موج

حلی‌ساز خبر داد؛

رئیس مرکز حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: زائران باید به این نکته توجه کنند که حتی یک گرم ماده مخدر نیز در عربستان جرم بسیار سنگینی دارد و سیستم‌های کنترلی به شدت این موضوع را کنترل می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدتقی حلی‌ساز رئیس مرکز حج و زیارت جمعیت هلال احمر امروز (16 تیر) در نشست خبری با اشاره به گرمای زیاد امسال در عربستان، افزود: به دلیل بالا بودن دمای هوا علت گرمازدگی زیاد است، ضمن اینکه این سازمان ۵۵۰ نفر کادر پزشکی به این مراسم معنوی اعزام می‌کند که اولین گروه با ۴۶ نفر ۱۳ تیرماه عازم عربستان شدند و دو گروه دیگر نیز ۱۶ و ۲۰ تیرماه اعزام می‌شوند.

وی با اشاره به ویژگی‌های حج امسال گفت: متوسط سنی امسال زائران خانه خدا ۵۵ سال است و حدود ۸ هزار زائر بین سنین ۷۰ تا ۸۰ سال، ۱۸۰۰ زائر در سنین بیش از ۸۰ سال و حدود ۱۵۰ زائر زیر سن هجده سال در حج امسال شرکت دارند. 

رئیس مرکز حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه داروهای مورد نیاز حج امسال از قبل از عید خریداری و بسته‌بندی شده است، گفت: ۱۰۰ پیام بهداشتی در تیراژ ۸۰ هزار نفری توزیع شده است، ضمن اینکه دو بیمارستان یکی در مکه و دیگری در مدینه، ۴ مجتمع درمانگاهی در مدینه و ۵ مجتمع درمانگاهی در مکه و نیز ۱۳۰ مطب پزشکی برای حج امسال پیش‌بینی شده است. 

حلی‌ساز با بیان اینکه در عرفات و منی نیز بیمارستان‌های صحرایی ایجاد شده است، گفت: داروهایی که پسوند کدئین دارند و هر دارویی که در ترک اعتیاد کمک‌کننده است، ورودش به عربستان ممنوع است، چرا که اینها داروهایی هستند که به نوعی مواد مخدر هستند و تعداد آنها ۱۵ قلم است. لیست این داروها به زائران اعلام می‌شود و غیر از این داروها هیچ منعی از داروها برای زائران در عربستان وجود ندارد، ضمن اینکه داروهای تخصصی که هر زائر استفاده می‌کند باید همراه آن باشد. 

وی اضافه کرد:‌ فرمتی با نسخه عربی از داروهای زائران که در آن مشخصات دارویی مصرفی آنها قید شده است تهیه شده و پزشکان اعزامی می‌توانند از طریق آن، از وضعیت دارویی زائران آگاه شوند تا برای زائران در خصوص همراه داشتن دارو و استفاده از آن مشکلی به وجود نیاید، ضمن اینکه ۱۵ پزشک مسلط به زبان عربی نیز که تجربه لازم را دارند، امکان ترددشان در بیمارستان‌های عربستان فراهم شده است. 

رئیس مرکز حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هیچ خدمات جراحی در مراکز پزشکی ایران در عربستان انجام نمی‌شود، یادآور شد: در صورت نیاز زائران به جراحی، این کار در بیمارستان های عربستان انجام می‌شود، ضمن اینکه اطلاعات پزشکی زائران نیز به صورت الکترونیکی در عربستان دراختیار پزشکان قرار دارد تا آنها بتوانند از وضعیت پزشکی زائران آگاه شوند. 

حلی‌ساز با اشاره به جزئیات وضعیت جسمانی زائران در حج امسال، خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد از زائران دچار فشار خون، ۱۵ درصد دیابتی و حدود ۵ درصد زائران مشکلات قلبی و عروقی دارند، ضمن اینکه ۳۱ نفر از زائران نیز به دلیل داشتن نارسایی‌های کلیه، نیازمند دیالیز هستند که این کار نیز در بیمارستان‌های عربستان انجام می‌شود. 

وی متذکر شد: همه ۴۰۰ نوع دارویی که برای زائران درنظر گرفته شده است، از داروهای ساخته شده در ایران است که در حجمی برابر با ۵۰ تا ۶۰ تن به عربستان ارسال شده است. 

رئیس مرکز حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه ۴۸ درصد زائران از مردان و ۵۲ درصد زنان هستند، یادآور شد: میانگین سنی زائران در سال گذشته ۵۰ سال بود که امسال این میانگین پنج سال بیشتر شده است، ضمن اینکه ۴۲۵ نفر از زائران از نظر پزشکی توسط پزشک تأیید نشده‌اند، ۷۳ نفر از زائران در کمیسیون پزشکی رد استطاعت شده و ۷ هزار و ۴۲ زائر نیز در مراجعات پزشکی نیز انصراف داده‌اند. 

حلی‌ساز با بیان اینکه ۷۱ نفر از زائران در معاینات اولیه به دلیل وابستگی به مواد مخدر حذف شده‌اند، افزود: از این تعدد ۲۹ نفر در حال تجدیدنظر هستند، ضمن اینکه زائران باید به این نکته توجه کنند که حتی یک گرم ماده مخدر نیز در عربستان جرم بسیار سنگینی دارد و سیستم‌های کنترلی به شدت این موضوع را کنترل می‌کنند. 

وی با تأکید به سالم بودن آب زمزم خاطرنشان کرد: براساس آنچه که ما نسبت به آب زمزم اشراف داریم و گمانه‌زنی‌هایی که در این خصوص اتفاق افتاده است، این موضوع صحت ندارد و وجود فلزات سنگین سرطانزا در آن به اثبات نرسیده است، در نتیجه آب زمزم بسیار مناسب است و یکی از بهترین آب‌ها بوده و مسائلی که حول و حوش این آب مطرح می‌شود صحیح نیست و به زائران توصیه می‌کنیم از آب زمزم استفاده کنند. 

رئیس مرکز حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه شعار امسال مرکز پزشکی در حج،‌ دیده‌بانی برای سلامت  است، یادآور شد: مسن‌تر زائر ۱۰۷ سال دارد که سلامت آن بدون انجام هیچ مشاوره‌ای تأیید شده و اهل کردستان است، ضمن اینکه جوان‌ترین زائر امسال نیز یک کودک یک ساله و کودک چهار ساله است و اختلاف سنی بین مسن‌ترین و جوان‌ترین زائر ۱۰۶ سال است. 

در ادامه محمودرضا فقیهی معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به اینکه در بروشورهای پیام‌های بهداشتی نام مراکز درمانی حج و زیارت دو شماره تلفن برای پیشنهادات و انتقادات زائران قرار دارد، گفت: خدمات درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از ۱۷ تیرماه در قالب ۴۷ نفر از کادر پزشکی در عربستان شروع می‌شود. 

وی با اشاره به ضرورت توجه گرمازدگی توسط زائران افزود: زائرانی که از نظر پزشکی ریسک بالایی دارند، باید کمترین تردد را داشته باشند، ضمن اینکه باید از مایعات بیشتر استفاده کرده و در صورت نداشتن فشار خون نیز کمی نمک استفاده کنند، ضمن اینکه اولین علامت در گرمازدگی، اختلال در حافظه است که باید به این نکته توجه شود. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج