نماینده دادستان با بیان اینکه کارمندان شرکت می‌دانستند شرکت کیمیا خودرو هیچ مجوزی از بانک مرکزی ندارد، گفت: با علم به این موضوع به خریداران می گفتند که دستگاه پز شرکت به حساب شرکت های خودروسازی متصل است و یا خودروها در پارکینگ شرکت آماده تحویل است.

به گزارش خبرگزاری موج، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو ، در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی   به ریاست قاضی صلواتی  و به صورت علنی آغاز شد.

پانزده متهم این پرونده، به اتهام مشارکت یا معاونت در انجام ع ملیات واسپاری (لیزینگ) بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای محاکمه می‌شوند.

طبق کیفرخواست صادره مبلغ کلاهبرداری ۱۱ میلیارد و ۵۷۴ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان است که اموال توقیفی از متهمان این پرونده یک میلیارد تومان است و مابقی اموال حیف و میل شده است.

متهمان این پرونده از ۴میلیون تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان از مردم پول دریافت کردند.

در ابتدای دادگاه قاضی صلواتی با قرائت مفادی از قانون از آقامیری نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار گرفته و کیفرخواست را قرائت کند.

آقامیری، نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: شرکت کیمیا خودروی اسپرلوس متهم از به دریافت ۱۱ میلیارد و ۴۳۶ میلیون ۱۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان است. این شرکت همچنین به کلاهبرداری شبکه ای و عملیات واسپاری بدون مجوز متهم است.

وی افزود: مهدی فتاحی نیا متهم ردیف اول پرونده، بازداشت، فاقد سابقه کیفری به مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ مذکور و انجام عملیات واسپاری بدون مجوز متهم است. مرتضی فتاحی نیا، بازداشت به مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ مذکور و انجام عملیات واسپاری بدون مجوز متهم است.

وی به دیگر متهمان این پرونده اشاره کرد و گفت: دل نیا فتاحی نیا، بازداشت به مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ مذکور و انجام عملیات واسپاری بدون مجوز متهم است. عبدالنبی حسین پور، متواری به مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ مذکور و انجام عملیات واسپاری بدون مجوز متهم است. محمد رضا کشاورز دیگر متهم این پرونده بوده که متواری است این فرد هم به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است. امیر علی سام رجبی متواری هم به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است.

آقا میری ادامه‌داد: مجید پور محسنی متواری، متهم است به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای است. همچنین غلامرضا بهاری متواری به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است. علی رضا اشرف داری، متهم دیگر این پرونده متواری بوده که متهم است به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای است.

وی افزود: صادق صمدی متهم دیگر این پرونده متهم است به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای است. همچنین نسرین الهیاری بازداشت و متهم به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای است. اعظم کریمی دیگر متهم این پرونده به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است.

وی افزود: سمیه عفت دوست متهم دیگر این پرونده به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است. همچنین معصومه موسوی که متواری است به معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است

نماینده دادستان گفت: دل نیا فتاحی نیا مدیر عامل شرکت و مهدی و مرتضی فتاحی نیا اعضای هئیت مدیره شرکت اقدامی در جهت خرید خودرو نداشتند و با جابجایی دفاتر شرکت بدون اطلاع به سازمان ثبت شرکت‌ها و استخدام افراد زیاد و آگهی گسترده در روزنامه‌ها و فضای مجازی افراد زیادی را به تحویل خودرو امیدوار کرده بودند اما متأسفانه هیچ خودرویی تحویل ندادند.

وی با بیان اینکه کارمندان شرکت می‌دانستند شرکت کیمیا خودرو هیچ مجوزی از بانک مرکزی ندارد، گفت: با علم به این موضوع به خریداران می‌گفتند که دستگاه پز شرکت به حساب شرکت‌های خودروسازی متصل است و یا خودروها در پارکینگ شرکت آماده تحویل است.

آقامیری بیان کرد: با توجه به شواهد پرونده وقوع جرم در سال ۹۶ در تهران از سوی شرکت کیمیا خودرو محرز است و با توجه به قانون مبارزه با ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری بنا به نظر قاضی اگر اتهام افساد فی ارض ثابت شود برای متهمان درخواست صدور حکم اعدام و اشد مجازات را دارم.

