خلافی موتور سیکلت یک معضل برای صاحبان این دستگاه‌ ها است که افراد در زمان مراجعه باید نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، دوربین های ثبت تخلف شماره پلاک پشت موتورهای سیکلت را در همان لحظه وقوع تخلف یادداشت می کنند و با ثبت شماره پلاک، میزان جریمه مربوطه را در همان لحظه در سامانه‌ های اجرائیات راهنمایی و رانندگی ثبت می کنند و با توجه به اینکه بسیاری از جریمه ها بدون اخطار پلیس ثبت می شوند و به شما اطلاع داده نمی شوند دارندگان این نوع وسیله نقلیه ممکن است از میزان خلافی و یا جریمه موتور سیکلت خود آگاهی نداشته باشد.

استعلام خلافی 3

خلافی موتور سیکلت یک معضل برای صاحبان این دستگاه‌ ها است که افراد در زمان مراجعه مانند خودروها این اطلاعات را روی صورت وضعیت خود مشاهده می‌ کنند و باید نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

* جرایم خلافی موتور سیکلت

 • انجام حرکات نمایشی مانند دورزدن درجا یا تک‌ چرخ زدن
 • سرعت غیرمجاز
 • عبور از چراغ قرمز 
 • عبور از خطوط ویژه 
 • حرکت در معابر عمومی و پیاده رو ها
 • عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت
 • ایجاد مزاحمت و سروصدا در مکان های عمومی
 • مخدوش سازی و نداشتن پلاک موتور
 • نداشتن بیمه نامه و مدارک معتبر

دریافت اطلاعات خلافی موتور سیکلت روش های مختلفی دارد که در این گزارش قصد داریم به آن بپردازیم.

* نحوه استعلام خلافی موتورسیکلت

1. استعلام میزان خلافی موتور سیکلت از طریق سایت راهور 120

تمامی متقاضیان استعلام خلافی موتور سیکلت می توانند با مراجعه به سایت  http://www.rahvar120.ir از منوی خدمات و بخش استعلام میزان تخلفات رانندگی نسبت به مشاهده و پرداخت خلافی وسیله نقلیه خود اقدام کنند.

میزان خلافی موتور سیکلت از طریق سایت راهور 120

در این شیوه پرداختی دیگر نیازی نیست زمان طولانی را صرف رفتن به پایگاه خلافی وسایل نقلیه نمایید. تنها دسترسی به اینترنت کافی است تا به سایت مربوطه مراجعه کنید و با وارد کردن بارکد پستی پشت کارت موتور به صورت کامل به همراه حرف M اول آن (شماره ۸ رقمی پشت کارت موتور خود) از میزان و مدت زمان خلافی خود مطلع شوید.

نکته: تمامی اطلاعات بارکد پشت کارت بایستی به دقت و به همان طریقی که نوشته شده است وارد گردد.

گفتنی است، مراجعه به این سایت آنلاین و شبانه روزی است.

2. استعلام میزان خلافی موتور سیکلت به صورت تلفنی

تمامی متقاضیان استعلام خلافی موتور سیکلت می توانند حتی بدون نیاز به اینترنت از میزان تخلفات رانندگی خود با خبر شوند

در این شیوه با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس گرفته و با وارد کردن اطلاعات کارت موتور خود مبلغ جریمه و تعداد تخلفات موتور سیکلت برای شما ارسال شود. (برای تماس از خارج از تهران کد ۰۲۱ را به ابتدا شماره اضافه کنید)

3. استعلام خلافی موتورسیکلت از طریق پیامک (VIN) 

سومین روش برای دریافت اخذ خلافی ارسال  پیامک شماره مندرج در پشت کارت موتورسیکلت (شماره VIN) به سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ است.

 نحوه انجام کار به این طریق است که پس از وارد کردن کد ۱۷ رقمی کلید * را بزنید و به همان شماره مذکور ارسال کنید. سپس یک پیامک تحت عنوان درخواست شناسه پرداخت و شناسه قبض برایتان ارسال می شود. با دادن این اطلاعات تمامی موارد خلافی مربوطه در اختیارتان قرار داده می شود.

این سامانه پیامکی آنلاین می باشد و شما در هر ساعت از شبانه روز می توانید از آن استفاده کنید. پس از ارسال پیامک مربوطه، در کمترین مدت زمان میزان خلافی موتور سیکلت شما و تعداد دفعات جریمه شدنتان برایتان ارسال می گردد.

4. استعلام خلافی موتورسیکلت از طریق دفاتر پلیس +۱۰ 

تمامی دارندگان موتورسیکلت می توانند با در اختیار داشتن کارت موتور سیکلت خود که همان کارت شناسایی آن می باشد به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند و در آنجا از وضعیت جرائم و خلافی رانندگی خود مطلع شوند.

در واقع دارندگان وسیله نقلیه موتور سیکلت اگر به هر طریقی نتوانستند از روش های فوق برای دریافت خلافی موتور سیکلت استفاده کنند می توانند به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند و خلافی موتور سیکلت خود را ددریافت کنند.

* شیوه های پرداخت خلافی موتور سیکلت

خلافی موتور سیکلت1

 • اگر برگه جریمه تان دارای شناسه پرداخت و شناسه قبض باشد به راحتی می توانید از طریق دستگاه های خودپرداز نسبت به پرداخت خلافی موتور سیکلت خود اقدام کنید.
 • می توانید از طریق تلفن بانک ۰۹۶۲۲ بانک ملی نسبت به پرداخت خلافی مربوطه اقدام نماید.
 • به یکی دیگر از روش های پرداخت خلافی موتور سیکلت مراجعه به وب سایت سیستم پرداختی بانک ملی به آدرس https://sadad.shaparak.ir/billpayment  است.
 • پرداخت از طریق اپلیکیشن های موبایل همانند قبضینو، آپ و… از دیگر شیوه های رایج پرداخت خلافی مربوطه است.

* نحوه اخذ تخفیف در خلافی موتور سیکلت

امکان تخفیف در خلافی موتور سیکلت معمولا وجود ندارد ولی نیروی انتظامی در مناسبت‌ های خاص و یا برای قشری از موتور سیکلت سواران تخفیف‌ هایی را در نظر می‌ گیرد.

قابل ذکر است که اگر نسبت به جریمه‌ ای در لیست استعلام تخلف موتور سیکلت خود اعتراض دارید می‌ توانید به مراکز حل اختلاف مراجعه کرده و با ثبت اعتراض خود امید به تخفیف داشته باشید.