موج
کدخبر : ۲۸۸۸۳۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-288838

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: انتخابات شورایاری‌ها صد در صد غیرقانونی است. وزارت کشور دادخواستی برای ابطال مصوبه سال ٧٨ شورای شهر اعلام کرده بود اما به دلایلی انصراف داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، انتخابات شورایاری‌های شهر تهران  در روز جمعه 4 مرداد ماه سال جاری از 8 صبح آغاز می شود و به مدت 8 ساعت این فرآیند به طول خواهد انجامید و همچنان مناقشات درباره برگزاری این انتخابات میان اعضای شورای شهر تهران و  سازمان بازرسی کل کشور حل نشده است.

هم چنین دیروز سید آرش حسینی میلانی، رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران در نشستی از موافقت سران سه قوه با برگزاری انتخابات شورایاری‌ها خبر داد.

در صورتی که قاضی سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور بار دیگر برگزاری این انتخابات را غیرقانونی خواند.

ناصر سراج دیروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ درباره ارسال نامه به روسای قوا مبنی بر غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها و واکنش‌های مختلف به این اظهار نظر، گفت: انتخابات شورایاری‌ها صد در صد غیرقانونی است. وزارت کشور دادخواستی برای ابطال مصوبه سال ٧٨ شورای شهر اعلام کرده بود اما به دلایلی انصراف داد.

وی افزود: انتخابات باید در قانون احصا شده باشد. در اصل ١٠٠ قانون اساسی انتخابات شورای شهر و روستا و دهستان و ... آمده است اما هیچ جا اسمی از شورایاری برده نشده است. شاید شورایاری بتواند خدمات خوبی ارائه دهد اما مشکل این است که قانون نداریم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: طبق اصل ١٧٤ قانون اساسی نظارت بر حسن جریان و اجرای صحیح قوانین بر عهده ما است. نماینده‌ها مصاحبه کردند و به مجلس هم بردند و در کمیسیون شورای مجلس این موضوع رد شد. ما مشکل نداریم که شورایاری باشد یا نباشد، مشکل این است قانون نیست. بر اساس چه قانونی می‌خواهند شورایاری را بررسی کنند.

وی ادامه داد: هزینه‌هایی که برای شورایاری از قانون بودجه عمومی و دولتی هزینه می‌شود را چه کسی باید پاسخ دهد؟ ما دنبال این هستیم. اگر تمکین کردند بهتر. بعدا فرصت دارند لایحه بدهند و قانون آن را تصویب کنند، در غیراینصورت ما هم قبلش اقدام خواهیم کرد و هم بعد از آن و اگر هزینه‌ای در این رابطه شد فردی که این هزینه را کرده  مسئول است.

به گزارش موج، محسن هاشمی رفسنجانی صبح امروز در جلسه شورای اسلبامی شهر تهران در ارتباط با انتخابات شورایاری ها گفت: شورایاری‌ها، شورای محل هستند و مطابق اصل 7 قانون اساسی آخرین زنجیره حلقه حاکمیت به شمار می‌روند که نخستین حلقه آن نهاد رهبری است و اگر هماهنگی در این زنجیره باشد قطعا کارآمدی نظام و رضایت‌مندی مردم را به همراه خواهد داشت.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد:‌ امیدواریم با اجرای صحیح و کامل انتخابات شورایاری‌ها و شرکت پرشور مردم باعث آبروی نظام شویم.

حال باید دید انتخابات شورایاری ها چگونه برگزار خواهد شد و این فعل غیرقانونی از دید سازمان بازرسی کل کشور و اقدام قانونی از دید اعضای شورای شهر به کجا ختم خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها