سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 93 در شرایط سالم قرار دارد.

لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، از آخرین وضعیت کیفی هوای تهران شنبه1 تیر 98 خبر داد و اظهار کرد: کیفیت هوای تهران طی 24 ساعت گذشته با شاخص میانگین 91 در شرایط سالم قرار داشت و همچنین وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 93 در شرایط سالم قرار دارد.

وی گفت: پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده کاهش میزان ناپایداری جوی در صبحگاه روز جاری (شنبه، اول تیر ماه 98) می باشد که همراه با ازدیاد تردد خودروها در سطح شهر، شرایط برای تجمع موقتی آلاینده ها فراهم خواهد شد.

نظری افزود: به تدریج با تغییر شرایط جوی در طول روز، بر سرعت وزش باد افزوده خواهد شد که در برخی ساعات احتمال وقوع گرد و خاک محلی و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال خواهد داشت. همچنین در طول روز با افزایش تابش نور خورشید و حضور آلاینده های مورد نیاز، شرایط برای تولید آلاینده ازن فراهم شده که احتمال می رود بین ساعات 13 الی 18 روز جاری افزایش نسبی در غلظت آلاینده مذکور مشاهده گردد.

وی بیان کرد: بر این اساس، با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده ها در نخستین روز از تیرماه 98، انتظار می رود وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران طی برخی ساعات در آستانه شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس قرار گیرد.

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان اظهار داشت: به تدریج در ساعات پایانی شنبه از میزان ناپایداری جوی کاسته شده و با تداوم این شرایط تا روز بعد، احتمال می رود طی برخی ساعات روز یکشنبه افزایش نسبی در غلظت آلاینده ها (به ویژه آلاینده ازن و ذرات معلق) مشاهده شده و وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت در شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس قرار گیرد. هرچند افزایش میزان ناپایداری جوی در بعدازظهر یکشنبه در بهبود نسبی کیفیت هوا موثر خواهد بود. همچنین تا روز آینده دما روند افزایشی خواهد داشت.