محسنی‌ اژه‌ ای:

معاون اول قوه قضائیه گفت: در حال حاضر دستگاه قضا نظارت را از درون خود آغاز کرده تا اگر آسیب و فسادی در این دستگاه وجود دارد شناسایی شود و ما نیز از دیگر دستگاه‌ها می‌خواهیم تا به همین گونه برای مقابله با فساد در دستگاه‌ها اقدام کنند

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در حاشیه اجلاس شورای عالی استان‌ ها در جمع خبرنگاران با تاکید بر این‌که «مردم ما شایسته بهترین شکل خدمت هستند» اظهار کرد: تمام دستگاه‌ها باید همت کنند که در کنار مردم خدمتی بی منت و آسان داشته باشند و ما باید بدانیم که در همه دستگاه‌ها ممکن است آسیب وجود داشته باشد.

وی با اشاره به عملکرد دستگاه قضا با بیان این‌که «در حال حاضر دستگاه قضا نظارت را از درون خود آغاز کرده تا اگر آسیب و فسادی در این دستگاه وجود دارد شناسایی شود و ما نیز از دیگر دستگاه‌ها می‌خواهیم تا به همین گونه برای مقابله با فساد در دستگاه‌ها اقدام کنند» بر نقش شوراها و شهرداری‌ها تاکید کرد و گفت: شوراها و شهرداری‌ها نقش مهمی دارند، اما یکی از مسائلی که ممکن است به آسیب تبدیل شود این است که شهرداری برای مدیریت شهر همواره نیاز به تامین بودجه دارد واز این رو ما باید برای انضباط مالی دستگاه‌ها دقت کافی داشته باشیم.

وی با تاکید بر این‌که برگزاری این‌چنین نشست‌هایی مهم است، گفت: امیدوارم با برگزاری هرچه بیشتر این نشست‌ها از این ظرفیت‌های دوجانبه بتوانیم استفاده کنیم و باید به نکته قابل تاملی اشاره کرد و آن هم این است که در مدیریت شهری باید کاری کنیم که پرونده‌ای وجود نداشته باد و ایجاد نشود و رسیدن به این هدف در گرو اقدام به موقع نهاد حفاظتی دستگاه مذکور است.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به این نکته که در برخی قسمت‌ها ضعیف عمل شده است گفت: در مواردی که دستگاه مربوطه ضعیف عمل کرده است باید به آن دستگاه تذکر داده شود که قانون درست اجرا نشده، اما باید دانست که یکی از وظایف مهم بازرسی کل کشور نیز رسیدگی به مواردی است که در آنجا قانون ضعیف اعمال شده است.

وی افزود: جنگ تحمیلی چگونه اداره شد؟ با حمایت‌های مردم اداره شد و به واسطه آن‌ها ۸ سال دفاع کردیم و استقلال خود را حفظ کردیم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در بسیاری از امور دیگر هم همین طور است، یعنی هر کاری که به کمک مردم انجام شد، کم هزینه جلو رفت و هر جا خودمان خواستیم کاری را انجام دهیم پر هزینه شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه در قانون اساسی به اجرای عدالت به صورت گسترده اشاره شده است، تصریح کرد: در مجموع وقتی به حضور مردم در تمام عرصه‌ها نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که چقدر حضورشان برجسته است و این افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: ما در مشارکت‌ مردم در سرنوشت خودشان جلو هستیم و فتنه ۸۸ را به کمک چه کسی و چگونه حل و فصل کردیم، فتنه‌ای که از بیرون سرچشمه گرفت. مگر آن نبود که حضور پرشور مردم این مسئله را حل کرد و ۹ دی چه کسانی به میدان آمدند؟

معاون اول قوه قضاییه گفت: ۹ دی مردم به میدان آمدند و فتنه را خواباندند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: در گذشته که اطلاعات دقیق و سازمان یافته‌ای نداشتیم، مردم جمع شدند و در مواقع حساس به میدان آمدند و توانستند بر جریانات موفق شوند.

* امروز با کمک مردم می‌توانیم از تحریم‌ عبور کنیم 

وی افزود: امروز قانون اساسی و مردم جلوی چشم ما هستند؛ حال اگر به حقوق آن‌ها احترام بگذاریم و از مردم برای حل معضلات استفاده کنیم موفق خواهیم شد، چراکه امروز با کمک مردم می‌توانیم از تحریم‌ عبور کنیم و در پی آن مشکلات حل خواهند شد.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه افق را بسیار بالاتر می‌بینیم، گفت: ثابت شد که مردم ایران وقت شناس هستند و استقامت دارند و «ما می‌توانیم» برای مردم شعار نیست و می‌بینیم که ایرانیان در بسیاری از شاخص‌ها رتبه اول جهان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: تحریم مال امروز نیست و ما ۴۰ سال تحریم هستیم و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه امروز بیشتر است یا ۴۰ سال گذشته؟ آیا امروز نفوذ ما قابل مقایسه با گذشته است یا خیر؟ این همان تکیه بر مردم و حرکت زیر بیرق ولایت فقیه است.

وی افزود: تکیه برمردم و حرکت زیر نظر ولایت فقیه دو شاخص موفقیت جمهوری اسلامی در همه امور است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: شورا‌ها بسیار جایگاه مهمی دارند و ما به این میزان اهمیت شورا‌ها عنایت کافی نداشتیم و در برخی از موارد نقش شورا‌ها تضعیف شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: کارکرد هر دستگاه مهمترین عامل در مسیر توسعه، پیشرفت و موثر بودن آن است، حال باید ببینیم اگر امروز از لحاظ کارکرد در آن جایگاه نیستیم، آیا منشأ آن دیگران هستند یا خود ما؟

وی افزود: کارکرد مناسب دستگاه‌ها موجب تقویت آن‌ها می‌شود و در مقابل کارکرد منفی آن‌ها موجب تضعیف‌شان می‌شود. حال اگر امروز می‌بینیم که جایگاهی ندارند، باید کمی برگردیم به خودمان و ببینیم آیا عملکرد ما به گونه‌ای بوده است که دستی به سمت ما دراز شود یا خیر؟

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه امروز باید دید که از ظرفیت شوراهای شهر و استان‌ها به درستی استفاده می‌شود یا خیر؟، گفت: خوشحال می‌شوم که از ظرفیت شوراهای شهر برای حل بسیاری از مشکلات استفاده شود، لذا می‌خواهم جلسات مشترکی برای حل و فصل بسیاری از امور برگزار شود و از ظرفیت شوراها استفاده شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها