موج

صبح امروز پوستر عجیب از کارگاه آموزشی چند همسری در فضای مجازی منتشر شده است که گویا قرار است در تهران برگزار شود!حال سوال اینجاست آیا رسالت موسسه حیات حسنی تشویق به خانواده چند همسری است؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، موسسه‌ای در تهران قرار است دکارگاه آموزشی با عنوانِ «مهارت‌ های ارتباطی خانواده‌ های چندهمسری» برگزار کند  که ظاهرا تشویق به تشکیل خانواده‌ی چند همسری رسالت اصلی این کارگاه است؟!

عناوین بحث‌های مطرح شده در این کارگاهعبارتند از ضرورت احیای فرهنگ چندهمسری، الزامات تشکیل خانواده چند همسری، احکام فقهی خانواده‌های چندهمسری و مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری است!

چند همسری یکی از بحران های اجتماعی است که امروزه بسیار فراگیر شده است. برخی دلایل مختلفی برای روی آوردن به چند همسری دارند و توجیهات خاص خودشان را می آورند اما این مسئله آسیب‌های گسترده‌ای برای خانواده به دنبال خواهد داشت.

* آسیب‌ های چند همسری

 • از آن جایی که چند همسری معمولا در بین مردان رایج است، آسیب‎های چند همسری معمولا از همین زاویه بررسی می شود. برخی از این آسیب ها مشابه آسیب‌های خیانت می‌باشد. موارد رایج آسیب شامل موارد زیر می باشد:
 • آثار روانی چند زنی برای زنان معمولا بسیار شدید بوده و تا جایی پیش می رود که ممکن است باعث ایجاد اختلالات روانی از قبیل افسردگی و اختلالات اضطرابی شود.
 •  چند زنی اصولا عامل از هم پاشیدگی خانواده ها و طلاق می شود. 
 • چندزنی باعث می شود به زن احساس بی کفایتی و احساسات مرتبط با نادیده گرفته شدن دست دهد.
 • خشونت های خانگی و ایجاد حسادت و رقابت میان زنان اصولا شایع می باشد.
 •   در مواردی که زنان همسر چندم هستند، مسائل مرتبط با حسادت جنسی و احساس مالکیت بر زن دیده می شود. این حسادت ها چالش، دعوا و تعارض ایجاد می کنند و آرامش خانواده را برهم می زنند.
 •   آمار خودکشی در زنانِ خانواده های چند همسری بالاتر می باشد.
 •  علاوه بر تاثیرات گفته شده، رقابت های همسران و تنش ها و اضطراب هایی که زنان تحمل می کنند بر رفاه و آسایش کودکان تاثیر می گذارد. کودکان نیز ممکن است درگیر رقابت های مادران خود شوند، اضطراب و افسردگی در کودکان این خانواده نشان دیده می شود.

* چند همسری در قرآن و سیره پیامبر (ص)

یکی از ابعاد مهم زندگی حضرت، زندگی خصوصی و خانوادگی ایشان است که مساله تعدد همسران مربوط به این جنبه مهم است. چند همسری امری است که در بین اقوام و ملل مختلف، بالاخص میان اعراب جاهلیت رواج داشته و با آمدن اسلام از بی قید و بندی خارج شده و در چار چوبی قانونمند متبلور شد که نتیجه آن عزت و آرامش زن از یک طرف و استحکام و پایداری روابط زناشویی از طرف دیگر می‌باشد.

*جواز تعدد زوجات از منظر قرآن

ازدواج و تولید نسل امری کاملا طبیعی و حقی است که خداوند برای بندگان خود در نظر گرفته تا به کمال رسیده و انسانیت آنها تمام گردد.از جمله مسائل عمده‌ای که اسلام آن را تأیید کرده، مساله ازدواج مکرر و چند همسری است، البته مساله تعدد زوجات ابتکار اسلام نیست، بلکه در بین اعراب جاهلی و ملل مختلف غیر عرب به شکل حرمسرا وجود داشته است، به طوری که بعضی بت پرستان هنگامی که گرایش به اسلام یافتند، بیش از ده زن در خانه داشتند، اسلام تنها آن را محدود کرده و شرایطی را برای آن تعیین کرده است.

یکی از مواردی که قرآن کریم تعدد زوجات را تجویز کرده است آیه 3 سوره نساء است که چنین می‌فرماید:و ان خفتم الا تقسطوا فی الیتامی فانحکوا ماطاب لکم من النساء مثنی و ثلاث و رباع… در آیه مذکور دو نکته مهم نهفته است؛ یکی اینکه تعدد زوجات مشروط به توانایی می‌باشد و دیگری اینکه اجازه چنین امری مربوط به مواقع غیرعادی است که به طرفین زن و شوهر عارض می‌شود مانند:جنگ، مرض، فلج اعضاء، شدت مصائب، قتل و غارت، سرپرستی خانواده‌های ایتام، تجارت و بازرگانی، مسافرت ممتد و غیره که رخصت چنین حقی را می‌دهد و گرنه سعادت در وحدت و یک زنی است، چرا که سعادت و اساس زناشویی بر اساس عدالت است که جامعه آفرینش بدان بسته است و آن هم با یک زن کافی است و گسترش عدالت در بیش از یک زن برای هر کس ممکن نیست. از طرفی حوادث اجتماعی و سوانح فکری بشر گاهی او را دست خوش مشکلاتی می‌نماید که ثانیاً و بالعرش مجبور به تجدید فراش می‌شود و گرنه اصلاً همان یک زن کافی است.

*حکمت های چند همسری پیامبر

از دیگر حکمت‌های تعدد زوجات پیامبر می‌توان به چند مورد اشاره کرد:

توجه به جنبه‌های روحی و معنوی همسر؛پناه دادن به زنی بی‌پناه؛ ایجاد ارتباط و پیوستگی بین مسلمانان و غیر مسلمانان؛اجرای قانون الهی؛مثل ازدواج پیامبر با زینب همسر پسر خوانده‌شان،برای بیان حکم اسلام و نفی خرافهٔ جاهلیت؛برای به دست آوردن دل‌ها و دوری از شر عده‌ای.

پس به طور کلی علت تعدد همسران رسول(ص) همان پیشرفت اسلام و مبارزه با شرک و بت پرستی و اعلائ کلمهٔ توحید بود و هر کدام از ازدواج‌ها به نوبه خود وسیله‌ای مؤثر برای پیوند با یکی از قبائل و سران بزرگ عرب بود و یا به منظور حفظ آبروی یک خانوادهٔ محترم یا یک زن باایمان و فداکاری که همه چیز خود را در راه اسلام از دست داده بود، انجام می‌شد.

در واقع باید گفت تمام ازدواج‌های پیامبر با انگیزه تشدید مبانی توحید، دعوت قبائل مختلف عرب به اسلام،نشر احکام دین،تحکیم اساس خانواده انجام شده است و هدفی جز تعالی دین مبین اسلام نداشتند.

از آن جایی که اکثر همسران پیامبر(ص) قبل از ازدواج با رسول به ازدواج افراد دیگری تن داده‌اند و در سنین بالایی به سر می‌بردند نشانگر این است که پیامبر از پی برآورده شدن نیازهای خود نبوده‌اند.

حال این سوال مطرح است که این موسسه با مجوز چه ارگانی تلاش برای برگزاری چنین کارگاهی دارد ؟!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  ممنون و وای بر مروجان تعدی کنندگان به آسایش زنان!
  اینها مرض و دردی است که جامعه ایرانی را گرفته و عقب گرد را شروع کرده! چند همسری از اساس مساله است و مربوط به زندگی های سخت است! با آمدن همسر جدید اختلافات آغاز شده و عملا زندگی قبلی از هم پاشیده و زندگی جدید هم متزلزل می شود و این مساله با روحیه خانمها منافات دارد! خجالت بکشید و دست بردارید و حق خانمها را در داشتن آرامش رعایت کنید! مرد رد ایران ملزم به تک همسری است و این تبلیغات مغایر با قانون آمره کشور است و باید با این دسته افراد برخورد شود. چند همسری و فساد اخلاقی اتفاقا با هم پیوند می خورد اگر پای رضایت خانم صاحب زندگی در کار نباشد... برای خانمهای محترم ایجاد مزاحمت نباید کرد که همه زندگی خودر ا صاحبند

  • به نظرتون دارین ب دختران سن بالا و مجرد جامعه میکنین ک تعدادشون اندکه ب نسبت زن هایی ک با چنگ و دندون دارن برای حفظ زندگیشون تلاش میکنند؟ بس کنید بزارید زن ایرانی ارامش داشته باشه و مسایل زنان رو ب خودشون واگذار کنید و شما مردا ب اسم دین ضربه ب زن نزنین و بهش بی احترامی نکنین و براش تصمیم نگیرید. فدای مظلومیتت زن نجیب ایرانی

 • پاسخ

  بسیاری از جوان ها هنوز یه همسر هم ندارن اون وقت دارید به تعدد زوجات فکر میکنید؟!خیلی فکر سطحی هست.

 • پاسخ

  زنان ، از دسته ی انسانها هستند نه چهار پایان که به هر دلیلی بشود چند تا از آنها را در خانه داشت ،دلیل و برهان های چند همسری هم فقط برای در کوزه خوبه

 • پاسخ

  اگر قصد کمک به زنان بدون درامد را دارند ومی خواهند به جوانان کمک کنند پولشان را بدهند به جوانان تا ازدواج کنند .
  اینها غلط زیادی است زنان را در جامعه ضعیف میکنند ونسل آینده را نابود .
  بجای رفع مشکل جوانان شالوده زندگی مردم رابه باد می دهند.

 • پاسخ

  اخه یکی نیست بگه مردا تو یه زن موندن چه برسه به چندتاش با اینهمه گرونی مردی که چند تازن میگیره باید چند تاخونه داشته باشه با بیست ملیون درآمدبرید فکر جوونای بیکار وبی پول باشید که یکیشم نمیتونن بگیرن اینجوری فقط جنایت ها زیاد میشه حرمت زن هارو زیر پانذارید که خیلی گرون تموم میشه

 • پاسخ

  با عرض سلام
  به نظرم کسانی که به این امر دامن می زنند ایرانی نیستند و رگه های عربی در وجودشان هست. اگر شمایی که این اخبار را نشر می دهید غرض خاصی ندارید این مطلب را هم چاپ کنید که بنده به عنوان یک ایرانی که به تک همسرس اعتقاد دارم اگر فکر می کنید جامعه ما پذیرش این کارها را دارد حاضرم چهار تا از دختران ؟! مقامات بلند پایه یا وزرا و علما را به عنوان ترویج این امر به همسری انتخاب کنم.
  سایتی بگذارید و دختران علما را که باید الگویی برای ما باشند انتخاب کنید . ببینید آیا رضایتی برای چند همسری در بین علما هست؟؟؟؟ اگر بود و استقبال عملی خوبی شد بیایید و چند همسری را ترویج کنید.

  • دمت گرم گل گفتی..

 • پاسخ

  باسلام.ازدواج چندهمسری باعث اختلاف مردان باهمسروفرزندان می شود.بیایید بجای این حرفها جوانانی که ازدواج نکرده اند ومشکل مالی وکاری دارند به انهاکمک کنیم وازدواج رابه انهاسخت نگیریم تابتوانندازدواج کنندتاشاهدفساددرخیابانهانباشیم.اجرکم عندالله.

  • واقعا برای هوس بازا متاسفم - اگر شرع رو ملاک هم قرار بدید باید دلیل منطقی باشه - نه این که به اسم دین و به کام خودتون ظلم به زن ایرانی کنید - وجود دارید این همایش هارو توی جوامع متمدن دیگه اجرا کنید ببینید چند تا عیاش مثل خودتون واردش میشن .

   نه دین رو به بازی بگیرید نه حرمت زن ایرانی رو

   برید تحقیق کنید تهش به این نتیجه می رسید که مجریان این طرح دنبال لاپوشانی کردن اعمال خودشونن

   وسلام

 • پاسخ

  کجای این عدالت است که یک جوان ایرانی به دلیل گرانی بیش از حد نتونه جهیزیه یا مسکن یا سرمایه شغل فراهم کنه وازدواج کنه ....ویک سرمایه دار مسن چند زن بگیره به جای این حرفهای بی اساس مشکل مجردها را حل کنید تا اینکه مشکل زنان متاهل را چندین برابر کنید

 • پاسخ

  کسانی که درمخالفت با این قضیه صحبت کردند به این سوال جواب بدن آیا همه حق دارند ازدواج کنند؟ اگر جواب بله هست پس تکلیف زنان بیوه و شوهر مرده و مجردهای سن بالا و خانمهایی که تعدادشون از آقایون بیشتر هست کی میده؟ و اونا با کی ازدواج کنند؟

  • زنان بیوه با مردان بیوه مبتونند ازدواج کنن‌و آن اماری که میگه تعداد زنان مجرد بیشتر از مردان است صرفا برای ترویج چند همسری است. میتونید به امار رسمی رجوع کنید

  • الان در محل كارم چند همكار مرد هستند كه ميگن با اين حقوق فقط ميتوان شكم را سير كرد چطور ميتوان خرج همسر و فرزند را داد پس بهتره ازدواج نكرد - فكري به حال اقتصاد جامعه بكنيد كه هر روز امار طلاق بيشتر ميشود .

  • مردایی متاهل بودن والان همسر ندارن بی زحمت دنبال دختر مجرد نرن همه ی مشکلات حل میشه

 • پاسخ

  من شوکه شدم

 • پاسخ

  ای کاش یه کم بعضی از دختر خانم ها رعایت میکردند

 • پاسخ

  خدا لعنت کنه باعث و بانیش و

 • پاسخ

  من درد چند همسری و کشیدم می دونم چی به چیه
  شما یه مشت مغز زنگ زده اید همین
  من می دونم چطوری یه خانواده نابود میشه
  متاسفم واسه اون کسی که کارگاه و راه انداخته و شمایی که حتی نقدش کردید

 • پاسخ

  اينها كه اين گارگاه را تشكيل دادند نميدانند اين قضيه باعث كمبود زن در چند سال اينده در ايران خواهد شد چون اكثرا بدنبال تعيين جسيت پسر ميروند چون فك ميكنند اسلام براي زن ارزش قايل نيست . مشكل مملكت بيكاري و تحريم است نه چند همسري

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها