رییس سازمان امداد و نجات در گفت و گو با موج آخرین آمار تلفات جانی زلزله مسجد سلیمان را تشریح کرد.

مرتضی سلیمی ، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری موج، که دقایقی قبل با هدف دریافت آخرین اطلاعات از زلزله مسجد سلیمان با وی تماس حاصل کرد گفت:همانطور که استحضار دارید پیش از ظهر امروز زمین‌لرزه‌ای با شدت 5.7 ریشتر، دهستان گلگیر مسجد سلیمان در استان خوزستان را لرزاند که کارشناسان عمق آن را در فاصله 17 کیلومتری زمین گزارش کرده اند و بنده آخرین آماری که تا لحظاتی قبل با دوستان چک می کردم حکایت از این دارد که خوشبختانه در ساعات انتهایی روز آمار مصدومان و فوتی ها افزایش نیافته است و شمار فوتی ها همان یک تن بود که چند ساعت قبل اعلام کردم اما بعد از آخرین خبر حدود پنج مصدوم دیگر هم گزارش شدند.

 *45 تن مصدوم و یک جان باخته 

وی در خصوص آمار دقیق مصدومان خاطر نشان کرد: در مجموع زلزله مسجد سلیمان45 مصدوم داشت که از این میان 42 نفر آنها در مسجد سلیمان بوده و سه نفر دیگر در شهر ایذه مصدوم شده اند و بر خلاف برخی شایعات، در شهرستان‌های لالی، اندیکا، گتوند، عنبر، شوشتر و باغملک الحمدلله هیچ خسارتی نداشته ایم.

 *اعزام پنج تیم ارزیاب به مسجد سلیمان

مسجد سلیمان

رییس سازمان امداد و نجات در خصوص ارزیابی کارشناسان امداد و نجات و میزان خسارات وارد شده به بناهای مسجدسلیمان و نقاطی که زلزله در آنجا به وقوع پیوسته، گفت: از دقایق نخست وقوع زلزله مسجد سلیمان ما پنج تیم ارزیاب، مشتمل بر 15 نفر از کارشناسان زبده ارزیاب را برای بررسی دقیق و ارسال گزارش کارشناسی به این منطقه اعزام کردیم.

*8 باب منزل از بین ساختمان ها خسارت بیش از 50 درصد خورده اند

وی اضافه کرد: از محل وقوع زلزله تا شعاع 15 کیلومتری، حدااقل 56 روستای دارای آبادی با 5 هزار و 580 نفر جمعیت در این منطقه اسکان دارند که بر اساس اطلاعات و ارزیابی های صورت گرفته تیم های اعزامی ما در بین 15 روستا که ارزیابی نهایی در آنجا انجام شده، در 10 روستا از این 15 روستایی که عرض کردم، دیوارها و سقف و سایر بخش های اماکن ترک‌هایی که بیشتر ترک جزیی بوده، به چشم خورده است و در 5 روستای باقیمانده هشت باب منزل تخریب بیش از 50 درصد داشته اند که عمده ترین خسارت این زلزله گزارش شده اند.

*امدادگران آمده باش کامل هستند

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: امدادگران سازمان امداد و نجات در مسجد سلیمان در حال آماده باش کامل هستند و تا مدتی هم که ماموریت منتفی نشده، آنها با هلی‌کوپتر مشغول رصد و امدادرسانی هستند و احتمالا زمان بیشتری را برای بازگشایی راه‌های صعب‌العبور روستاهای دورافتاده اختصاص می‌دهند.گرچه باید تصریح کنم که تا کنون گزارشی در مورد مسدود بودن و وجود بحران در چنین جاده هایی نداشته ایم و اما دوستان کوچکترین احتمالات را در نظر می‌گیرند و بیشتر از وظیفه خود عمل می‌کنند.

*در مواقع بحران اخبار را از طریق منابع موثق دنبال کنید

سلیمی در پاسخ به این سوال که اخباری در خصوص ایجاد اشتعال به واسطه تصاعد گازهای طبیعی در برخی از روستاهای مسجد سلیمان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آیا صحت دارد یا خیر، گفت: خیر من تازه از زبان شما می شنوم و این اخبار کذب محض است. تمام آنچه که در زلزله مسجد سلیمان اتفاق افتاده همین اطلاعاتی بود که عرض کردم. در واقع این زلزله اهمیت چندانی نداشته اما ما بر حسب وظیفه اخلاقی و انسانی، خود را ملزم می‌دانیم در کوتاه ترین زمان ممکن در محل حاضر شویم. بنابراین تا این ساعت که لحظه به لحظه کوچکترین رخدادهای زلزله مسجد سلیمان را دریافت کرده ایم، مجدداً عرض می کنم که چنین اخباری کذب و شایعه محض است که متاسفانه عده ای در صدد هستند با انتشار این اخبار دروغ ذهن مردم را مشوش کنند و در نتیجه شاهد افزایش فشار روانی بر جامعه خواهیم بود.

*مردم به شایعات توجه نکنند

وی در ادامه خطاب به مردم خاطر نشان کرد: تقاضایی که از مردم داریم این است که اخبار موثق را از طریق منابع شناخته شده پیگیری کنند. چرا که بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی بدون سند اقدام به انتشار اخبار در زمان بحران می کنند که این اقدام گذشته از جنبه غیر اخلاقی آن باعث مشوش شدن اذهان عمومی می شود.