شهردار تهران درباره اوضاع بازار در سایه تحریم های آمریکا گفت: در شرایط تحریم شکل سرمایه گذاری‌ها متفاوت می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، پیروز حناچی شهردار تهران که برای شرکت در چهارمین اجلاس پلی برای شهرها در وین به سر می برد، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه «کرونن» اتریش که درباره تغییرات شرایط زندگی مردم پس از خروج آمریکا از برجام پرسید، اظهار کرد: تحریم به طور طبیعی روی قیمت اقلام اثر گذاشته، اما شرایط جدید باعث شده تا به سمت تولید داخلی حرکت کنیم.

وی به خط ۶ مترو تهران اشاره و عنوان کرد: سیستم «سیگنال» این خط کاملا ایرانی و از سوی مهندسان و مشاوران ایرانی اجرا شده است. شرایط تحریم همچنین باعث شد بنزین و گازوئیل را در داخل تامین کنیم تا جایی که در حال حاضر در آستانه صادرات این دو قلم سوخت هستیم. این در حالی است که ایران ۱۰ سال پیش روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین وارد می کرد.

حناچی در پاسخ به سئوالی درباره افزایش قیمت ها در ایران هم گفت: قیمت بعضی از اقلام حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و در اقلامی که میزان وابستگی به واردات بیشتر بوده این رقم بالاتر است. محصولات صنعتی و اقلامی که داخل کشور تولید نمی‌شوند، از این دست هستند. 

شهردار تهران درباره اوضاع بازار در سایه تحریم های آمریکا عنوان کرد: در شرایط تحریم شکل سرمایه گذاری‌ها متفاوت می شود. به این ترتیب که سرمایه گذاری ها زیاد، اما اندازه آن‌ها کوچک می شود. در واقع سرمایه های سنگین منتظر فضای بهتری خواهند بود.

خبرنگار اتریشی سپس به سفر خود به ایران پس از امضای برجام اشاره کرد که فضای عمومی جامعه در سایه امید حرکت می کرد. وی پرسید حال و هوای امروز جامعه را چطور ارزیابی می کنید؟

حناچی با اشاره به اینکه تحریم مشکلاتی را برای کشور به همراه داشته تصریح کرد: اما در این قضیه مردم دولت ایران را مقصر نمی‌دانند چون با دولتی مواجه هستیم که تمام قراردادهای بین المللی را زیر پا گذاشته است.

وی تاکید کرد:‌ مشکل دونالد ترامپ با دولت ایران است، اما فشار را روی مردم ایران گذاشته است. این انتظار در مردم ایران وجود دارد که تلاش ها برای بهبود شرایط صورت گیرد.