جراحی بینی از جمله عمل هایی است که این روز ها در بین مردم ایران به شدت رواج پیدا کرده است و اغلب افراد در سنین جوانی تصمیم می گیرند بینی خود را با استفاده عمل جراحی زیبایی خوش فرم کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، جراحی بینی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که امروزه در کشور ما انجام می‌ شود که می توان از آن برای بزرگ کردن بینی، کوچک کردن بینی، برداشتن قوز بینی، عمل بینی گوشتی، جراحی انحراف بینی، عمل بینی استخوانی، پلیپ بینی، کوچک کردن سوراخ های بینی، تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا و اصلاح عیوب دیگر بینی بهره جست.

جراحی بینی هزاران سال پیش در هند صورت گرفته است و مردمان آن زمان از پوست پیشانی خود برای ترمیم پوست بینی استفاده می‌ کردند. البته این کار زمانی اتفاق می‌ افتاد که نوک بینی را جهت مجازات می‌ بریدند و اطباء ناچار می‌ شدند از این عمل برای ترمیم آن استفاده کنند.

اولین جراحی‌ های بینی مربوط به قرن ۱۶ است که یک جراح ایتالیایی چنین عملی را به انجام رساند و بعد از آن جراحان آلمانی اقدام به رینوپلاستی نمودند. فرد جوانی که اقدام به ترک اجتماع به دلیل بزرگ بودن بینی‌ اش کرده بود را با جراحی و کوچک کردن بینی اش به جامعه برگرداند.

این جراحی که در ایران با آمار روبه رشدی همراه است باعث شده تا جراحان زیبایی ایران در این زمینه جزو بهترین های جهان شناخته شوند و همچنین پزشکان جراحی پلاستیک ایرانی علاوه بر هزاران مراجعه کننده داخلی که  در طی سال دارند، توانایی های خود را در جراحی زیبایی بینی خارجی ها هم ثابت کرده اند.

* روش های جراحی بینی

روش های عمل جراحی بینی

دو روش کلی برای عمل جراحی بینی وجود دارد: روش بسته و روش باز.

روش باز به روشی گفته می شود که بین سوراخ های بینی یک برش ظریف می زنیم که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود، اما در روش بسته برش هایی از داخل بینی زده می شود. با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود چرا که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است. 

مزیت روش جراحی بسته بینی

 • برش پوستی در ناحیه کلوملا را ندارد.
 • زمان عمل کوتاه تر است.
 • تورم بعد از عمل کمتر است.

مزیت روش جراحی باز بینی

دید پزشک در جراحی باز بهتر است و راحت تر می تواند تغییرات لازم را انجام دهد در صورتی که در جراحی بسته این امکان به راحتی وجود ندارد. در جراحی باز توانایی برای انجام عمل در بینی های مشکل سهولت در گذاشتن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها بیشتر است.

برای کدام بینی ها جراحی بینی بسته و برای کدامیک جراحی باز توصیه می شود:

جراحی بینی

اگر اشکالات بینی خفیف و محدود به برجستگی (قوز) استخوانی/غضروفی باشد و سر بینی نیاز به اقدام محدود داشته باشد، روش بسته ارجح است، اما در جراحی های ترمیمی که بیشتر برای بار دوم انجام می شود ، دفرمیتی های ناشی از ضربه، اشکالات و غیر قرینگی های سر بینی، اشکالات مادرزادی بینی (بینی/لب شکری) روش باز اولویت دارد. در جراحی بینی های گوشتی از آنجا که جهت فرم گرفتن غضروف های ضعیف موجود غالبا نیاز به تقویت و بازسازی وجود دارد روش باز مناسب تر خواهد بود.

* نکات قبل از جراحی بینی

نکات قبل از جراحی بینی

 • آسپرین و داروهای مشابه آن مانند پروفن دست‌ کم دو هفته پیش از عمل نباید مصرف شوند زیرا تمایل به خونریزی را افزایش می‌ دهند.
 • در صورت سرماخوردگی ویروسی لازم است عمل جراحی به مدت چند هفته به تعویق بیفتد.
 • هدف هر عمل زیبایی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق.
 • دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی نباید سیگار کشید.
 • 8 ‌ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورد.
 • در صورت مصرف داروهای گیاهی باید با پزشک خود مشورت کنید.

