رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اگر پاسخ پیشنهاد هایمان را از عربستان بگیریم، بعد از ماه صفر شاهد سفر زائران به حج عمره خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری موج، صبح امروز (یکشنبه ۱۷ شهریورماه) علیرضا رشیدیان ، رئیس سازمان حج و زیارت با یکی از آخرین پروازهای حجاج ایرانی وارد کشور شد.

رئیس سازمان حج وزیارت در فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار کرد: خداوند را شاکر هستیم، چراکه امسال با برگزاری حجی روان، کرامت و عزت حجاج ایرانی حفظ شد.

او با بیان اینکه امسال حدود ۸۸ هزار و ۵۵۰ حاجی ایرانی به سرزمین وحی اعزام شدند، افزود: توانستیم از تمامی ظرفیت‌های ویزایی و سهمیه‌ای افزوده شده خود برای اعزام زائران به مکه و مدینه استفاده کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد: روز گذشته آخرین روز استقرار حجاج در شهر مکه بود و امروز تمام حجاج ایرانی به کشور باز می‌گردند.

رشیدیان تصریح کرد: البته تعدادی از همکاران ما برای انجام عملیات‌های مادی تا ۱۵ محرم در عربستان خواهند بود.

او افزود: تعداد فوتی‌ها در حج امسال به ۱۹ نفر رسید که ۷ نفر از آن‌ها در عربستان به خاک سپرده شدند و سایر فوتی‌ها به کشور منتقل شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص حج عمره بیان کرد: در این رابطه مذاکرات مفصلی با وزیر حج عربستان داشتیم و چند مبحث درخصوص حج عمره وجود داشت که یکی از آن‌ها بحث تأمین عزت و کرامت حجاج بود که وزارت حج عربستان این را قبول داشت.

او افزود: نکته دوم ضرورت حمایت‌های کنسولی از زائران ایرانی در زمان حج عمره بود، سه پیشنهاد برای دولت عربستان داشتیم، یکی بازگشایی دفتر کنسولی ایران و دوم دفتر حافظ منافع بود که امیدواریم با پیگیری‌های وزرات خارجه این مسئله حاصل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: پیشنهاد سوم هم این بود که همچون زمان حج تمتع که نیرو‌های وزرات خارجه همراه ما بودند و وظایف کنسولی را انجام می‌دادند، در زمان عمره نیز همراه ما باشند.

او عنوان کرد: قرار شد در ۱۵ روز آینده پاسخ این مسئله را دولت عربستان به ما دهد؛ امیدواریم با رفع این موانع شاهد سفر عمره گذاران ایرانی برای سفر حج عمره و سفر گردشگران و زائران عربستانی به ایران باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: اگر پاسخ این مسئله را از عربستان بگیریم، بعد از ماه صفر شاهد سفر زائران به حج عمره خواهیم بود.

او در خصوص شهدای منا گفت: چندین جلسه مذاکره رسمی داشتیم و نامه‌هایی را هم بنده و آقای نواب به دولت عربستان ارسال کردیم.