مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح بر اهمیت ارائه محصولات نوین بیمه‌ای تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، شرکت‌های بیمه با ارائه محصولات نوین می‌توانند اعتماد را برای بازارهای کسب‌وکار به ارمغان آورند و بیمه‌گر باید بتواند خدمات خود را با نیازها و پیشنهادهای مشتریان تطبیق دهد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) ضمن بیان مطلب فوق تاکید کرد: کلیدواژه‌ای که امروز تحت عنوان مدیریت ریسک به آن می‌پردازیم یکی از مسائلی است که در صنعت بیمه باید به آن توجه شود. 

ابراهیم محمودزاده در ادامه به تعریف مفهوم مدیریت ریسک پرداخت و گفت: مدیریت ریسک در حقیقت تاثیر مثبت یا منفی بر روی دارایی ما می‌گذارد. در یک مجموعه کسب‌وکار، دارایی چهار حوزه را شامل می‌شود که یکی از آنها منابع مالی است و به نظر می‌رسد شرکت‌های بیمه باید با بنگاه‌های کسب‌وکار که از سرمایه‌گذاری، توسعه و دریافت وام هراس دارند، وارد مذاکره شوند و به آنها اعتماد و اطمینان ببخشند. 

محمودزاده در ادامه به دومین و سومین دارایی یک مجموعه اقتصادی اشاره و اظهار کرد: تکنولوژی و بازار دو مورد دیگر از دارایی‌های یک مجموعه کسب‌وکار به شمار می‌رود. تکنولوژی و بازار مهم‌ترین عامل‌های کسب‌وکار و بخش مالی پشتیبان آنهاست. سوال اینجاست که مدیریت ریسک تکنولوژی و توسعه آن چه اعتبار و اعتمادی برای بنگاه اقتصادی به ارمغان می‌آورد. وی اضافه کرد: به یاد دارم در زمان راه‌اندازی ایرانسل این پیشنهاد مطرح شد که اینترنت نسل سوم را توسعه دهیم؛ در واقع یک شرکت توانمند از بیرون با ایجاد اعتماد در مجموعه ایرانسل این طرح را به صورت آزمایشی در ایرانسل ایجاد کرد و به ما گفت اینترنت نسل سوم تکنولوژی آینده است و اگر کارآمدی لازم را نداشت، ما آن را رایگان جایگزین می‌کنیم. ما با تکیه بر این اعتماد توانستیم تکنولوژی اینترنت نسل سوم را در سطح کشور توسعه دهیم و بازار جذابی را برای آن ایجاد کنیم.

وی افزود: چهارمین دارایی یک مجموعه، کسانی هستند که ریسک اصلی را می‌پذیرند و تلاش و مساعدت فراوانی را برای توفیق کسب‌وکار به خرج می‌دهند. متاسفانه در حال حاضر هیچ کس برای تصمیمات سنگین و ریسک‌پذیری مدیران، اعتباری قائل نیست و شرکت‌های بیمه نیز از آنها حمایت نمی‌کنند. 

مدیرعامل ساتا در ادامه با تاکید بر اهمیت مدیریت ریسک عنوان کرد: گفته می‌شود مدیریت و مناسب‌سازی ریسک باید به نحوی انجام شود تا درآمدها برای خدماتی که ارائه می‌کنیم، هزینه شود. او با انتقاد از نگاه سرمایه‌گذاران و نحوه عملکرد آنها گفت: می‌گوییم باید ریسک‌ها را مدیریت کرد اما اگر ریسک نکنیم و اگر مدیری به ریسک‌پذیری شهره نباشد به او نمره منفی خواهیم داد. در مقابل اگر یک مدیر نشان دهد که ریسک‌پذیر و نوآور است و برای ایجاد یک ارزش افزوده جدید در حوزه کسب‌وکار طرحی دارد، از سرمایه‌گذاری بر روی او هراس داریم. نکته اینجاست که باید پارادوکس خلاق و نوآور بودن و آنچه مدیریت ریسک به ما می‌گوید را با یکدیگر تجمیع کنیم. 

مدیرعامل ساتا با بیان اینکه اگر یک مولفه به نام ریسک و مولفه دیگری به نام بازار و محیط پویا داشته باشیم، نیمساز این دو نبود امنیت را به وجود خواهد آورد، تصریح کرد: در این بین شرکت‌هایی باید باشند که این امنیت را به ارمغان آورند. ما به شرکتی که ارزان‌ترین یا گران‌ترین خدمات را ارائه دهد، نمره نمی‌دهیم؛ آن شرکتی را قبول می‌کنیم که نیاز و ریسک ما را مدیریت و به ما محیط امن اعطا کند. 

وی خاطرنشان کرد: اکنون هر مدیر اقتصادی پیش از آنکه به کسب‌وکار و توسعه آن فکر کند، به این می‌اندیشد که بعدا چگونه باید پاسخ دهد. بنابراین با بررسی ریسک‌های موجود، با تهدیدات مقابله می‌کند. 

وی ادامه داد: اگر از تکنولوژی «آی سی تی» استفاده کنیم می‌توانیم فرآیند جاری را مکانیزه کنیم اما نظام تصمیم‌گیری و ارزش ایجادشده را با مشتری نمی‌توان نهادینه کرد. بنابراین به تکنولوژی هوشمند نیاز داریم و نمی‌خواهیم صرفا امور را انجام دهد. به آن تکنولوژی نیاز داریم که انتخاب مشتری را تضمین کند، جایگزین‌های مختلفی را برای او در نظر بگیرد و هزینه‌های ایجاد را برای تصمیم‌گیری او نشان دهد. 

محمودزاده همچنین به چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاری اشاره و اظهار کرد: برای سرمایه‌گذاری چندین گزینه مقابل ما است؛ ارز خارجی، پول داخلی، اوراق بهادار و ... . چگونه باید انتخاب کنیم که ریسک کمتری داشته باشیم؛ احتمالا همه می‌گویند سود ارز خارجی کم است اما سود پایین‌تر با نرخ بعدی که بخواهیم ارز را بفروشیم جبران می‌شود. اوراق بهادار ۱۸ درصد سود می‌دهد، بانک ۲۴ درصد و ... . همه اینها عدد است، اما تحلیل ما برای یافتن راه مناسب برای گزینه‌های سرمایه‌گذاری چیست؟ مدیرعامل ساتا در ادامه گفت: زمانی در مذاکره با شریک ایرانسل یعنی شرکت «ام تی ان» آفریقای جنوبی از من درخواست شد که جلسات هیات مدیره را در آنجا هم برگزار کنیم. در آنجا می‌خواستند میزان ریسک را به ما تفهیم کنند و از این رو در سالن همایش خبرنگار «سی ان ان» از مدیرعامل «ام تی ان» پرسید که سرمایه‌گذاری در ایران را چگونه می‌توانید برای ذی‌نفعان توجیه کنید؟ او پاسخ داد: من در ایران نه تنها ریسک ندارم بلکه منفعت دارم، اما برای کشور شما (آمریکا) ریسک خواهد بود که در ایران سرمایه‌گذاری کنید. مدیرعامل «ام تی ان» سال‌ها بعد به من گفت که بهترین شریک من در ۲۳ کشور، ایران بوده است. بعدها هم معاون مالی آن شرکت به دیدار من آمد و گفت که من همه بیمه‌هایم را در اتریش انجام می‌دهم. 

محمودزاده تصریح کرد: این خاطره‌ها را بازگو کردم که بگویم ریسک به حوزه، محل، شریک و عوامل زیادی بستگی دارد.

مدیرعامل ساتا همچنین در ادامه به بهبود تدریجی و نوآوری بنیادین در طرح‌های بیمه‌ای اشاره کرد و افزود: امروز نباید لباس‌های آماده برای صنعت بیمه خریداری شود، بلکه به طراحی لباس‌های تازه برای بیمه نیازمندیم و به عبارتی طرح‌های بیمه‌ای ما باید مطابق با نیازهای موجود تعریف شود. 

وی با بیان اینکه باید با تهدیدها به نحوی مقابله کنیم که جلوی توسعه را نگیرد، اظهار کرد: امروز نیاز کشور نوآوری در همه فعالیت‌هاست و صنعت بیمه نیز از این قاعده مستثنی نیست. چندی پیش با شرکت بیمه کوثر مذاکره‌ای داشتم که تصمیمات مدیران ما را بیمه کند، یعنی اگر این مدیر تصمیمی نوآورانه گرفت با تهدید روبه‌رو نشود و شهامت ریسک کردن پیدا کند. در صنعت بیمه علی رغم اینکه خبرهای خوبی شنیده می‌شود اما باید بدانیم که محل کسب‌وکار خیلی بیشتر از اینهاست و کمتر شرکتی برای بیمه‌گری به سراغ این حوزه‌ها می‌رود. 

وی با اشاره به بازار بزرگ خدمات در کشورهای خارجی، گفت: شرکت‌های بیمه در ایران نباید فقط به بازار داخل چشم داشته باشند. برای صدور خدمات چندان تکنولوژی پیشرفته‌ای نیاز نداریم و تنها طراحی مناسب در زمان کوتاه لازم داریم تا بتوانیم به مردم خدمات دهیم. در بخش‌هایی نظیر کشتیرانی، هواپیمایی، نقل و انتقال پول و ... موقعیت‌های بسیار مناسبی برای صادرات وجود دارد و به اعتقاد من پیش از آنکه فناوری را در صنعت، جهانی کنیم می‌توانیم در صادرات خدمات از آن بهره بگیریم. 

محمودزاده در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه باید از «آی سی تی» نه فقط برای جمع‌آوری اطلاعات بلکه برای تصمیم‌گیری استفاده کنیم، گفت: امروز می‌توانیم نمادهای توسعه را در کشورهایی که از این تکنولوژی استفاده مناسبی داشته‌اند، به خوبی مشاهده کنیم. ظهور اینشورتک‌ها در صنعت بیمه و تحولی که این نوآوری به همراه خود داشته از جمله مواردی است که در کشور ما بسیار جای کار و توسعه دارد و شرکت‌های بیمه می‌توانند با پیمودن اقیانوس‌های آبی این حوزه تحولات چشمگیری را خلق کنند.

مدیرعامل ساتا در پایان عنوان کرد: برای رسیدن به بلوغ و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها نیازمند یک تغییر استراتژی و ایجاد رویکردهای جدید هستیم که برگزاری همایش‌ها و ارائه راهکارهای مناسب می‌تواند ما را در این مسیر یاری دهد. باید بدانیم که بیمه‌گری فقط برای سرمایه‌های فیزیکی نیست، بلکه کلا برای دارایی است که بخش مهمی از آن، دارایی‌های نامشهود به شمار می‌رود. متاسفانه شرکت‌های بیمه از ورود به عرصه دارایی‌های نامشهود هراس دارند و امیدوارم که توجه به این موضوع در شرکت‌های بیمه‌ای بیشتر شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها