریخ ۱۶ آبان‌ماه تا ۲۴ آبان‌ماه ۴۸۱ اکیپ گشت داشتیم در حالی که از ۲۵ آبان ماه تا ۳ آذرماه این تعداد به ۲۰۴۵ اکیپ افزایش پیدا کرده که ۳۴۵ درصد رشد داشته است. همچنین از ۱۶ تا ۲۴ آبان‌ماه ۸۷۱ پرونده و از ۲۵ آبان‌ماه تا ۳ آذرماه ۱۸۲۱ پرونده تشکیل شده است.

وزیر دادگستری ادامه داد: ما در تلاشیم آثار تورمی این افزایش قیمت را به حداقل برسانیم هر روز جلسات ستاد تنظیم بازار تشکیل می‌شود و ما هم خدمت دوستان هستیم تا انجام وظیفه کنیم و کمترین نارضایتی پیش بیاید.

*مشکل پیگیری شکایات در سامانه های نظارتی

طی تماس هایی که با خبرگزاری موج حاصل شد، عدم پاسخگویی به شهروندان در ارتباط با پیگیری شکایات خود مردم را از  سامانه های 124 سازمان حمایت و 135 سازمان تعزیرات اندکی دلسرد کرده است. یکی از خوانندگان خبرگزاری موج گفت: برای پیگیری شکایتم که در سامانه 135 ثبت کردم شماره ای به من دادند که با اعلام شماره پیگیریم نتیجه پرونده را جویا شوم، اما متاسفانه 3 روز پیاپی با آن شماره تماس گرفتم و نتوانستم ارتباطی برقرار کنم و از ثبت شکایت در این سامانه ناامید شدم.

کاربر دیگری گفت: من شکایتی در سامانه 124 ثبت کردم اما برای پیگیری آن بالای 1 ساعت پشت خط بودم و کسی پاسخگو نبود، تمام آن یک ساعت را ضبط کردم که در صورت نیاز در اختیار خبرگزاری شما قرار خواهم داد. چرا سامانه ای آنلاین برای پیگیری این موارد راه اندازی نمی شود؟

به گزارش خبرگزاری موج، ثبت شکایت اقدام مناسبی است که از سمت شهروندان در حال افزایش است آن هم به دلیل امیدی که نسبت به دستگاه های نظارتی دارند و از زمان ریاست حجت الاسلام رییسی این امید بیشتر شده است اما اگر شخص شاکی توانایی پرونده خود را نداشته باشد، دلسردی جای امید را خواهد گرفت و این افزایش شکایات کم کم کاهش خواهد یافت آن هم نه به دلیل عدم وجود تخلف بلکه به دلیل دلسردی مردم و عدم اطمینانی که از این عدم پاسخگویی نصیبشان خواهد شد. بنابراین نیاز است سازمان های نظارتی تنها به گرفتن شکایات بسنده نکنند و با ایجاد سامانه ای قادر به دیدن نتیجه شکایت خود باشند و با معجزه شفافیت در مسیر درستی گام برداشته و کاهش شکایات به دلیل کاهش تخلفات را در کشور شاهد باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج