موج

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: با هدف تثبیت شن های روان و جلوگیری از پیشروی بیابان، عملیات بیابان زدائی منطقه ابردژ- آبشور ورامین اجرایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج، احمد فدائی  در خصوص اقدامات عملی که در رابطه با عملیات بیابان زدایی در شهرستان ورامین توسطاداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان صورت گرفته گفت :  عملیات بیابان زدائی در سطح 258 هکتار از اراضی بیابانی منطقه ابردژ- آبشور واقع در شرق شهرستان ورامین با هدف تثبیت شن های روان و جلوگیری از پیشروی بیابان، به مرحله اجرا درآمده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین، این اقدامات در قالب کاشت گونه تاغ که سازگار با مناطق بیابانی است انجام شده که همراه با کاشت، عملیات مراقبت و آبیاری نیز صورت گرفته است.

وی پدیده بیابان زایی را تهدیدی زیست محیطی دانست و تصریح کرد: تولید گرد و غبار ناشی از پدیده بیابان زایی در منطقه ابردژ ورامین علاوه بر تهدیدی جدی برای سلامتی جوامع محلی و همچنین کلانشهر تهران، تهدیدی برای عرصه تولید و اشتغال به شمار می آید که با توجه به این مهم ضرورت ایجاب می کند که برای کنترل و مهار این پدیده اقدامات بیابان زدایی استمرار داشته باشد.

این مقام مسئول وسعت اراضی بیابانی شهرستان ورامین را 33 هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: تاکنون بیش از 11 هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان زیر پوشش عملیات تاغکاری و بیابان زدایی قرار گرفته است.

فدایی در ادامه اضافه کرد: اقدامات بیابان زدایی علاوه بر تثبیت شن های روان و مانع از پیشروی بیابان، بازگشت روح زندگی، تلاش و رونق اقتصادی از جمله کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان در این منطقه و اطراف آن را به همراه داشته است.

این مسئول منابع طبیعی شهرستان ورامین تصریح کرد: برای کل محدوده بیابانی منطقه طرح های مصوب بیابان زدایی و مدیریت جنگل های دست کاشت تهیه شده که در صورت تأمین اعتبار و با پیش بینی های صورت گرفته این امکان و آمادگی وجود دارد تا کل منطقه بیابانی شهرستان زیر پوشش عملیات بیابان زدایی قرار گیرد.

وی در خاتمه اظهاراتش عنوان کرد: بر اساس مصوبه ستاد فضای شهرستان ورامین و طرح موضوع در کمیته فنی منابع طبیعی استان تهران، به منظور جلوگیری از بروز آفات همچون موریانه و خشکیدگی گونه های تاغ، طرح پاکسازی و جمع آوری سرشاخه های خشک در تاغزارهای منطقه ابردژ این شهرستان در دستور کار قرار دارد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج