امروز ( 10 تیر ) شدت بارش‌ها در گیلان و اغلب مناطق مازندران است و بعد از ظهر علاوه بر مناطق مذکور، در استان گلستان بارش‌ها شدت می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی ، با عبور موج بارشی از مناطق شمال کشور، بارش در مازندران و گیلان و دامنه‌های شمالی البرز آغاز شده و امروز (10 تیر) با شدت قابل ملاحظه تا صبح سه‌شنبه ادامه خواهد داشت.

همچنین گذر این سامانه امروز سبب وقوع توفان‌های تندری، رگبار باران و رعد و برق، تندباد شدید موقت و افت دما در دامنه‌های شمالی البرز در سواحل خزر، گیلان، مازندران، گلستان، بخش‌هایی از استان اردبیل، بخش‌هایی از آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و به صورت ضعیف‌تر در شمال خراسان رضوی، می‌شود.

امروز شدت بارش‌ها در گیلان و اغلب مناطق مازندران است و بعد از ظهر علاوه بر مناطق مذکور، در استان گلستان بارش‌ها شدت می‌یابد.

با گذر‌ این سامانه به تدریج از اواخر وقت امروز از غرب سواحل خزر از میزان ناپایداری‌ها کاسته شده ولی تا اواسط روز سه‌شنبه در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، بارندگی و توفان‌های تندری ادامه دارد و شدت بارش‌ها صبح سه‌شنبه در استان مازندران خواهد بود.

در ۲۴ ساعت آینده کاهش دما در سواحل خزر بین ۵ تا ۱۰ درجه سلسیوس و در استان‌های جنوبی البرز بین ۳ تا ۵ درجه سلسیوس پیش‌بینی می‌شود.

این سامانه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در نیمه شمالی کشور سبب افزایش نسبی دما می‌شود و در نوار شمالی کشور افزایش ۶ تا ۱۰ درجه ای دما خواهیم داشت.

بعد از ظهر امروز در استان‌های سمنان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، یزد، مرکزی و بخش‌هایی از جنوب غرب کشور سرعت وزش باد زیاد می‌شود که در برخی نقاط موجود خیزش گرد و خاک موقت خواهد بود.

از امروز تا چهارشنبه در نوار شرقی کشور خصوصاً سیستان و بلوچستان و منطقه زابل وزش باد شدید و گرد و خاک، کاهش کیفیت ‌هوا و کاهش دید افقی پیش بینی می‌شود.

دریای خزر امروز و صبح سه شنبه مواج و توفانی است و غرب و مرکز‌ خلیج فارس بعد از ظهر دوشنبه و سه‌شنبه مواج خواهد بود.

آسمان تهران فردا صاف گاهی‌ وزش باد‌ پیش‌بینی می‌شود بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 35 و 22 درجه خواهد بود.‌

کاربران همچنین می‌توانند وضعیت جوی تعدادی از استان‌ها را در ۵ روز آینده در جداول زیر مشاهده کنند.

1

فردا اهواز با بیشینه دمای ‌48 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان ‌‌خواهد بود.

2

روز آینده‌ شهرکرد با کمینه دمای 9 درجه بالای صفر،‌ خنک‌ترین مراکز استان خواهند بود.

3

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهرماه ۹۷) تا  نهم تیرماه 310.4 ‌میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی 159.2 میلی‌متر بوده است، بنابراین بارش سال جاری‌ 94.9 درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور 222.7 میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری‌ 39.4 درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته چهلم سال زراعی متعلق به مشهد در استان خراسان رضوی به میزان 15.4 میلی‌متر بوده است.

در همین مدت میانگین گرم‌ترین منطقه، دهلران در استان ایلام به میزان 49.2 ‌‌درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه اردبیل در استان اردبیل به میزان 10.5 درجه سلسیوس بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها