سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 114 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از آخرین وضعیت کیفی هوای تهران یکشنبه 9 تیر 98 خبر داد و اظهار کرد: کیفیت هوای تهران طی 24 ساعت گذشته با شاخص میانگین 99 در شرایط سالم قرار داشت و همچنین وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 114 در شرایط ناسالم  برای گروه های حساس قرار دارد.

وی گفت: پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده کاهش میزان ناپایداری جوی در صبحگاه نهمین روز از تابستان 98 می باشد که همراه با ازدیاد تردد خودروها در سطح شهر، شرایط لازم برای تجمع موقتی آلاینده ها را طی برخی ساعات فراهم خواهد ساخت.

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: همچنین با افزایش تابش نور خورشید در طول روز به همراه در دسترس بودن سایر عوامل برای انجام واکنش های فتوشیمیایی، شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن مهیا شده و احتمال می رود بیشینه غلظت آلاینده مذکور بین ساعات 14 الی 18 روز جاری (یکشنبه) مشاهده گردد. هرچند با تغییر وضعیت جوی تا بعدازظهر برای برخی ساعات وزش باد انتظار می رود که احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال خواهد داشت.

نظری اظهار داشت: از این رو، با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده ها (از جمله ذرات معلق و ازن) طی بعضی ساعات روز جاری، انتظار می رود وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس قرار گیرد.

وی بیان کرد: به تدریج در اواخر وقت یکشنبه از میزان ناپایداری جوی کاسته خواهد شد و با تداوم این وضعیت جوی تا روز دوشنبه، روند افزایشی غلظت آلاینده ها در صبحگاه دهمین روز از تیر ماه 98 دور از انتظار نخواهد بود.

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان گفت:  همزمان با افزایش ناپایداری های جوی در طول روز دوشنبه، به تدریج بر سرعت باد افزوده خواهد شد، به گونه ای که برخی ساعات همراه با وزش باد نسبتا شدید (با بزرگی بالاتر از 5 متربرثانیه) از سمت نواحی غربی خواهد بود که احتمال افزایش موقتی ذرات معلق در برخی ساعات را به همراه خواهد داشت. همچنین دما تا روز آینده روند کاهشی خواهد داشت.