* نکات بعد از جراحی بینی

نکات بعد از جراحی بینی

 •  بهتر است در 24 ساعت اول پس از عمل بینی در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ روی چشم‌ ها استفاده شود.
 •  برای بهتر شدن تنفس طی چند هفته پس از جراحی بینی می‌ توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شست‌ و شو داد.
 •  سعی شود تا دو هفته پس از عمل زیبایی بینی از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.
 • رفتن به مسافرت بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلامانع است.
 • لازم است در هفته‌های اول پس از عمل از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود.
 • از هرگونه ضربه به بینی طی روزهای اول پس از عمل جراحی بینی باید پرهیز شود. به‌عنوان مثال هنگام خواب باید طاق باز خوابید.
 • سعی شود هنگام خوابیدن نیم‌ تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود.
 • لازم است در هفته‌ های اول پس از عمل بینی از فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش‌های سنگین اجتناب شود.
 • در هفته‌های اول باید از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند پرهیز شود.
 •  سعی شود در هفته اول پس از عمل، عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت هنگام خنده و گریه اجتناب شود.
 • شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است.
 • استفاده از لنزهای تماسی چشم و مواد آرایشی روز بعد از عمل بلامانع است.

* مراقبت‌ های غذایی و دارویی قبل و بعد از جراحی بینی

جراحی بینی3

مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از آن توصیه نمی‌ شود، زیرا این داروها احتمال خون‌ ریزی را افزایش می‌ دهند. البته درمورد تصمیمات دارویی باید صلاح دید جراح‌ تان را بپرسید.

اگر سیگار می‌ کشید، سیگارتان را هم کنار بگذارید به دلیل اینکه سیگار کشیدن روند بهبودِ بعد از جراحی را کند می‌ کند و موجب افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض عمل بینی می‌ شود.

* رژیم غذایی روز جراحی بینی

 • غذاهای سفت ممنوع و خوردن سوپ و سیب زمینی پخته و سبزیجات آب پز بلامانع است.
 • خوردن غذاهای دیرهضم توصیه نمی شود.
 • از مصرف غذاهای تند و فلفلی دوری کنید.
 • مایعات بنوشید اما بدون نی .
 • روز جراحی از خوردن  میوه های اسیدی مثل پرتغال و آب پرتغال خودداری کنید.
 • آب انبه و آب آناناس و میوه آناناس پوره شده برای روزهای اول بعد از جراحی بینی مناسب هستند.

* مزایای جراحی بینی

عمل بینی دارای ویژگی‌های متعددی می‌ باشد. بیشترین مزیت جراحی بینی در رفع نواقص و آسیب‌ های اجتماعی است. البته این جراحی دارای معایبی نیز می‌ باشد.

جراحی بینی معمولاً  توسط افرادی اتفاق می‌ افتد که یا از شکل بینی خود رضایت ندارند یا تمایل دارند که بینی خود را عمل نمایند. البته دسته دیگری نیز برای برطرف نمودن معایب بینی و صورت خود عمل می کنند.

از مزیت‌های بسیار مهم در این جراحی که توسط متخصصین حلق و بینی و یا جراحان پلاستیک اتفاق می‌افتد برای اصلاح مشکلات تنفسی و یا آسیب و نواقص مادرزادی است .

از دیگر مزیت‌ های عمل بینی می‌ توان به افزایش اعتماد به‌ نفس در میان مردم اشاره نمود. بسیاری از افراد بنا بر نواقصی که در بینی خود مشاهده می‌ نمایند کمتر در اجتماع حضور می‌ یابند. از این رو کمتر در میان مسائل و تنش‌ های اجتماعی قرار می‌ گیرند و این موضوع باعث عدم پیشرفت اجتماعی آنها می‌ شود در نتیجه با یک عمل زیبایی بر روی بینی می‌ توان این مشکل بزرگ را برطرف نمود.

* عوارض جراحی بینی

عمل رینوپلاستی دارای عوارضی است که اصطلاحا به آن معایب جراحی گفته می‌ شود. البته بسیاری از جراحی‌ ها دارای عوارض می‌ باشند و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. آسیب‌ ها و همچنین باریک شدن نوک بینی و بالا رفتن ناهنجار نوک بینی از معایب بزرگ جراحی بینی به شمار می‌ رود .

البته آسیب‌ هایی که به پوست بینی می‌ رسد یا کوچک شدن بیش‌ از حد پره‌ های بینی را می‌توان جزء موارد دیگر معایب بینی دانست.

* عمل جراحی بینی برای چه کسانی ممنوع است

عمل جراحی پلاستیک و زیبایی بینی در اطفال، افراد مسن و کسانی که بیماری‌ هایی مانند سرطان، بیماری‌ های خونی، عیوب انعقادی و امراض ناتوان‌ کننده مزمن، عفونت‌های حاد، بیماری‌ های روانی و قلبی شدید دارند، ممنوع است.