یکی از شکات با حضور در جایگاه با بیان اینکه به خاطر عمل کلیه فرزندم نیاز به پول داشتم، گفت: به همین دلیل در این شرکت اقدام به خرید ماشین کردم. پراید خودم را فروختم و پولش را به شرکت دادم. اما اینها از اعتماد و شرایط ما سو استفاده کردند.

یکی دیگر از شاکیان هم در دادگاه گفت: پس از واریز اولیه پول به این شرکت، آنها به ما گفتند که ایران خودرو به آنها ماشین تحویل نمی دهذ که قاضی صلواتی هم اعلام کرد: چنانچه ایران خودرو و سایپا شکایتی دارند شکایت خود را به دادگاه اعلام کنند

وی افزود: این متهمان هیچ قراردادی با سایپا یا ایران خودرو نداشتند.

یکی دیگر از شکایت هم خطاب به قاضی صلواتی گفت: آقای قاضی اینها در بیرون آدم دارند و ممکن است هر بلایی سر ما بیاورند.

نماینده شاکیان خطاب به قاضی پرونده گفت: حسب پیگیری‌ها شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، مدیران و کرمان خودرو به جمع شکات اضافه می‌شوند و شکایت خود را قرار است به دادسرا تحویل دهند.

یکی دیگر از شکات هم با حضور در جایگاه خواستار اشد مجازات برای متهمان شد و گفت: در سایت دیوار تبلیغات شرکت را دیدم و پس از آن با دفترشان مراجعه کردم و دیدم امکاناتی که آنها دارند حتی خود ایران خود رو ندارد.

پس ادامه داد: در مرحله اول ۲۵۰ هزار تومان برای استعلام مشمولیت دریافت وام و در مرحله‌ی بعد ۳۰۰ هزاز تومان از ما گرفتند.

در ادامه یکی دیگر از شکات این پرونده با حضور در جایگاه گفت: پس از دستگیری، متهمان گفتند بگذارید یکی از ما آزاد شود تا کارهای لازم را جهت بازگشت پول شما انجام دهد. زمانی که با آقای فتاحی نیا صحبت کردم گفتند هم زندان بروم هم پولت را بدهم؟ این کار را نمی کنم. خانم یوسفی پس از این ماجرا مجدد همراه خواهرش شرکت خودرو زد. در قالب مشتری به آنجا رفتیم. زمانی که متوجه ما شدند خواهرش دست مرا گاز گرفت و تمام عوامل را از شعبه جمهوری در آنجا جایگزین کردند. در ابتدا ۱۶ میلیون تومان دادم و مابقی را سفته دادم که گفتند اگر چکی بود خودرو را زودتر می دادیم. اشد مجازات کمترین چیز برای ۱۲۰۰ شاکی است که باید جلوی آنها سرافکنده باشند. پسرم هر خودروی دنایی که می بیند تصور می کند برای ما است.

یکی دیگر از شکات پرونده هم خطاب به قاضی پرونده گفت: من به فلکه صادقیه رفتم و در خصوص نحوه واگذاری خودروها گفتم که گفتند باید ۷۵۰ هزار تومان علی الحساب واریز کنی و ۱۵ روز دیگر مبلغ مورد نظر را بدهید و خودرو را تحویل بگیرید. خانم کریمی مسئول آنجا بودند. من گفتم ۱۵ میلیون تومان از گلوی زن و بچه زده ام و در پارکینگ اجرتی کار می کنم. پرسیدم اگر مشکلی هست بگویید. گفت پول را واریز کن و ۱۵ روز دیگر ماشین را تحویل بگیر. من از قشر زحمت کش جامعه هستم؛ ما ملت آبرومندی هستیم؛ اینها نخاله های مملکت هستند. من باید به ایرانی بودنم افتخار کنم. ریال به ریال پول خود را می خواهم زیرا برای آن زحمت کشیده ام. اینها شرف مردم را زیر پا گذاشتند.

‌قاضی صلواتی در واکنش به این سخنان شکات گفت: این افرادی که شما از آنها نام می برید با نام مستعار خود را به شما معرفی کردند و اسم اصلی آنها همانی است که در کیفرخواست قرائت شد.

با اعلام قاضی صلواتی ادامه رسیدگی به این پرونده به شنبه اول تیر ماه موکول شد.