رییس سازمان امداد و نجات گفت: دیروز کمک های یونیسف به سیل زدگان کشورمان را با حضور نمایندگان یونیسف تحویل گرفتیم و در کنار کمک های خودمان به خوزستان و لرستان ارسال کردیم.

مرتضی سلیمی ، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج، گفت: دیروز جلسه ای با حضور اوگوچی دنی یلز هماهنگ کننده سازمان ملل، دکتر ویل پارکس رئیس دفتر یونیسف که در واقع نمایندگان یونیسف بودند، در سازمان امداد و نجات برگزار شد که در این جلسه همکاران ما در مقام نمایندگان جمعیت هلال احمر هم حضور داشتند و در نهایت کمک های بشر دوستانه دفتر یونیسف به سیل‌زدگان ایران را طبق مفاد کنوانسیون های موجود تحویل گرفتیم.

وی در ادامه افزود: ما در این مراسم 500 بسته شامل اقلام بهداشتی مشتمل بر صابون، شامپو ، شوینده ها و لوازم بهداشتی بانوان، لباس زیر که بیشتر برای بانوان و کودکان بوده تحویل گرفتیم و پس از بارگیری امروز در خودروهای جمعیت هلال احمر در کنار کمک های خود جمعیت و هموطنان ایرانی بارگیری و به استان خوزستان اعزام کردیم.

رییس سازمان امداد و نجات در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: ما طبق برآوردی که داشتیم در مناطقی از استان خورزستان نیاز های مبرمی به برخی اقلام از جمله لوازم بهداشتی و انواع شوینده ها وجود دارد که ما سقف 2500 خانوار را در نظر گرفتیم که انشالله این کمک های ارسالی توسط همکاران ما در استان خوزستان به دست هموطنان خوزستانی که از واقعه سیل فرودین ماه امسال آسیب دیدند خواهد رسید.

وی اضافه کرد: البته باید یادآوری کنم که تعداد 2500 خانوار تنها مربوط به استان خوزستان نیست و بخشی از آن را هم به استان لرستان ارسال کردیم. چرا که بیشتر نیاز ها در شهرهای پلدختر، شهرهای استان لرستان و برخی روستاهای استان خوزستان برآورد و شناسایی شده اند.

بارگیری کمک های یونیسف

سلیمی در خصوص ارسال کمک های آتی جمعیت هلال احمر به مناطق سیل زده متذکر شد: انشالله طبق برنامه هایی که در جمعیت هلال احمر داریم، در هفته آینده نیز محموله هایی از اقلام اهدایی و کمک های بشر دوستانه در سایر مناطق سیل زده که فعلا به صورت دقیق اولویت های تحویل و تقدیم این کمک ها برای ما معلوم نشده ارسال خواهیم کرد.

وی در رابطه با مبحث جنجالی کمک های بشر دوستانه ای که سایر کشورها قصد ارسال از طریق سازمان صلیب سرخ جهانی به کشور ما را داشتند، عنوان کرد: متاسفانه به دلیل تبلیغات منفی دشمنان ما تب و تاب ارسال کمک های بشر دوستانه به سیل زدگان کشورمان فروکش کرده و کمک ها بشر دوستانه یونیسف هم از مدت ها قبل به کشورمان ارسال شده بود. اما ما نمی توانستیم قبل از تحویل رسمی، اقدام به توزیع کمک ها در بین حادثه دیدگان کنیم. چون طبق پروتکل هایی که در حوزه صلیب سرخ جهانی وجود دارد و همه کشورها ملزم به رعایت آن هستند، باید این کمک ها طبق مراسمات و برنامه های مشخصی رد و بدل شود و ما هم طبعا منتظر بودیم تا نمایندگان یونیسف تشریف بیاورند و با حضور آنها روال قانونی جابجایی را انجام دهیم که دیروز آنها آمدند و این اتفاق افتاد و ما فورا مقدمات ارسال و توزیع این کمک ها را فراهم کردیم که انشالله این محوله ارسالی به دو استان خوزستان و لرستان بخشی از مشکلات همطنان سیل زده ما را حل کند.

سلیمی با ارائه آماری از خسارات سیل عنوان کرد: در جریان سیل فرودین ماه امسال بالغ بر 300 هزار نفر به شکل مستقیم تحت تاثیر سیل قرار گرفتند که در عملیات سیل و آبگرفتگی ، 150 هزار نفر در اردوگاه‌ها اسکان داده شدند، بالغ بر یک هزار سورتی پرواز با 24 فروند بالگرد انجام شد و 3 هزار و 500 نفر نیز به مناطق امن فرستاده شدند که در مدت امداد رسانی سازمان امداد و نجات هلال احمر  بالغ بر 70 هزار بسته بهداشتی میان آسیب دیدگان توزیع کرد.

رییس سازمان امداد و نجات در خاتمه اظهاراتش یاد آور شد: در جریان سیل امسال و تا اکنون تعداد 38 آژانس و کشور به سیل‌زدگان ایران کمک کرده اند که همه آنها را طبق برنامه در میان سیل زدگان توزیع کرده ایم و بسته‌های یونیسف نیز انشالله ظرف امروز و فردا مانند سایر اقلام اهدایی با همکاری و نظارت سازمان‌های اهدا کننده در مناطق یاد شده توزیع و تقدیم خواهد شد.