* سن مناسب برای جراحی بینی

محدودیت سنی مشخصی در جراحی بینی وجود دارد. این عمل در دختران از سن 15 سالگی و در پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد کامل جسمی وفکری وداشتن انگیزه کافی فرد امکان‌پذیر است و توصیه می‌ شود قبل از سن تعیین شده این عمل انجام نشود چرا‌ که می‌تواند مشکلاتی را برای افراد به همراه داشته باشد.

* انوع بیهوشی برای جراحی بینی

انوع بیهوشی برای جراحی بینی

اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید بهتر است درباره ی گزینه های انتخابی بیهوشی فکر کنید. گفتنی است اکثر روش های جراحی بینی بیش از یک ساعت و برخی از آنها ممکن است چند ساعت طول بکشد.

جراحی بینی می تواند در انواع مختلفی از بیهوشی انجام شود که در زیر به آن اشاره شده است:

بی حسی موضعی

در بیهوشی موضعی فقط یک ناحیه ی کوچک بی حس می شود که این فرآیند با تزریق یک بی حس کننده ی موضعی انجام می شود.

آرام بخش وریدی

در بی حسی منطقه ای یک منطقه از بدن شما بی حس می شود که این فرآیند نیز با تزریق یک بی حس کننده انجام می شود.

بیهوشی عمومی

در بیهوشی عمومی شما ممکن است تسکین یافته یا به طور کامل هوشیاری خود را از دست بدهید.

گفتنی است، هر کدام از این موارد مزایا و مضراتی دارد مانند تنوع در قیمت، میزان هوشیاری ، میزان امنیت و عوارض جانبی.

از آنجایی که جراحی بینی یک نوع جراحی انتخابی و غیر اورژانسی می باشد، قبل از عمل، تست هایی برای تعیین مناسب ترین نوع بیهوشی انجام می شود. اگر بینی شما فقط نیاز به یک تغییر شکل کوچک دارد، احتمالا می توانید بی حسی موضعی داشته باشیدو اگر بینی شما نیاز به یک جراحی پیچیده تری داشته باشد نیاز به بیهوشی عمومی خواهید داشت.

* آیا نتیجه جراحی بینی مشخص است

جراحی بینی2

قبل از عمل جراحی بینی نمی‌توان به‌ طور دقیق اعلام کرد که بینی بعد از جراحی به چه شکل در خواهد آمد چرا‌ که عوامل زیادی در این امر دخیل هستند. از‌جمله کیفیت پوست بینی یکی از فاکتور‌های اصلی تعیین‌کننده نتیجه نهایی عمل بینی است. غیر از پوست، تبحر و تجربه جراح هم می‌تواند در این زمینه دخیل باشد.

بعد از عمل جراحی باید تا مدتی به دستورات پزشک گوش داده و رعایت نمایید تا ورم و التهاب ناحیه مربوطه زودتر برطرف شود همچنین از برخورد ضربه در ماه اول بعد از جراحی بینی خودداری نمایید زیرا احتمال شکستگی و ایجاد مشکلات بزرگتر را به دنبال دارد.

* اگر نتیجه ی جراحی بینی رضایت بخش نبود چه کار کنیم

علی رغم بهترین تلاش های دکتر متاسفانه در بعضی موارد بیمار ممکن است از نتیجه جراحی دکتر خود ناراضی باشد که این اتفاق علل مختلفی دارد از جمله خطای جراحی یا انتظارات غیر واقع بینانه از طرف بیمار.

اگر بینی آنها در ماه های اول شکل ایده آلی که مد نظر داشته اند نگرفته است بیماران نباید وحشت زده بشوند زیرا نتیجه ی نهایی جراحی بینی می تواند تا یک سال متغیر باشد. اگر بیمار حتی پس از اینکه بینی شکل نهایی خودش را گرفت از نتیجه جراحی ناراضی بود، گزینه هایی برای اصلاح و درمان وجود دارد. بسته به میزان تغییرات که نیاز است، جراح ممکن است تغییر شکل بدون جراحی یا اگر جزو افراد واجد شرایط برای جراحی ترمیمی باشید جراحی ترمیمی را به شما پیشنهاد کند.

* زمان مناسب بارداری بعد از جراحی بینی

به گفته ی پزشک جراحی پلاستیک انجام جراحی بینی دو ماه بعد از زایمان بلامانع است و یک ماه بعد از جراحی زیبایی هم می توان اقدام به بارداری کرد ولی بهتر است فاصله بیشتر بوده تا عوارضی که به دلیل ضعف بدنی ایجاد می شود بروز نکند.

