مدیرعامل فاوای شهرداری تهران با اشاره به این نکته که انجام یکصد پروژه پایلوت شهرهوشمند، عملاً تهران، را به محلی برای آزمون پروژه‌های شهری مبدل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری موج ، محمد فرجود در نشست خبری عصر امروز که تحت عنوان " تهران هوشمند " در حاشیه نمایشگاه الکامپ در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد گفت: پروژه‌های هوشمندسازی باعث کاهش هزینه مدیریت‌ها و سریع‌تر حل شدن معضلات شهری خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری تهران ، با اشاره به زمان کلید خوردن تهران هوشمند گفت: در شهرداری تهران از اول سال 97 برنامه های تهران هوشمندسازی آغاز شد. نگاه و هدف از اجرای این طرح و برنامه یکپارچه سازی و حرکت رو به جلو برای اداره شهر تهران بود و در این مسیر دبیرخانه ای تحت عنوان مرکز تهران هوشمند تاسیس گردید .

زیرمجموعه‌های شهرداری از طریق تبادل داده متصل اند

مدیرعامل سازمان فاوا در ادامه گفت: شهرداری بسیار گسترده است. به گونه ای که 9 معاونت و بیش از 50 شرکت و سازمان وابسته مانند آتش نشانی، بهشت زهرا، اتوبوسرانی، تاکسیرانی، سازمان بوستان ها، سازمان پسماند و... در شهردار تهران وجود دارد که مدیریت یکپارچه شهری این سازمان ها کار بسیار مشکلی بود که بالاخره از طریق تبادل داده سازمان ها و ادارات زیرمجموعه شهرداری تهران به هم متصل شده اند.

یکپارچگی سامانه اطلاعات شهروند (۱۳۷)

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره ای تلویحی به مزیت های دولت الکترونیک تصریح کرد:یکی دیگر از برنامه های بسیار مهم ما این است که انشالله سامانه اطلاعات شهروند (۱۳۷) را یک‌پارچه کنیم. با این اقدام تمام سامانه معاملاتی و قراردادی، مناقصه‌ها و مزایده‌ها در شهر تهران، یک‌پارچه می‌شوند. مزیت اصلی این اقدام این است که شهروندان راحت‌تر سرویس بگیرند ضمن آنکه بخش ها و سرویس‌هایی که مردم برای انجام اموراتشان باید به صورت فیزیکی به این مراکز و سرویس ها مراجعه می‌کردند، آنلاین خواهند شد که این مصداق راه اندازی سامانه یکپارچه شهرداری است که با این شرایط می‌تواند هم باعث شفاف‌سازی شود و هم کار شهروندان را بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

هوشمندسازی شهر تهران شروع شده است

فرجود با تصریح بر این نکته که مسیر هوشمندسازی شهر تهران شروع شده و به شدت درگیر پروژه های مهم و مفید برای شهروندان در شهر تهران هستیم، ادامه داد: تاکنون ۴۴ آی‌پی‌آی شهری را در حوزه‌های مختلف از جمله حمل و نقل و اطلاعات اجتماعی را راه‌اندازی کرده‌ایم و در کنار آن تا سال ۱۴۰۰، یک‌صد پروژه پایلوت شهر هوشمند انجام می‌شود.

بخشی از کارهای شهرسازی غیرحضوری صورت می‌گیرد

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به یکی از معضلات زمانبر شهرداری تهران گفت: یکی از چالشی ترین رویدادهای شهر تهران تعدد و پیچیدگی قوانین شهرسازی است که حل مسایل آن نیز زمانبر است و ما در سازمان فاوا به دنبال غیر حضوری کردن فعالیت ها و فرآیندهای حوزه شهرسازی می باشیم و هم اکنون یک سری از خدمات نیز در دفاتر به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد.

شفاف سازی هزینه‌ها و اداره شهر بر مبنای دیتا

فرجود در ادامه افزود: این اقدام را در راستای شفاف سازی هزینه‌ها و اداره شهر بر مبنای دیتا دانست و گفت: یکی دیگر از اقدامات هوشمندسازی در شهرداری، ارایه برخی سرویس های دفاتر خدمات الکترونیک شهر به صورت غیرحضوری و اینترنتی است و شهروندان نیازی به مراجعه به این مراکز ندارند. همچنین برخی فرایندهای ساخت و ساز برای شهروندان شفاف و کارتابل شهروندی در حوزه شهرسازی ایجاد شده است.

حذف امضای کاغذی و رسمیت یافتن امضای دیجیتال 

مدیرعامل فاوا در ادامه با اعلام این خبر که تمام سامانه‌های معاملاتی مانند مناقصه ها و مزایده ها قرار است به صورت یکپارچه منتشر شود ، متذکر شد: با این احوال فرایندهای ساخت و ساز در شهرداری نیاز به بازنگری دارد و شهردار تهران دستور این بازنگری را داده است و بسیاری از کارها در این حوزه قرار است به صورت الکترونیکی انجام شود. حتی تا یک ماه آینده امضای کاغذی در شهرداری تهران حذف و امضای الکترونیک جایگزین آن خواهد شد.

تعاملات رضایت بخش در در حوزه "زیست بوم نوآوری" 

وی در محور دیگری از سخنانش عنوان کرد: در حوزه "زیست بوم نوآوری" تعامل های خوبی صورت گرفته است. تاکنون مهم‌ترین کارهایی که انجام دادیم سه کار بوده است؛ نخست؛ رویداد تهران نوآوری. دوم؛ مرکز فناوری هوشمند، شهری که این مراکز را در نزدیکی دانشگاه صنعتی شریف تأسیس کردیم. سوم هم؛ برنامه تهران هوشمند که مسئله ‌محور است و یک سال است با سند و نقشه اقداماتی را صورت داده ایم.

ما به دنبال اصلاح اجرای الکترونیک می باشیم

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در رابطه با مبحث پرحاشیه انتخابات شورایاری ها و در پاسخ به سوالی در این رابطه که برخی از مسئولان حوزه سیاسی پیش از این اخذ آراء را به صورت الکترونیک وعده داده بودند ،گفت: ما به دنبال اصلاح اجرای الکترونیک می باشیم و تا یک ماه آینده برخی از آن برای مدیران شهرداری اجباری می شود و در آینده نیز برای شهروندان الزامی خواهد شد.

آغاز پروژه هوشمندسازی شهر آفتاب در فاوا 

در پاسخ به سوالی در خصوص هوشمند سازی شهر آفتاب که برای برگزاری نمایشگاه های ملی و فرا ملی وعده داه شده بود ، گفت: پروژه هوشمندسازی شهر آفتاب توسط سازمان فاوا شروع شده که با آماده شدن زیرساخت های شهر آفتاب ، این نمایشگاه می تواند محل مناسبی برای رویدادهای ملی و بین المللی باشد.

وی در همین رابطه یاد آور شد: شهرداری تمایل دارد از ظرفیت های موجود استفاده کند و پروژه هوشمندسازی شهر آفتاب که از ابتدای امسال آغاز شده، را به سمتی سوق دهد که الکامپ سال آینده در این مکان (نمایشگاه های بین المللی) برگزار شود.