سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 88 در شرایط سالم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از آخرین وضعیت کیفی هوای تهران یکشنبه 20 مرداد 98 خبر داد و اظهار کرد: کیفیت هوای تهران طی 24 ساعت گذشته با شاخص میانگین 90 در وضعیت سالم قرار داشت و همچنین وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 88 در شرایط سالم  قرار دارد.

نظری گفت: نتایج حاصل از پیش بینی شرایط هواشناسی و کیفیت هوا برای شهر تهران حاکی از کاهش میزان ناپایداری جوی در صبحگاه روز جاری (یکشنبه، 20 مرداد) می باشد که همراه با ازدیاد تردد خودروها در سطح شهر، شرایط برای تجمع موقتی آلاینده ها را فراهم خواهد نمود.

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: همچنین در طول روز، با افزایش تابش نور خورشید و در دسترس بودن سایر عوامل لازم، شرایط برای انجام واکنش های فتوشیمیایی فراهم شده و بین ساعات 14 الی 18 روز جاری افزایش نسبی در غلظت آلاینده ازن مشاهده خواهد شد که نسبت به روز پیشین از میزان بالاتری برخوردار خواهد بود.

وی بیان کرد: بر این اساس با توجه به افزایش موقتی غلظت بعضی آلاینده ها (به ویژه ذرات معلق و آلاینده ازن) در برخی اوقات روز یکشنبه، احتمال برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا (به ویژه برای گروه های حساس) در برخی مناطق شهر تهران دور از انتظار نخواهد بود.

نظری اظهار داشت: به تدریج با تغییر شرایط جوی در عصرگاه یکشنبه، برخی ساعات همراه با افزایش میزان ابرناکی و وزش باد خواهد بود که در بهبود نسبی وضعیت کیفیت هوا تاثیرگذار خواهد بود، هرچند افزایش حجم ترافیک در شبانگاه یکشنبه سبب کاهش موقتی کیفیت هوا در مناطق پرتردد پایتخت خواهد شد. رفته رفته همراه با کاهش میزان ناپایداری جوی تا صبحگاه روز آینده، افزایش نسبی غلظت آلاینده ها در برخی ساعات صبحگاه دور از انتظار نخواهد بود، که با توجه به کاهش تردد خودروها در روز دوشنبه این شرایط موقتی خواهد بود.

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان گفت: از اینرو، انتظار می رود افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی در طول روز دوشنبه، کاهش محسوس دما و افزایش ابر در برخی ساعات شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن را محدود نموده و وضعیت کیفیت هوای پایتخت در شرایط بهتری نسبت به روز یکشنبه قرار گیرد.