* تاثیر جراحی بینی روی بینایی و حالت چشم 

به گفته متخصصان عمل بینی یا برداشتن قوز بینی روی میزان دید چشم‌ ها تاثیری ندارد ولی در مواردی که ناحیه قوز بینی خیلی برداشته شود یا اگر جراح از استخوان روی بینی بیش از حد مجاز بردارد به‌ طوری‌که بینی قوس زیادی پیدا کند که وقتی از رو به‌ رو به چهره نگاه شود به نظر برسد که فاصله بین دو چشم زیادتر شده است یعنی بینی خیلی قوس‌ دار شود، در این صورت می توان گفت که حالت چشم‌ ها تغییر کرده که همان‌ طور که گفته شد به دلیل غیرنرمال بودن برداشتن قوز بینی خواهد بود اما در کل باید گفت که عمل بینی تاثیری روی دید چشم یا حالت چشم ها ندارد اگر میزان تغییرات اعمال شده زیاد و افراطی نباشد و عمل نرمال و تغییرات در حد معمول باشد این عمل حالت چشم‌ها تاثیری نخواهد داشت.

 لازم به ذکر است که عمل بینی برای آن دسته از افرادی که لیزیک کرده یا از لنز استفاده می‌ کنند مشکلی ایجاد نمی‌ کند.

* هزینه جراحی بینی 

جراحی بینی1

عوامل مختلفی در هزینه جراحی زیبایی بینی تاثیر گذار هستند از جمله تغییراتی که نیاز است در جراحی زیبایی بینی انجام شود، نوع بینی، نوع پوست بینی، داشتن و یا نداشتن پولیپ بینی و …، با توجه به اینکه فاکتورهای مختلفی در هزینه جراحی بینی تاثیر گذار هستند به طور دقیق نمی توان هزینه آن را بیان کرد.

* آیا بیمه هزینه عمل بینی را پوشش می دهد

جراحی بینی که تنها با هدف زیبایی انجام شود، معمولا توسط شرکت های بیمه پوشش داده نمی شوند اما اگر قصد شما از انجام عمل جراحی بینی، اصلاح نحوه ی عملکرد آن و رفع نواقصی چون انحراف تیغه ی بینی و مشکلات تنفسی است، بیمه قسمتی از هزینه عمل بینی و یا حتی همه ی آن را پوشش خواهد داد. 

گفتنی است، حتما قبل از انجام جراحی پلاستیک بینی، با شرکت بیمه ی خود هماهنگی های لازم را انجام دهید چرا که برخی از این شرکت ها نیاز به تایید قبل از انجام عمل بینی دارند. 

* عوارض جراحی بینی بعد از چند سال

رینوپلاستی جزو جراحی هایی است که نتایج ماندگار دارد ولی بسیاری از افرادی که جراحی بینی انجام داده اند، شکایاتی در ارتباط با افتادگی نوک بینی پس از گذشت چندین سال دارند. جراحی بینی تکنیک های بسیار خاصی دارد و میزان مهارت جراح بینی در استفاده از تکنیک ها بسیار مهم است. به طور مثال با تقویت غضروف بینی گوشتی از افتادگی بینی در طی سال های آینده جلوگیری می شود.

* عوارض جراحی بینی در پیری

عوارض جراحی بینی در پیری از جمله مواردی است که افراد را در مورد عمل زیبایی بینی مردد کرده است.

 در دوران پیری فرم بینی به شدت تغییرات نامتعارفی می کند که می تواند وسیع و یا حتی غیر قابل جبران باشد.

دو نوع عارضه برای جراحی بینی وجود دارد که عموماً در دوران پیری خود را نشان می دهند:

مشکلات تنفسی عوارض جراحی بینی در پیری

در دوران پیری پوست بینی عموما خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می دهد و به اصطلاح شل می شود که این امر می تواند به راحتی مجاری بینی را ببندد و از عبور و مرور هوا در این مجراها جلوگیری نماید. این مورد می تواند تنفس را برای این افراد مشکل کند.

بد فرم شدن بینی عوارض جراحی بینی در پیری

در دوران پیری پوست اغلب افراد حالتی شل و وارفته به خود می گیرد که البته این امر تنها محدود به پوست بینی نمی شود و تمام پوست صورت را شامل می شود اما در افرادی که بینی خود را عمل کرده اند شرایط به نحو دیگری است.

بیشتر افرادی که بینی خود را بصورت عروسکی عمل کرده اند در دوران پیری بینی شان شکل و ظاهر اولیه خود را از دست می دهد که ممکن است با کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی هم مواجه شوند.